• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Birleşik Krallık, Egeli deri ihracatçılarının takibinde

06 Temmuz 2018 Cuma 10:00
12
14
16
18

   ► Zandar; “Hedefimiz, Sektörde henüz ihracat yapamamış başarılı firmaların önünü açmak ve onları uygun platformlarda rekabete çıkarmak.”

     Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, sektörün ihracatını artırmak amacıyla geliştirecekleri projeleri ve hedef pazarları paylaştı.
     Zandar, “İlk hedefimiz 4 senelik bir eyle planı oluşturmak. Hedef ülkeleri seçip doğru organizasyonları oluşturmak. Bunun için alt sektörler bazında arama tarama toplantıları yapıp sektör ile birlikte hareket edeceğiz. Firmaları belirli ölçülerde bir araya getirip, onları uygun satış platformlarına taşıyacağız” dedi.
     İzmir şehri içinde organize edilen sektörel fuarları iyileştirebilmek için İzfaş ile birlikte çalışacaklarını söyleyen Zandar, “Derin Fikirler yarışmamıza devam edeceğiz. Yarışmayı daha üst bir seviyeye getirebilmek ve sektöre daha başarılı tasarımcılar kazandırabilmek için uğraşacağız. Ekonomi bakanlığı ve Gümrükler ile daha yakın ilişkiye geçip sektörel sorunları daha çabuk ve efektif şekilde çözmeye çalışacağız” diye konuştu.

“2018 yılında yüzde 26 artış”
     Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak yılın ilk 4 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre tüm ürün gruplarında yüzde 26 oranında artış kaydedildiğini belirten Zandar, “Alt sektörlerimiz olan ayakkabı ise yüzde 29 ile ciddi bir artış kaydetmiş ve 24 milyon $ ile en çok ihraç edilen kalemi olmuştur. Dikkat çeken diğer bir alt grup ihracatı ise Deri ve Post kaleminde gerçekleşmiş olup 17.6 milyon dolarlık bir ihracat ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59’luk bir artış kaydedilmiştir. Saraciye grubu ihracatımız bölgemizde hacim olarak oldukça düşük olmasına rağmen yüzde 5lik artış ile 4 milyon $ seviyesindedir. Sektörümüzün yıllardır en önemli kalemi olan Konfeksiyon’da ise maalesef bölgemiz geçen yılın aynı oranına göre yüzde 22lik bir değer kaybı ile 6 milyon $ seviyesinde gerçekleşmiştir” açıklamalarında bulundu.

“İhracatçı sayımızı 500 e çıkaracağız”
     Hali hazırda bulunan aktif 320 ihracatçı sayısını en az 500 e çıkarmak istediklerini söyleyen Zandar, “Hedefimiz, Sektörde henüz ihracat yapamamış başarılı firmaların önünü açmak ve onları uygun platformlarda rekabete çıkarmak” dedi.

"Birleşik Krallık pazarını yakın takibe alacağız"
     Alt sektörlerin hedefleri doğrultusunda hedef pazarların belirleneceğini ve öncelikli olarak AB’ den ayrılarak yeni bir döneme başlayacak olan Birleşik Krallık pazarını yakın takibe alacaklarını ifade eden Zandar, Brexit sonrası oluşacak ortamı inceleyip , firmaları uygun alıcılarla buluşturacaklarını söyledi.

“Dalgalanmalar ekonomiye zararı veriyor”
     Aşırı yüksek dalgalanmaların ülke ekonomisine hiçbir katkısı olmadığını ve zarar verdiğini ifade eden Zandar, yüksek kurun pazar payı kazanmak için avantaj gibi görünse de uzun vadede ihracatçıları da olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

“THY’nin direkt uçuş koymasını bekliyoruz”
     Ülkedeki güven ortamının tekrardan sağlamlaştırılması ve yabancı ilgisinin artmasının sağlanmasını beklediklerini dile getiren Zandar, “Bunun yanında İzmir gibi önemli bir ihracat şehrine belirli büyük dünya şehirlerinden THY nin direkt uçuş koymasını umutla bekliyoruz” dedi.

Bitti...

 


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a 26 bini geçti
» “İnşaat demiri ithalatına önlem alınmalı”
» Ege’den Hindistan’a kesintisiz yağlı tohum ihracatı
» “Pazardan fazla pay alabilmek için tasarım ve Ar-Ge önemli”
» Girit; “Gündemimizde kaybettiğimiz pazarlar var”
» “Yaş meyve-sebze ihracatında yeni kapılar açılmalı”
» Umur; “Yıl sonunda 1 milyar dolar duvarını aşacağız”
» EZZİB, Uzak Doğu’da pazar payını artırıyor
» Hazır giyim ihracatının ivmesi yükseliyor
» Egeli madencilerin önceliği; ‘Tasarım’


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni