• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Bir halk sağlığı sorunu: Obezite

02 Aralık 2017 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Bir halk sağlığı sorunu: Obezite

   ► Doç. Dr. Ece Harman, Obezitenin vücutta fazla miktarda yağ dokusu birikmesi anlamına geldiğini söyledi.

           TUĞÇE OTUK     
     İç Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doktoru Doç. Dr. Ece Harman, obezitenin son yıllarda ülkemizde ve dünyada görülme sıklığının giderek arttığına ve ciddi bir halk sağlığı sorunu haline geldiğine dikkat çekerek mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durum olduğunu belirtti.  
     Obezitenin vücutta fazla miktarda yağ dokusu birikmesi anlamına geldiğini aktaran Harman, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya üzerinde yaklaşık 400 milyon obez birey vardır. Yaklaşık 1.6 milyar civarında da kilolu birey vardır. Ciddi masraflı bir hastalık olması sebebiyle de büyük önem taşımaktadır” dedi.

Obezitenin nedenleri
     Obezitenin sebeplerinin çok çeşitli olduğunu belirten Ece Harman, “Fast food denilen hazır gıdaların tüketiminin artmış olması, sağlıksız yaşam koşullarının hayatımızı gasp etmesi, hareketsizlik ve spor yapamama durumu bu rahatsızlığın başlıca etmenleri arasındadır.  
     Bilgisayar çağındayız ve bu durum artık çocukların bile elinden tablet ve cep telefonlarını düşürmemelerine sebep oldu. Artık çocuklarda bile obezite var. Bununla birlikte; genetik, hormonal faktörler, yaş, cinsiyet, sigara ve alkol tüketimi, spor yapmamak, hareketsiz yaşam şekli, gelir durumu dağılımı obeziteyi tetikliyor. Örneğin fazla geliri olmayan bireyler sürekli et tüketip protein alamadığı için daha çok ekmek, pilav ve makarna gibi besinler tüketerek karbonhidrat ağırlıklı besleniyor. Bu besinler de fazla kilo alımına sebep olabiliyor” şeklinde konuştu.

     Obezitenin son derece önemli bir hastalık olduğunu dile getiren Harman, obezitenin bir çok hastalığa sebep olabileceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti;  “Başta kalp damar sağlığı olmak üzere, şeker hastalığına yatkınlık oluşturması, insülin direncini açığa çıkarması, hipertansiyonu tetiklemesi, bel fıtığı, kas iskelet sistemi hastalıkları, kanser riskini arttırması obez bireylerde görülme olasılığının arttığı durumlardır. Bireyin üç ana ve üç ara öğün yapması, ekstra spora başlaması, verilen diyet listelerine uyması, hekiminin verdiği medikal tedaviye uyum göstermesi, obezite ile beraber savaşılması gereken durumlar nelerse onlarla eş zamanlı olarak tedaviye uyum sağlaması gerekmektedir.”
     Oldukça maliyetli olan bu hastalığın ülke ekonomisini nasıl etkilediğini açıklayan Ece Harman, “Obezite ile birlikte diyabet, tansiyon, hipertansiyon, kanser gibi hastalıklar ortaya çıkıyor ve bunlar maliyetli hastalıklar. Sigortanın primleri, hastaların ödedikleri masraflar birer harcamaya sebep oluyor. Küresel boyutta direkt veya dolaylı olarak sağlık harcamalarının %2 ila %7’si obeziteye harcanıyor. Sadece bu hastalığın tedavisi için harcanan bu oran oldukça yüksek ve ciddi bir maliyet yükü” şeklinde konuştu.

Şişmanlığın formülü
     Hayatın aslında bir matematik olduğunu ve bu noktada şişmanlığın da formülü olduğunu aktaran Harman, “Kilogram cinsinden ağırlığımızın, metre cinsinden boyumuzun karesine bölümüyle ortaya çıkan bir formüldür. Buna vücut kitle endeksi diyoruz. Bu ortaya çıkan rakam 30 ve üzerindeyse bu birey kilolu bir bireydir. 40 ve 50 civarındaysa morbid obezite olarak değerlendirilebilir. Bu değerlerin 20’nin altında olması yani çok zayıflık da sağlıklı bir durum değildir. Özellikle genç kızların örnek aldığı çok zayıf modeller onları hem ruhsal hem de bedensel olarak etkilemektedir. Yemek yememe veya yediğini kusma gidi sağlıksız durumlar ortaya çıkabiliyor” dedi.

     Cinsiyete göre yağ dağılımının farklılık gösterdiğini aktaran Ece Harman, “Kadınlarda östrojen erkeklerde testosteron hormonları olduğu için hormonlara göre farklı hastalıklar açığa çıkabiliyor. Kadınlarda östrojen hormonundan ötürü yağlanma daha çok kalça ve uyluk bölgesinde olmaktadır. Biz buna armut tipi yağlanma diyoruz. Erkeklerde ise östrojen olmadığı için yağlar daha çok bel çevresi ve karın bölgesinde toplanmaktadır. Buna da elma tipi yağlanma diyoruz. Cinsiyete göre yağ dağılımı farklılığı söz konusu olmaktadır. Erkeklerde görülen bel çevresi yağının fazlalaşması insülin direnci ve metabolik sendromla ilişkilendirildiği için direkt olarak kalp ve damar sağlığını etkiliyor” dedi. Obezite ile anne sütü arasındaki ilişkiye değinen anne sütünün çok önemli olduğunu belirterek, “Bebeğimizin mümkün olduğunca emzirilmesi gerekmektedir. Çünkü anne sütünün içerisinde hem bebeğimizi hastalıklara karşı koruyan moleküller var hem de anne sütü alan bireylerin obez olma riskinin daha düşük olduğu gözlemlenmiş. Mamayla beslenen bireyler daha fazla obez oluyor çünkü mama insülin direncini tetikliyor” şeklinde konuştu.   

     Obezitenin tedavisi için hareketli yaşamın desteklenmesi gerektiğini belirten Harman, “Her gün yaklaşık 10 bin adım atmamız gerekiyor. Diyetimize mümkün mertebede uymaya çalışıp, üç ana-üç ara öğünü atlamamak büyük önem taşıyor. Uzun süreli açlıktan da kaçınmak gerekiyor çünkü uzun süre aç kalınca vücut kendini korumaya alıyor ve tüketilen her gıdayı direk yağa çeviriyor. Bireye obezite teşhisi konduysa ve eşlik eden diyabet, hipertansiyon gibi rahatsızlıklar varsa hekim kontrolünde medikal tedaviye başlanılacaktır. Son aşamada ise cerrahi yöntemlere başvurulabilir” diyerek sözlerini tamamladı.

 


+ Benzer Haberler
» Müze ziyaretlerinde yüzde 56,9’luk artış
» İZELTAŞ Türk malını dünya pazarına sunuyor
» Elektrik fiyatında istikrar sanayiciye kolaylık sağlayacak
» Kübik; pratik, ekonomik ve sağlıklı
» Basılı gazete azaldı, viyol fiyatları arttı
» Planlı ilaçlama gezici arıcılıkta ’varroa’ riskini azaltıyor
» Akaryakıt dağıtımında ‘Tekel’ endişesi
» Yükü artan fırıncı ‘zam’ bekliyor
» Şehrin en parlak yıldızı: Folkart Vega
» Kurdaki oynaklık ayakkabıcıları zora soktu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni