• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Bilişim Hukuku’ İzmir’de konuşuldu

02 Kasım 2018 Cuma 16:00
12
14
16
18

‘Bilişim Hukuku’ İzmir’de konuşuldu

           EZGİ ÜTKÜR     
     ‘5. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı’, ‘Bilişim Hukuku 5.0’ ana temasıyla düzenlendi. İzmir Ticaret Odası(İZTO)’nın ev sahipliği yaptığı kurultayda, bilişim ve hukuk alanında akademisyenler, uzmanlar, hukukçuların bilişim sektöründe yaşanan değişim ve yenilikleri, bu alanda hukuki yapılanmanın eş zamanlı olarak gerçekleşmesi, bilişim hukuku alanında yaşanan sorunların tartışılması, çözüm önerilerinin sunulması için yeni yaklaşımları konuşuldu. Etkinliğe İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Şaban Kütük katılım gösterdi.

     Açılış konuşmalarını yapan TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, bilişim teknolojilerinin hem suça, hem de hukuka etkili olarak girdiğinin altını çizerek bilişim hukuku için yerli yazılım ve donanımlar üretilmesini gerektiğini vurguladı. Aktepe, “Bilişim teknolojileri hem suça, hem de hukuka etkili olarak girdi. Teknolojide, üretim biçimlerinde,  endüstriyel atılımlarda güçlü ve hızlı devinimler sonucunda,  bilişim alanında hukuki önlem ve çözüm geliştirme arayışları oluştu. Diğer yandan hız, etkinlik,  doğruluk,  şeffaflık ve kolay ulaşılabilirlik için de hukuk alanında bilişim gücüyle çözüm arayışları ortaya çıktı. Artık dijital teknolojilerdeki gelişim öyle bir hız ve güç kazandı ki,  diğer bütün yaşamsal fonksiyonların bu duruma adapte olmadan ayakta kalması mümkün değil” diye konuştu.

“Yerli yazılımlar üretmeliyiz”
     Bilişim sektörü ve bilişim hukuku için teknoloji geliştirilmesine hız verilmesi gerektiğini belirten Aktepe, “Günümüz de; sahip olduğumuz iş yapış sistemleri birbiriyle ne kadar haberleşebiliyor?  Yasalar ne derecede anlaşılabiliyor?  Biriken dosyalar ne kadar zamanda incelenip sonuçlandırılabiliyor?  Noterlerin iş görme sistemlerinde verimlilik ne düzeyde?  Suç tespiti ve duyurumu, tebliğ sistemleri,  bilgi paylaşımı ve bilgi sahipliğinde kurallar neler?  Bilgisayar oyunları üzerinde kontrolümüz ne kadar etkili?  Siber saldırılar ne derece önlenebiliyor, bilişim suçları ne derecede fark edilip cezalandırılabiliyor? Bu suçların işlenmesi ne derece önlenebiliyor?  İşbirliğini ve üst destek/denetim yapılanmasını nasıl oluşturacağız?  Bu konulara öncelikle çözüm bulmalıyız. Bilişim sektörü bilişim hukuku için de mümkün olan en kısa sürede teknoloji geliştirme çabasına hız vermeli,  daha bağımsız çözümler için yerli ve özgün yazılım ve donanım olanaklarını sunmalıdır” dedi.

“Ülkelerin gelişmişliklerinde bilişimin rolü büyük”
     İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, kurultayda yaptığı konuşmada bilişimin ve bilişim teknolojilerinin ülkelerin rekabet gücünün arttırılması, katma değeri yüksek ürünlerin üretilerek refah düzeyinin yükseltilmesi ve nitelikli istihdamın geliştirilmesi bakımından önemli olduğunu vurguladı.   Ülkelerin gelişmişliğinde bilişim sektörünün rolünün büyük olduğunu ifade eden Özgener, Türkiye’nin bilgi tabanlı ekonomiye dönüşüm sürecinde katma değeri yüksek olan bilişim sektörü büyük önem taşıdığını belirtti.

     Bilişim sektöründe sunulan ürün ve hizmetler yaşam döngüsü içerisinde çok hızlı bir şekilde yerini aldığını söyleyen Özgener, “ Teknolojik gelişmeler iş organizasyonlarına ve müşteri taleplerine bağlı olarak piyasalarca ihtiyaç duyulan mesleki faaliyetlerin sürekli değişmesine neden olmakta ve yeni meslekleri gündeme getirmektedir. Bu noktada; e-imza, biyometrik imza, kayıtlı elektronik posta, şebeke ve bilgi güvenliği, internet alan adları, e-posta adresleri, bulut bilişim, dijital arşiv, sosyal medya vb. birçok kanaldan hayatımıza giren bilişim teknolojilerini hem uygulama hem de üretim alanında daha fazla kullanmaya başladık. Tedarikten üretime, lojistikten satışa her şeyin birbirine bağlı olduğu bir değer zincirinde müşteri istediği yerden siparişini verip istediği zamanda, istediği yere teslim ettirebiliyor ve bunu tamamen birbiriyle iletişim halinde olan sistemler ile gerçekleştiriyor. Cisco’nun tahminlerine göre 2020 yılında dünyada 50 milyar cihaz birbirine bağlı hale geliyor. Bu da bize her konuda çok büyük miktarlarda veri sağlayacak” ifadelerinde bulundu.

“Yenilenme zorunluluğu doğdu”
     Yaşanan gelişmeler ve değişimler ile birlikte bugüne kadar oluşmuş normlar, kurallar da değişiklik göstermeye başladığını,  günümüzde bilişim alanındaki yeni gelişmeler, hukuk kurallarının da kendisini yeniden gözden geçirmesi ve yenilenmesi zorunluluğunun doğduğunu belirten Özgener, “ Günlük hayatımızda, iş hayatımızda bilişim teknolojilerinin kullanımı konforumuzu artırıp hayatımızı kolaylaştırırken bazı sorunları da beraberinde getirdi. Günlük hayatta çok basit olduğunu ve sorun çıkarmayacağını düşündüğümüz kişisel verilerin üçüncü kişilerle paylaşımı sanıldığından da büyük riskler doğurabiliyor” derken bilişim teknolojilerinde faydalı olduğu kadar suç teşkil edebilecek unsurları da beraberinde getiren inkâr edilemez bir gelişim ve değişim söz konusu olduğunun altını çizdi.

“Devletimiz, özel sektörün önünde”
     Bilişim suçlarını işleyenlerin ortaya çıkarılması ve yakalanmasında hem bireylere hem devlete önemli görevler düştüğünü belirten Özgener,  bireylerin ve firmaların olarak bilişim suçlarına maruz kalmamak için kullandığımız bilişim sistemlerinin güvenlik düzeyini en üst seviyeye çıkarması gerektiğini savundu.  Devletin bu konuda b destek olmak ve bilişim suçlarına karışan kişileri en hızlı şekilde yakalamak için uluslararası alanda işbirliklerini geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Özgener, “Devletimiz bilişim teknolojilerinde yaşanan hızlı değişimlere uyum konusunda özel sektörün önünde gidiyor. E-devlet uygulaması ile kurumlara gitmeden evinizden, işyerinizden adliye, SGK, nüfus işleri, vergi ödemeleri vb. alanda birçok işlemi herhangi bir bedel ödemeden yapabiliyorsunuz. Bu Kurultayın e-devlet hizmetleri ile ilgili farkındalığı da artıracağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

     Açılış konuşmalarında TDB Hukuk Çalışma Grubu Başkanı Nevhan Akyıldız, bilişim alanında dünyadaki hızlı değişim ve gelişimler bilişim hukuku alanında güncel değişimleri gerektirdiğini söylerken Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Şaban Kütük ise ,“Yüce Atatürk’ün bize gösterdiği bir hedef vardı, çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmak. Tam da buna uygun bir etkinlikle birlikteyiz. Hayatımızın her alanına giren bilişim teknolojilerinin hukuktaki in bağımsız düşünülmesi imkânsızdır” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Kuru üzümünün değerini koruyalım”
» Elektrikte kolay fatura’ya geçiliyor
» Başkan Soyer’den "Birlikte güçlüyüz" mesajı
» Jeotermalde dünyanın ilkleri Zorlu Enerji’den
» Ege’de 2.3 milyon dönüm arazi suyla buluştu
» İhracatçı dümeni karayoluna kırıyor!
» Türk Telekom Faaliyet Raporu’na LACP’den toplam 24 ödül
» İçecek sektöründe robot teknolojisi
» KOAH’ın kadınlarda görülme sıklığı artıyor
» SMD’nin 5. Olağan Genel Kurulu yapıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.07.2019
  Ticaret 22.07.2019
  Ticaret 20.07.2019
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni