• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Bornova’da dünya standartlarında atık sistemi kuruluyor

28 Kasım 2017 Salı 10:00
12
14
16
18

Bornova’da dünya standartlarında atık sistemi kuruluyor

           HABER MERKEZİ     
     Bornova Belediyesi Avrupa Komisyonu Ufuk 2020 programı tarafından finansal olarak desteklenen URBANREC Projesi kapsamında Atık Getirme Merkezi kuruyor. Bornova Belediyesi, eşgüdümlü olarak yürüttüğü Atık Getirme Merkezi ve Urbanrec Projesi’ni Avrupa’dan 20 proje ortağı ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştiriyor.

     Bornova Belediyesi dahil olduğu URBANREC Projesi kapsamında büyük hacimli evsel atıkları ekonomik değeri olan geri dönüşüm ürünlerine dönüştürecek. Bornova Belediyesi bu projeyle evsel atıklardan kullanılabilecek olanları eşya bankası aracılığıyla vatandaşlara ulaştıracak, kullanım değerini kaybetmiş olan atıklar ise ayrıştırılıp işlenerek hammadde olarak değerlendirilecek.

     Atık Getirme Merkezi, Bornova’da Kemalpaşa Caddesi üzerinde kurulacak. Hazırlıkları son aşamaya gelen Atık Getirme Merkezi’nun açılmasıyla birlikte atıklarını kendi imkanlarıyla getirip teslim edebilecekler. Buraya getirilebilecek atıklar arasında kağıt, plastik, metal, cam, ahşap, tekstil ürünleri, pil, akümülatörler, flüoresan lambalar, elektrikli ve elektronik ekipmanlar, ilaç, atık yağlar, hacimli atıklar, ömrünü tamamlamış lastikler yer alabilecek. Burada toplanan atıklar gruplarına göre ayrılarak geri dönüşüme kazandırılacak.

     Bornova Belediyesi’nin daha önceden hazırlıklarını başlattığı ayrıştırma ve tasnif etme işlemlerinin yapılacağı ‘Atık Getirme Merkezi’ de Ufuk 2020 (Horizon 2020) programıyla eşgüdümlü hale getirilecek. Atıklar bu tesiste yeni hammaddelere dönüştürülecek. Projede ev mobilyaları, plastik bahçe mobilyaları ve ev tekstili gibi büyük hacimli ürünler değerlendirilecek.

     Bornova Belediyesi, büyük hacimli evsel atıkları ekonomik değeri olan geri dönüşüm ürünlerine dönüştürmesini sağlayacak URBANREC Projesi’ni İzmir ölçeğinde yayınlaştırmayı amaçlayarak; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile birlikte proje kapsamında geçtiğimiz Mayıs ayında “İzmir Belediyeleri Çalıştayı” düzenlemişti.
     2019 yılı kasım ayında tamamlanması hedeflenen projenin 511 bin 581 liralık bütçesinin tamamı Avrupa Komisyonu Ufuk 2020 (Horizon 2020) programı tarafından finanse edilecek.

     Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila Bornova Belediyesi’nin fiziki ve sosyal alanda pek çok projesinin oluşmasında üniversitelerle yapılan işbirliklerinin katkısının olduğunu belirterek, “Bornova Belediyesi olarak üniversitelerimizle, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizle çalışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bornova’mızın URBANREC projesi ile birlikte atık yönetimi konusunda Avrupa’da önemli çalışmalar yürüten yerel yönetimler, üniversiteler ve AR-GE kuruluşları ile işbirliği yapmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Atık Getirme Merkezi’nde eğitim de verilecek
     Yapımı devam eden Atık Getirme Merkezi’nde vatandaşların ayrıştırdıkları geri dönüşüm malzemeleri için 13 ayrı geri dönüşüm atık konteyneri bulunacak. Atıklarını araçlarıyla getiren vatandaşlar için otopark alanı da bulunacak olan Merkez’de, ziyaretçilere ve öğrencilere yönelik geri dönüşüm süreçlerinin anlatılacağı bir eğitim merkezi de oluşturulacak. Ayrıca geri dönüşüm malzemelerinden üretilen materyallerin sergileneceği bir sergi bölümü de yer alacak.

 


+ Benzer Haberler
» Buca Belediyesi zabıta ekipleri imar barışı fırsatçılarına göz açtırmıyor
» CEO’nun ajandasındaki üç kritik başlık
» Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin yeni özelliği Mobil Ödeme, Sodexo’lular ile buluşuyor
» Lenovo Yoga 730 sonbaharın yıldızı olacak
» ‘Blockchain ve yapay zeka geleceği inşa edecek’
» Ayakkabı ve hazır giyimde ‘Fuar İzmir’ modası
» Kısa vadeli dış borç stoku 114,3 milyar dolar
» Yabancı turistlerin kartlı ödemeleri katlandı
» Noterler 1 doları 5 TL’ye sabitledi
» Perakende satış hacminde %1,3 artış


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni