• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bilişimde Ar-Ge yatırımları desteklenmeli

08 Ocak 2021 Cuma 06:00
12
14
16
18

Bilişimde Ar-Ge yatırımları desteklenmeli

   ► Bilişim sektörü ihracat performansı yüzde 27’lik büyüme ile 6,5 milyar TL oldu.

     Bilişim sektörü 2019 sonu-2020 başında, önceki yıla oranla yüzde 14 büyüme ile 152,7 milyar TL hacme ulaştı. 2020 yılı bilişim sektörüne yönelik değerlendirme yapan Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Aktepe, sektörle ilgili beklentilerini Ticaret Gazetesi’ne anlattı. Bilişim sektöründe ihracat performansının TL bazında yüzde 27’lik büyüme ile 6,5 milyar TL olarak gerçekleştiğini aktaran Aktepe, uluslararası rekabette etkin bir üretim sektörünün yaratılabilmesi için “Ulusal Bilişim Politikalarına” bağlı olarak; ulusal Ar-Ge yatırımlarının desteklenmesi gerektiğini belirtti.
     Pandemiden önce birçok araştırma kuruluşunun sektörde yüzde 15 oranında büyüme hızının devam edeceğini öngördüğünü belirten Aktepe, “Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü, 2019 sonu-2020 başında TL bazında önceki yıla oranla yüzde 14 büyüme ile 152,7 milyar TL hacme ulaştı. İstihdamda  yüzde 4 artış oluştu. Bu eğilimin 2020 yılında yaşanan pandemi nedeniyle devam edeceği ve artan ihtiyaç sonucunda bu oranların artacağını bekliyoruz. Sektörün ihracat performansı ise TL bazında yüzde 27 büyüme ile 6,5 milyar TL olarak gerçekleşirken, toplam ihracatın yüzde 75’i Avrupa Birliği ülkelerine yapıldı” diye konuştu.

“Dijitalde çok ciddi bir rekabet var”
     Sektördeki gelişmeleri değerlendiren Aktepe, etkin çalışabilmek için iş ve eğitim yerlerinde dijital dönüşümünün zorunlu olduğuna değindi. Aktepe, “Hızla dijital dönüşümü izleyerek yaşamı devam ettirmek adına bizlerin yıllardır anlatarak yapamadığımızı pandemi birkaç ayda gerçekleştirdi. İnsanlar hem ticarette hem tüketim alışkanlıklarında bu duruma çabuk adapte oldular. Belki daha önce adını bile duymadığımız uzaktan toplantı uygulamaları bir anda hayatımızın vazgeçilmezine dönüştü. Hepimizin akıllı telefonlarına e-ticaret uygulamaları indirildi. İnsanlar artık her alanda kendisine daha hızlı ve kolay ulaşanı tercih ediyor. Yani rekabet dijitale de taşınmış durumda. Artık dijitalde çok daha ciddi bir rekabet söz konusu” ifadelerini kullandı.

“Bilişim sektöründe ‘ulusal katma değer’ artırılmalı”
     2021 yılına yönelik sektöre dair beklentilerini ve öngörülerini aktaran Aktepe, “Beklentimiz, teknoloji üreten bir Türkiye. Uluslararası rekabette etkin bir üretim sektörü yaratılabilmesi için “Ulusal Bilişim Politikalarına” bağlı olarak; Ulusal Ar-Ge yatırımları desteklenmeli. Bilişim sektöründe “ulusal katma değer” artırılmalı. Bilişim teknoloji şirketlerin yetenekleriyle dikey sektör gereksinimleri buluşturulmalı. Teknoparklar işbirliği ve uzmanlık alanlarına göre yapılanmalı. İlköğretimden itibaren ve özellikle üniversitelerimizdeki genç beyinler yaratıcılığa ve üretime yönlendirilmeli” dedi.

“5G, 2021 için belirgin odaklar oluşturuyor”
     STEM konusunun önceliğinin unutulmaması gerektiğini ifade eden Aktepe, “Vatandaşlarımızın bilişim teknolojilerinden olabildiğince yararlanabilmesi için farkındalık eğitimi ve çalışmaların yapılması gerektiğini savunuyoruz. Diğer yandan akıllı şehirler, akıllı ulaşım, dijital tarım, diğer dikey sektörlerde dijital dönüşüm ve elbette 5G’nin hayata geçirilmesi 2021 için çok belirgin odaklar oluşturuyor. Milli teknoloji hamlesinin başarısı için ülkemizin dünyaca kabul edilen standartlar üretebilmesi, siber güvenlik konusunda kendini korumakla kalmayıp bunun daha ötesine geçebilmesi amacıyla biz de TBD olarak etkinliklerimizi sayısal ve içerik olarak bu yönde yürütmekteyiz. Özellikle yapay zekâ ve ulusal bilişim endeksimiz üzerine yaptığımız araştırma ve rapor üretme çalışmaları şu anda öne çıkıyor” şeklinde konuştu.

Sorunlardan biri vergi yüksekliği
     Sektörde yaşanılan sorunlara değinen Aktepe, “En önemli sorunlar bizce yerli ve milli üretim konusunda yeterli noktaya gelememiş olmak, girişimci ekosisteminin gelişmemiş olması, Ar-Ge desteklerinin yetersizliği ve vergi yükünün yüksekliğidir. Ayrıca işbirliği ve paylaşım platformu eksikliği, dijital dönüşümde karşılaşılan standart ve uyum problemleri, yetkilendirilmiş koordinatör kurum eksikliği, regülasyonlardaki zorluklar da bu kapsamda sektörün önemli sorunlarını oluşturuyor” diye konuştu.

“Dijital eğilim 2021’de artacak”
     Dijital dönüşümde oluşan yayılma eğiliminin artık geri döndürülemez olduğunu söyleyen Aktepe, “Bu eğilimin büyüme, istihdam, ihracat alanlarında 2021 yılında da artışla süreceğini düşünüyoruz. Mevcut gelişmelere bakarak, ülkemizin bulunduğu coğrafya içerisinde pazar payını daha da arttıracağını tahmin ediyor ve AB ülkeleri ile olan sürecin devam edeceğini öngörüyoruz” şeklinde konuştu. Aktepe, “Gelecek 5 yılda; bulut teknolojisi, 5G, yapay zekâ, dijital dönüşüm, analitik/büyük veri, siber güvenlik, eski sistemlerin modernizasyonu, blockchain ve 3D yazıcılar, sanal gerçeklik gibi gelişen teknolojiler sektörün üzerinde etkili olacak” dedi.
     Gelecekte dijital tabanlı uygulamaların tamamının “Yerli, Milli ve Özgün” olabilmesinin önem taşıdığını ifade eden Aktepe, “Karmaşık problemleri çözen, yaratıcı düşünen insanlar gelecekte daha önemli olacak ve sektörel gelişimde büyük bir önemi olacak. Özellikle makine-makine ve makine-insan operasyonlarını yürütecek ve denetleyecek çalışanların farklı fonksiyonlarda çalışabilecek şekilde eğitilmesi iş gücünün daha esnek olmasını sağlayacaktır” dedi.

“Türkiye e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere”
     Kamu ve özel sektör yapılarının yanı sıra üniversite ve ileri gelen STK’ların da desteği ile birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Aktepe, “Siber güvenlik başta olmak üzere, kayıplardan kaçınma ve yüksek katma değer oluşturulması üzerinde önemle durmaktayız. Aslında bu teknolojiyi anlamak, kullanmak, üretmek için gereken altyapı ve insan kaynakları potansiyeli açısından Türkiye geride değildir. Ancak olanaklarını doğru kullanarak kapsamlı bir organizasyonla bilişim toplumuna ve bilgi ekonomisine ulaşacağı bir e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere olduğu bir yerdedir” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» 2020 ihracatında ikinci sektör kimya oldu
» Plastik sektörü 2021’de yüzde 2 büyüme bekliyor
» Perakendeciler 2021’de KDV eşitlemesi istiyor
» Çimento sektörü yeni yılda küresel pazara odaklandı
» Hazır beton sektöründe maliyetler artıyor
» Madencilik sektörü ikinci yarıda toparlandı
» 2021’de ambalaj ihtiyacı e-ticaret ile artacak
» Mücevherde 2021 e-ticaret yılı olacak
» Deniz taşımacılığının stratejik önemi 2021’de sürecek
» Eskinazi: Ekonomiyi yeni bir reform paketi güçlendirebilir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni