• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Binlerce kilometre öteden gelip çello ve viyola öğrettiler

21 Eylül 2019 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Binlerce kilometre öteden gelip çello ve viyola öğrettiler

           HABER MERKEZİ     
     İnci Vakfı çatısı altında dört yıldır faaliyet gösteren İnci Vakfı Çocuk Orkestrası’nın iki gönüllü öğretmeni viyola sanatçısı Renáta Szijjártó ve Çellist Marlene Herforth, İzmir’de sekiz buçuk aydır imkanları kısıtlı çocuklara çello ve viyola çalmayı öğretiyor. Gönüllülük programıyla Türkiye’ye gelen iki genç kız, çocuklarla da İzmir’le de unutulmaz bağlar kurduklarını söylüyor.
     İzmir’de yaşayan, imkanları kısıtlı 6-15 yaş arası çocukları müzikle buluşturmak amacıyla kurulan İnci Vakfı Çocuk Orkestrası, dört yıldır çocukların kültür ve sanatla iç içe büyümeleri için faaliyet gösteriyor.

     Erişimi kısıtlı bölgelerdeki çocukları müzikle sosyal hayata kazandırmayı hedefleyen İnci Vakfı Çocuk Orkestrası, geçen yıl Aralık ayı sonundan bu yana Avrupa’dan iki genç öğretmene ev sahipliği yaptı. Gönüllülük programıyla Türkiye’ye gelen Renáta Szijjártó ve Marlene Herforth, sekiz buçuk ay boyunca Çocuk Orkestrası üyelerine çello ve viyola çalmayı öğretti. Macaristan ve Almanya’dan gelip İzmir’de çocuklara eğitim veren gençler, Türkiye’den ayrılmadan önce yaşadıklarını anlattı.

     Macaristan’dan gelen Renáta Szijjártó, seyahat ederek yeni bir kültür ve yeni bir dil ile tanışmayı istediğini, bu nedenle gönüllülük programlarını incelediğini söyledi. Szijjártó şunları söyledi:
     “Ücret almadan, insanlara çalışarak yardım etmek için gönüllü olmak istedim. İnci Vakfı Çocuk Orkestrası çok ilgimi çekti. Türk kültürünü, Türk yemeklerini ve Türkçe’yi gerçekten sevdiğim için İzmir’e gelmek istedim. Buraya geldiğim andan itibaren de hep çok iyi ve dostça karşılandım. Yaşları 9-17 arasında değişen İnci Vakıf Çocuk Orkestrası üyeleriyle çalıştım. Onlara keman ve viyola dersleri verdik. İnci Vakfı çocuklarıyla müthiş biri deneyim yaşadım, çok mutlu günlerim oldu. Orkestradaki çocukları ve İnci Vakfı’nın dost canlısı ekibini asla unutmayacağım. Kordon’u, Türk mutfağını, Türk vatandaşı gibi düşünmeyi çok özleyeceğim.”
Szijjártó, İzmir’e mutlaka tekrar geleceğini belirterek, “İnci Vakfı ekibi ve vakıf orkestrasının artık çocuk olmayan üyeleriyle Türkçe konuşacağımı hayal edebiliyorum” dedi.

     Türkiye’ye üç bin kilometre mesafeden Almanya’dan gelen Marlene Herforth da hem yeni bir kültür öğrenebileceği hem de insanlara gönüllülük esasıyla destek olabileceği bir deneyim yaşamak için İnci Vakfı Çocuk Orkestrası’nda çalışmak istediğini kaydetti. Herforth, İnci Vakfı’nın yaklaşımı, orkestra üyeleri ve çocukların sıcaklığından çok etkilendiğini vurgulayarak, “Onlarla vakit geçirmek büyük zevkti. Hiç unutamayacağım bir sürü anı biriktirdim. Uzun ve yorucu çalışmaların sonunda bir parçanın zor kısmını çalmayı öğrenen çocukların gözlerindeki mutluluğu hep hatırlayacağım” diye konuştu.

     İnci Vakfı Çocuk Orkestrası, dünyada 40 yıldan uzun süredir uygulanan ‘El Sistema’ yöntemiyle, yetenek kriterinden bağımsız olarak çocuk ve gençlerin müzikle eğitimini sağlıyor. 2015’ten bu yana İzmir’deki çocukları müzik ve enstrümanla buluşturan İnci Vakfı Çocuk Orkestrası, bugüne kadar 10’dan fazla konserle sahne aldı. Özellikle her yıl 23 Nisan ve 29 Ekim’de verdiği halka açık konserlerinde büyük takdir topladı.


+ Benzer Haberler
» Kamu bankalarından reel sektöre yeni destek paketi
» Hedef GSMH’nin % 3’ünü Ar-Ge’ye ayırmak
» Otomotiv, faizsiz sistemde yükselişe geçti
» Bürotime franchise ağını büyütmeye devam ediyor
» D&R yeni mağazasıyla Hilltown İzmir’de yerini aldı
» BETA Kimya INTERMOB’da göz doldurdu
» Tedarik Zinciri Profesyonelleri 5.kez ödüllerine kavuşuyor
» 8. Minex Fuarı uluslararası pazara dönüşecek
» Global ölçekli yazılım şirketi İzmir’i tercih etti
» İşbirliği kategorisinde ödül TARKEM’in


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2019
  Ticaret 21.10.2019
  Ticaret 19.10.2019
  Ticaret 18.10.2019
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni