• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Beyaz eşya sektörü daralmaya devam ediyor

30 Aralık 2019 Pazartesi 07:00
12
14
16
18

Beyaz eşya sektörü daralmaya devam ediyor

   ► İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Metin Aztekin, 2020 yılında daralmanın devam edeceğini öngördüğünü ifade etti.

     Beyaz eşya sektörü, geçen yıl olduğu gibi 2019 yılında da daralmaya devam etti. 2018 yılında sona eren, sektörün yeniden hareketlenmesi için uygulamaya konan Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi 2019 yılında yeniden uygulanmayınca sektör gerilemeyi sürdürdü. 2019 yılında beyaz eşya sektörünün yüzde 15 daraldığını ifade eden İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Metin Aztekin, “Beyaz eşya sektöründeki daralmanın genel nedeni Türkiye’deki siyasi durumdaki gerginlik, işsizlik. 2018 yılında sona eren indirimi sektördeki gerilemeyi durmuştu. 2019 yılında bu indirim olmadığı gerileme devam ediyor. 2020 yılında da 2019 yılında yaşandığı gibi daralmanın devam edeceğini düşünüyorum” açıklamalarında bulundu. İzmir Ticaret Odası (İZTO) vasıtasıyla ÖTV indirim talebinde bulunduklarını açıklayan Aztekin, indirim taleplerinin olumlu sonuçlanmadığını dile getirdi.

Düğün sezonu da sektöre can suyu olmadı
     İnsanların beyaz eşyayı ikinci hatta üçüncü bir ihtiyaç olarak ürünleri görmeye başladığını dile getiren Aztekin, “Halkın alım gücü azaldı. Beyaz eşya fiyatları açıklanan enflasyonun altında seyretmesine rağmen bu sektörde sıkıntıları yaşıyoruz. Yazın düğün sezonunda her yıl olduğu gibi beyaz eşya satışları arttı. Evlenenler, son anda karar verenler, eksiklerini giderenler dolayısıyla bir artış olur. Ancak 2019 düğün sezonunda önceki yıllar da olduğu gibi yoğun satışlar gerçekleşmiyor” dedi.

“Sektörün ciddi bir istihdam potansiyeli var”
     Beyaz eşya sektöründe ciddi bir istihdam potansiyeli olduğunu söyleyen Aztekin, “Daralma nedeniyle birçok mağaza kapanıyor. Her kapanan mağaza istihdam ettiği 10-15 kişiyle birlikte kapanıyor. Bu işin korunması gerekiyor. Her önüne gelen müteahhitlik yapamayacaksa her önüne gelen de beyaz eşya sektörüne girmemeli. Bu işin piyasası diğer iş kollarından daha farklı. Rakamlar yüksek olduğu için karlı gözüküyor, ama çok yüksek kar marjları olan bir iş değil” açıklamalarında bulundu.

“İnternet satışları piyasayı daraltıyor”
     Sektörün en büyük sıkıntısının internetten yapılan spot satışlar olduğunu ifade eden Aztekin, “İnternetten yapılan satışlar, kontrolsüz ve denetlenmiyor. Bir ürün internette fabrika çıkış fiyatının çok altında satılabiliyor. İnternet satışları vasıtasıyla ticaret ahlakına sığmayan bir ticaret yapılıyor. Kim olduğu belli olmayan, kaynağı belli olmayan satışlar var. Bu satışlar piyasayı daraltıyor. Bayilerimiz bu konuda çok mağdur. Alışveriş merkezlerinde bulunan birkaç firma kar sağlıyor. Bunun dışında sektör ve bayi sistemi sıkıntı yaşıyor. Fiyatlara bir standart getirilmeli ki bu tüm piyasada geçerli olsun. İnternetten yapılan satışlarda kullanılmış ürün olması, ürünün orijinal olmaması gibi tüketici için riskler oluşuyor. İnternet satışlarına kontrol getirilmesi için girişimlerde bulunuyoruz ama henüz bir kontrol gelmedi. Birkaç önlem alındı ama bunu daha ciddi hale getirmelerini istiyoruz” dedi. Aztekin, A101 gibi zincir mağazalarda yapılan beyaz eşya satışlarının da sektörü olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.


+ Benzer Haberler
» Türkiye, e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere
» “Toplam sektör büyüklüğü 140 milyar lira olacak”
» İş dünyası 2020 hedeflerine adım atıyor
» İhracatçıların gözünden 2020 yılı
» Sağlıkta hedef; bölgesel güç olmak
» “Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı”
» “Cam sektörü, kalkınmanın itici gücü oldu”
» Mobilyada ihracat 2019’da 2,6 milyar dolara çıktı
» Yeni yönetmelik inşaatı temelden sarstı
» Çimento sektörü, 2019’u yüzde 30 daralma ile kapatabilir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.10.2020
  Ticaret 01.10.2020
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni