• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Bilişim sektöründe yüzde 25 büyüme bekliyoruz”

31 Aralık 2018 Pazartesi 09:00
12
14
16
18

“Bilişim sektöründe yüzde 25 büyüme bekliyoruz”

   ► Türkiye’den yapılan bilgi ve iletişim sistemleri ihracatının 2017 yılında 1,3 milyar dolara ulaştığını belirten Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Aktepe, 2018 yılı için sektörde yüzde 25 oranında büyüme beklediğini kaydetti.

     Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Aktepe 2018 yılı için yaptığı değerlendirmede, “Endüstri 4.0 gündemiyle tüm kamu kurumları ve özel sektör için tetikleyici olan, yaygın toplantılar, rapor ve yayınların da etkisiyle, dijital/sayısal dönüşüm konusunda büyük bir farkındalık yaratmıştır” dedi. Aktepe, “Özellikle savunma sanayiimizdeki gelişmeler, yerli/milli teknoloji üretimi ve kullanımı oranının artması bugüne kadar çok uluslu firmaların pazarlamacısı olarak çalışmakta olan mühendislerimize mühendislik kimliklerini yeniden kazanma konusunda bir fırsat yaratmıştır” diye konuştu.
     Bilişim sektörünün dünyadaki büyüklüğünün 2017 sonu değerlerine göre 5 trilyon dolar civarında olduğunu kaydeden Aktepe, “Ülkemizde ise sektörün 2017 sonu itibarıyla yakaladığı pazar değerlerine ait genel bilgileri şöyle özetleyebiliriz; bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü büyüklüğünü 32,1 milyar dolar (yaklaşık 116,9 milyar TL) olarak göstermektedir. Bu rakamın içinde ülkemiz yazılım sektörü büyüklüğü: 5,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiş, Türkiye’den yapılan bilgi ve iletişim sistemleri ihracatı da 1,3 milyar dolara ulaşmıştır. İhracatın yaklaşık 900 milyon dolarlık büyük bölümü yazılım ihracatından gelmektedir. 2018 için sektördeki büyümenin yüzde 25 oranında beklenmesi söz konusu ancak kesin verileri yıl sonunu takiben daha net olarak ifade edebileceğiz” dedi.

“Teknoparkların ihracatı 3,6 milyar dolara ulaştı”
     Sektörün belli koşulların yerine gelmesi halinde hızla büyüyebileceğine olumlu baktığını kaydeden Aktepe, “Ülkemizde 2011 yılından itibaren artan bir ivme ile gelişme gösteren teknolojik alt yapının hedefimize ulaşmada önemli kazanımlar sağlayacağını görmek, TBD olarak bizleri gelecek için cesaretlendirmektedir. Özellikle 2018 yılının, Türkiye için Dijital Ekonomi Yılı olarak ilan edilmiş olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu gelişmeyi, tüm tarafların kenetlendiği bir işbirliği platformunu ön plana çıkartarak, bu yolda birlik içerisinde aynı hedefe koşmamızın bir fırsatı olarak görüyoruz. Örneğin yüksek teknolojili üretimi hedefleyen “Uçtan uca yerlileştirme programı”, sektörde büyük heyecan ve beklenti yaratmaktadır. Ar-ge merkezlerimizin sayısı 176 tasarım merkezi ve 700’ü aşkın ar-ge merkezi olmak üzere toplam 900’ü aşmıştır. Teknoparklarımızın ihracatı 3,6 milyar dolara ulaşmıştır” ifadelerini kullandı.

“Dijital ekonominin büyümesini amaçlıyoruz”
     TBD’nin 2019 yılı için sektördeki beklentilerini aktaran Aktepe, “Gelecek yıl için derneğimiz kendi çalışmalarını da planlamaya başlamıştır. Öncü nitelikte bir sivil toplum kuruluşu olarak, 2019 yılında geleneksel ve marka olmuş etkinliklerimizin yanı sıra proje ve çözüm odaklı çalışmaları ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yaparak yoğunlaştırmayı dolayısıyla da ülkemizin dijital/sayısal olgunluk seviyesinin yükseltilmesine ve dijital ekonomisinin büyütülmesine katkı vermeyi amaçlıyoruz. Sektör ile ilgili beklentilerimizin temel açılımı; endüstri 4.0 odaklı, yerli ve milli üretim gücüne dayalı olarak uluslararası platformda yarışabilecek bir performansın ortaya konulabilmesidir. Vizyon 2023 hedeflerine göre bu güne kadar elde edilen büyümenin 2023 yılına kadar iki kat artması gerekmektedir. Bu doğrultuda TBD olarak kendimize görev çıkartarak ve inisiyatif alarak TBD’nin öncülüğünde; üyelerimiz, kamu kurum ve kuruluşları, diğer STK’lar ve sektör çalışanlarının katılımıyla “Dijital/Sayısal Teknolojilerde; Yerli ve Milli Üretim Çalışma Grubu” oluşturulmuştur. Bu çalışma grubunun hazırladığı raporun 1.sürümü yayınlanmış ve ilgili tüm karar mercilerine iletilmiştir” şeklinde konuştu.

“Sektörün nitelikli eleman ihtiyacı var”
     Eğitim, diğer taraftan da kadro, yetişmiş işgücü eksikliği gibi sektörün sorunları olduğunu belirten Aktepe, “Şu anda yüzde 70’i üniversite mezunu olmak üzere 120.000 den fazla bilgi ve iletişim teknolojileri çalışanı mevcut. Her yıl üniversitelerin 186 ilgili bölümlerinden 12.000 yeni mezun veriliyor. Bu mezunların da mesleki yeterlilik açısından donanımları aynı düzeyde değil. Sektörün hedeflerine göre neredeyse bir bu kadar daha nitelikli eleman ihtiyacı var. Teknoparklarımız gerçekten müthiş üretimler yapıyor ancak sayıları ve ihracat güçleri küresel rekabet ölçülerinde yüzde yüz yeterli değil. Özel sektörde gerçekten çağı yakalamış, teknolojiye yön veren kuruluşlarımız mevcut ama bu sayının hızla artması lazım. Gerek ihracat için, gerekse de kamu ihalelerinde, satın alma mevzuatlarının yeni koşullara uyumluluğu açısından, daha çok desteğe ihtiyaç var. Siber güvenlik geliştirme ve güvenlik riskleri başlı başına bir özel ilgi gerektiriyor. Hiçbir alanda siber güvenlikte zayıflık yaşamamamız gerekiyor” diye konuştu.

“Ar-ge ve teşvik mekanizmaları güncellenmeli”
     2019 yılında mevcut kapasiteyi ekonomik değere dönüştürmeyi hedefleyerek ticarileştirme  faaliyetlerine odaklanmak gerektiğini işaret eden Aktepe, “Özellikle de ihracata yönelik olarak. İhracatımızda katma değeri yüksek olan bilişim teknolojileri ürün, hizmet ve yazılımlarının artması cari açığın kapatılmasında ve tersine beyin göçünde önemli kazanımlar sağlayacaktır.
     Bu amaçla yeni düzenlemelerle ar-ge ve teşvik mekanizmalarının yeni duruma uygun olarak güncellenmesi şarttır. Ayrıca ürün niteliklerini, yeni ticaret yöntemlerini destekleyen yasal çerçevelerin oluşturulmasına acil ihtiyaç vardır.
     Kalkınmanın yolunun yeniliklerden, ar-ge ve dijital/sayısal teknoloji geliştirilmesinden geçtiği açıktır. Örneğin 2017’de bilişim şirketlerinin sanayici olarak kabul edilebilmesi sağlanmış ve tasarım faaliyetlerine bu adımın kazandırdığı ivmeyle ar-ge ve tasarım merkezlerinin sayıları 900’ü aşmıştır” şeklinde konuştu.
     Endüstri 4.0 ve toplum 5.0 çerçevesinde yatırımların olacağını söyleyen Aktepe, “Elbette yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi ve üretimi kapsamında açık kod kaynaklı yazılımlar, yapay zeka, makine öğretisi ve nesnelerin interneti, robot teknolojileri öncelikli olarak gerçekleşecektir. Önemli bir yatırım ve teşvik alanı olarak özellikle dijital/sayısal dönüşüm ile ortaya çıkan ve çıkmakta olan bilişim teknolojileri tabanlı yeni mesleklere yönelik eğitimlere de kaynak ayrılmasının gerekli olduğu düşüncesindeyiz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni