• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bornova Belediyesi’nden bez torba desteği

04 Ocak 2019 Cuma 09:00
12
14
16
18

Bornova Belediyesi’nden bez torba desteği

           HABER MERKEZİ     
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme kapsamında plastik poşetler ücretli hale gelirken Bornova Belediyesi 5 bin 740 ailenin yararlandığı Dost Market’te bez torba dönemini başlattı. Kurulmasına öncülük ettiği Bornova Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi’ne bez torba siparişi veren Bornova Belediyesi, bu sayede hem çevrenin korunmasına hem de kadınların el emeklerinin değerlenmesine katkıda bulunuyor. Bornova Belediyesi 2016 yılında EÇEV’li öğrencilerin kullanılmayan tişörtleri meyve kabuklarıyla renklendirerek yaptıkları bez torbaların Dost Market aracılığıyla tanıtılmasına katkıda bulunmuştu.

     Bornova Belediyesi, market poşetlerinin ücretli hale gelmesiyle birlikte hem tüketiciyi hem de el emekleriyle bez torba üreten kadınları memnun edecek örnek bir uygulamayı başlattı. Tek kullanımlık plastik poşetler yerine bez torbaların kullanılmasını özendirecek uygulama, Bornova Belediyesi’nin ihtiyaç sahiplerini ücretsiz yararlandırdığı Dost Market’te başlayacak. Toplam 5 bin 740 ailenin yararlandığı Dost Market’in 4 şubesinde alışverişler bez torbalarla yapılacak.
     Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, kuruluşuna öncülük ettiği Bornova Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi’ne Dost Marketler’de kullanılacak bez torbaların siparişini verdi. Bornova Belediyesi’nin tahsis ettiği Büyükpark’taki merkezlerinde yoğun bir şekilde çalışan kadınlar kısa sürede 2 bin 500 bez torbayı tamamlayarak Bornova Belediyesi’ne teslim etti.

Kadınlar üretiyor
     Kalan 2 bin 500 bez torbanın üretimini de kısa sürede tamamlayarak Bornova Belediyesi’ne teslim edeceklerini söyleyen Bornova Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi Başkanı Hürriyet Yıldız, “Kooparitifimize üye 70 kadın ve evlerinde üretim yapan 100 kadınla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bornova Belediye Başkanımız Olgun Atila, bizden 5 bin bez torba istedi. 2018’in sonunda yarısını tamamlayarak teslim ettik” dedi.
     Ürettikleri bez torbalarda hiçbir yazı ya da logonun bulunmadığını söyleyen Yıldız, “Yazı ve logo kullanılmamasını Bornova Belediye Başkanımız Olgun Atila özellikle istedi. Dost Market’ten yararlanan ihtiyaç sahiplerinin kullanacağı torbaları 60 cm X 70 cm ölçülerinde gayet sağlam ve kullanışlı olarak üretiyoruz” dedi.

     Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Dost Market’ten yararlanan ihtiyaç sahipleri için üretimini sağladığımız bez torbaların herkese örnek olmasını ve kullanımının yaygınlaşmasını umut ettiklerini belirterek, “Plastik poşetler yeni yılla birlikte zorunlu olarak ücretli hale getirildi. Biz de bez torbaların kullanımının yaygınlaşması amacıyla ilk adımımızı attık. Bir yandan doğayı korurken bir yandan da tüketiciyi ve kadın üreticilerimizi destekleyen bir karar aldık. Bez torba kullanımının yaygınlaşması için örnek olmak en büyük temennimiz” diye konuştu.

Daha önce de bez torba dağıtıldı
     Bornova Belediyesi 2016 yılında EÇEV’li öğrencilerin kullanılmayan tişörtleri meyve kabuklarıyla renklendirerek yaptıkları bez torbaların Dost Market aracılığıyla tanıtılmasına katkıda bulunmuştu. Öğrenciler, 2016 yılında ‘Çöpe Çözüm Çöple Çözüm’ temasıyla ‘Tarladan Torbaya’ temalı projeleriyle First Lego Lig Bilim Kahramanları Turnuvası’nda dereceye girmişti. Bornova Belediyesi, öğrencilerin Dost Market’e hediye ettiği bez torbaları ihtiyaç sahiplerine dağıtarak, çevre duyarlılığının oluşmasına aracılık etmişti.

 


+ Benzer Haberler
» Başkan İduğ, makamı çocuklara teslim etti
» Bornova’da 23 Nisan heyecanı
» Altyapımızı Bornova’ya taşımak istiyoruz
» Başarılı olacağınıza tüm kalbimle inanıyorum
» EGİAD’dan ‘zincirleri kıracak’ Kadın Zirvesi
» BORBEL A.Ş’de toplu sözleşme sevinci
» Bornova Kaymakamı Genel’den Başkan İduğ’a ziyaret
» İZTO Başkanı Mahmut Özgener’den Dr. Mustafa İduğ’a tebrik ziyareti
» Bornova’da turnikeler de kaldırıldı
» İzmir Koruncukköy Urla’da muhteşem açılış


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.04.2019
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni