• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bornova’da 600 milyonluk rekor bütçe

11 Ekim 2021 Pazartesi 11:00
12
14
16
18

Bornova’da 600 milyonluk rekor bütçe


           HABER MERKEZİ      
     Bornova Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesi 600 milyon TL olarak belirlendi. 93 milyon TL’nin yatırımlara ayrıldığı bütçede; 20 milyon TL ayrılan yol yapımları ile kongre merkezi, öğrenci yurdu, pazar yeri ve cimnastik salonu gibi projeler dikkat çekti. Tasarrufun önemli olduğunu ifade eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, ‘Borçsuz Belediye’ vurgusu yaptı. 2023 yılı bütçesi için ise 1 milyar TL tahmininde bulunan İduğ, “Bornova’nın geleceğine yatırım yapıyoruz” dedi.
     2022 yılı bütçesinin görüşüldüğü Bornova Belediye Meclisi’nin Ekim Ayı Olağan Toplantısı’nın ikinci oturumu Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bornova Belediyesi’nin 2022 yılı gider bütçesi geçtiğimiz yıla göre yüzde %24.22 artarak 483 milyon TL’den 600 milyon TL’ye yükseldi. Gelir bütçesindeki artış oranı % %23.89 oldu. Gider bütçesi 450 milyon TL’den 557 milyon 500 bin TL’ye çıktı. Dev yatırımların ön planda olduğu bütçe, Bornova Belediye Meclisi’nce oylanarak kabul edildi.

2022’DE 93 MİLYONLUK YATIRIM
     93 milyon 525 bin TL’nin yatırımlara ayrıldığı bütçeyle yapılacaklar arasında 20’şer milyon TL ile en büyük pay yeni yollar ve mevcut yolların bakım-onarımı ile Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Bornova’ya kazandırılacak 610 kişilik Kongre Merkezi’ne ayrıldı.
     Dikkat çeken diğer yatırımlar ise Naldöken Pazaryeri Çocuk Oyun Aktivite Merkezi ve Fitness Salonu, 300 kişi kapasiteli Öğrenci Yurdu, Bornova Şehir Stadı’nın yenilenmesi, Çamdibi’ne Cimnastik Salonu, Girit Anı Evi’nin restorasyonu, araç ve iş makinesi alımları, yeni park alanları ve mevcut parkların yenilenmesi oldu.

2023 İÇİN 1 MİLYARLIK BÜTÇE TAHMİNİ  
     Göreve geldiklerinde 390 milyon TL olan bütçeyi 3 yılda 600 Milyon TL’ye çıkardıklarına dikkat çeken Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “2023 yılı için bu rakam 1 milyar TL’ye doğru gidiyor ancak bütçenin yükselmesinden öte gerçekleşme oranları daha önemli. Bornova Belediyesi olarak son üç yıldaki gerçekleşme oranlarımızın gelirde % 100 olurken, giderde % 90’ları aştı. Bu anlamda tüm çalışma arkadaşlarıma ve meclis üyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
     Tasarrufun önemine dikkat çeken Başkan İduğ, “Ben ziyaret ettiğimiz çoğu belediyede araçların kiralık olduğunu gördüm ama artık onlar da bizim gibi araç, makine, teçhizat alımına geçiyor. Bornova olarak araç ve iş makinaları satın alarak sağladığımız yıllık 50 milyonluk tasarruf sayesinde borçsuz bir belediye haline geldik. Biz bunu hizmette hız kazanmak adına yapıyoruz. Umuyorum ki Türkiye’de diğer belediyeler de bu sisteme geçecektir. Bu yatırım yapma yolunda çok önemli. Gelirlerimizin %68’si emlak vergisi ve İller Bankası’ndan geliyor. Personel gideri belediyelerin yüzde 65’e dayanmış durumda. Bu yüksek orana rağmen mali durumuz çok iyi durumda. Borcumuz yok. Bu nedenle İller Bankası’ndan aldığımız paydan kesinti de olmuyor. Yani iki ana gelirimizi iyi kullanmamız ve tasarruf bizi bu güzel noktaya getirdi. Bütçemiz 1 milyonlara ulaştığında yatırımlara ayrılan payı da %25’lere çıkarmayı hedefliyoruz. Bornova’nın geleceğine yatırım yapma yolunda Fen İşleri ve Park Bahçeler gibi müdürlüklermizdeki araç ve iş makinesi sayısını her geçen gün arttırıyoruz” diye konuştu.

1 KURUŞ BORCUMUZ YOK
     2022 yılı bütçesinin sunumunu yapan Bornova Belediyesi Başkan Yardımcısı Ercan Kahya ise uyguladıkları sıkı para politikası sayesinde yatırım yapan borçsuz bir belediye haline geldiklerini belirterek, “Şu anda bankalara 1 kuruş dahi borcumuz yok. Üç yılda yüzde 52’lik bir büyüme sağlamışız. Bunu da daha çok gelirlerimizin %61’ini oluşturan kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirmişiz. Bu tablodan dolayı gururlu ve mutluyuz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Rekabet Kurumu’ndan zincir marketlere ceza talebi
» Başkan Sandal: Bayraklı, her şeyin en iyisini hak ediyor
» Başkan Sandal: Bayraklı’daki her çocuğun elinden tutacağız”
» Yeşilova Höyüğü’nde 200 yeni buluntu
» Alsancak Tekel Binası, 2022’de sanatseverler ile buluşacak
» Geleceğin sanatçılarından 29 Ekim konseri
» Bayraklı’da Cumhuriyet Haftası
» Geleneksel el sanatları teknolojiyle buluştu
» Binlerce İzmirli Buca’da Gripin konserinde buluştu
» Buca’da cumhuriyet defilesi büyük ilgi gördü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2021
  Ticaret 27.10.2021
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni