• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

BMD Başkanı Öncel: Anneler Günü perakende satışlara doping etkisi yapıyor

10 Mayıs 2018 Perşembe 20:00
12
14
16
18

BMD Başkanı Öncel: Anneler Günü perakende satışlara doping etkisi yapıyor

           HABER MERKEZİ     
     BKM verilerine göre son 5 yılın mayıs aylarında hem kredi kartıyla işlem sayısında hem de harcama miktarında gözle görülür bir artış kaydedildiğine dikkat çeken BMD Başkanı Sinan Öncel, farkın temel nedenlerinden birinin Anneler Günü olduğunu söyledi.
     Anneler Günü mücevher, kozmetik, restoran, hazır giyim ürünleri ve küçük ev aletleri başta olmak üzere perakende satışlarına büyük bir canlılık getiriyor. Anneler Günü’nün kutlandığı mayısta bir önceki ve sonraki aylara göre hem kredi kartıyla işlem sayısında hem de harcama miktarında gözle görülür artış dikkat çekiyor.
     Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Anneler Günü’nün perakendede yılbaşından sonra en çok harcamanın yapıldığı gün olduğuna dikkat çekti. Markaların büyük bölümünün kampanyalarla bu özel günü karşıladığını hatırlatan Öncel, “Annelerimizin bizim için çok değerli. Onlara minnet borcumuzu, evlatlık görevimizi yerine getirmek için her gün üstümüze düşen görevler var. Ancak mayıs ayının ikinci pazar gününün, annelerimizle bir araya gelmemizde, özlem gidermemizde sembolik bir anlamı oluyor” diye konuştu.

BAZI ÜRÜNLERİN SATIŞINDA YÜZDE 100’E VARAN ARTIŞLAR GÖRÜLÜYOR
     Anneler Günü haftasında hediyeliklere yönelen talebin perakende satışlarına olumlu yansıdığını belirten Öncel, yılbaşından sonra hediyelik için en çok harcamanın Anneler Günü’nde yapıldığını bildirdi. Anneler Günü’nün kutlandığı hafta sonu restoran, mücevher, kozmetik, hazır giyim, terlik ve küçük ev aletleri ürünlerinin satışında yüzde 100’e varan artışlar görüldüğünü bildiren Öncel, şöyle devam etti: 
     “Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerini incelediğimizde de Anneler Günü’nün kredi kartı harcamalarına etkisi açıkça görülebiliyor. Örneğin 2017’nin Nisan ayında 46,3 milyar TL olan kredi kartı ile alışveriş miktarının Mayıs’ta 50,4 milyar TL’ye yükseldiğini, Babalar Günü’nün de olduğu Haziran’da yeniden 47,6 milyar TL’ye gerilediğini görüyoruz. 2017 Mayıs’ında Nisan ve Haziran’a göre kredi kartıyla işlem sayısında da 15-16 milyon adetlik bir fark bulunuyor. Yine 2017 için konuşmak gerekirse Nisan ayında 280 milyon 754 bin adet olan kredi kartıyla işlem sayısı Mayıs’ta 296 milyon 700 bine yükseliyor, Haziran’da tekrar 281 milyon 754 bine düşüyor. Son 5 yıla baktığımızda hepsinde benzer bir tablo karşımıza çıkıyor. Bu tabloda yaz sezonu alışverişinin mayıs ayında yoğunluk kazanmasının etkisi bulunsa da temel nedenlerden birinin Anneler Günü olduğunu söyleyebiliriz.”

ÜRÜNLERİMİZİN YURT DIŞINDA DA HEDİYE OLARAK SUNULMASINDAN GURURLUYUZ
     BMD üyesi markaların 110 ülkede 3 bin 150 mağaza ve 11 bin 500 civarında satış noktası bulunduğunu hatırlatan Sinan Öncel, anneler günü öncesi benzer canlılığın yurt dışında da yaşandığını bildirdi. Öncel, “Suudi Arabistan’dan ABD’ye, Kazakistan’dan Mısır’a kadar dünyanın dört bir yanında Türk markalarının ürünlerinin Anneler Günü hediyesi olarak sunulmasından ayrıca gurur duyuyoruz” dedi.
     Sinan Öncel, Anneler Günü’nün yaza hazırlanan perakende için doping etkisi yapacağını ve sezona çok daha moralli başlayacaklarını sözlerine ekledi.

 


+ Benzer Haberler
» Yaşlı nüfus son beş yılda %16 arttı
» Şubat ayında konut satışları yüzde 18.2 azaldı
» Günlük temassız ödeme adedi 1 milyona ulaştı
» Siirt fıstığı dünyaya açılıyor
» İstanbul dünyanın en çok ziyaret edilen 11. şehri oldu
» AmCham Türkiye/ABFT yeni yönetim kurulu seçildi
» 26. İzmir Avrupa Caz Festivalinde son hafta
» Sürpriz yok, Arkas-M.A.T. Sailing Team yine birinci
» İzmir’de ‘Frankofoni’ zamanı
» Çocuklar dijital mikroskop ile bilim dünyasını keşfe çıkıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
  Ticaret 13.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni