• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Beton sektörü iyi bir yıl geçirmedi”

28 Aralık 2019 Cumartesi 08:00
12
14
16
18

“Beton sektörü iyi bir yıl geçirmedi”

   ► Işık, “2019 yılında çift haneli gerileyen tek sektör inşaat sektörü” dedi.

     Yılın ilk 9 aylık döneminde hem beton sektörünün hem de inşaat sektörünün iyi bir yıl geçirmediğini belirten Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Eylül, ekim ve kasım aylarında hazır beton sektöründe bir kıpırdanma olmuştur ki bu durum inşaat sektörü adına bizleri umutlandırdı” dedi. 2019 yılı hazır beton sektörüne yönelik değerlendirme yapan Başkanı Yavuz Işık, hazır beton sektörüyle ilgili gelişmeleri Ticaret Gazetesi’ne anlattı.

     2019 yılının yalnızca Türkiye için değil dünya için de zor bir yıl olduğunu söyleyen Işık, “Gelişmekte olan ülkeler için geçen yıl %5’in üzerinde olan çeyreklik büyüme oranları 2019 yılında %3,5’e gerilemiştir” dedi. İnşaat sektörünün de ekonomi genelindeki olumsuz tablodan etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Işık, “Geçtiğimiz yılın son yarısında %7,1 gibi ciddi bir oranda daralan inşaat sektörü 2019 yılının ilk dokuz ayında ortalamada %9,3 daralma ile diğer sektörlerin gerisinde bir performans sergilemiştir. Son açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamlarında inşaatın büyüme oranı -%7,8’dir.

     İnşaat sektöründeki geriye gidiş bir yılı aşkın süredir devam etmektedir. 2019 yılında çift haneli gerileyen tek sektör inşaat sektörüdür. TÜİK tarafından açıklanan yeni millî gelir serisi 1999 yılına kadar geriye gitmektedir. Toplamda 21 yılın değerlerine baktığımızda 2008 küresel kriz döneminde üst üste 7 çeyrek daralan inşaat sektörü bu yıl daralmada 5. çeyreğini geride bırakmıştır. Yalnızca bu veri dahi geride bırakmakta olduğumuz yılın inşaat ve bağlantılı sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımız açısından ne derece zor geçtiğini anlaşılması açısından yeterli olacaktır” diye konuştu.

     2019 yılının ilk dokuz ayını değerlendiren Işık, “Hem beton sektörünün hem de genel anlamda inşaat sektörünün iyi bir yıl geçirmediğini söyleyebiliriz. Ekim ve kasım ayları ile birlikte inşaat sektöründe bir hareketlilik görülmekle birlikte bunun istenilen seviyeden uzak olduğu görülmektedir. Son bir yılda inşaat sektörünün istihdam kaybı 500 bini aşmıştır. Bu boyutta bir istihdam kaybının yaşandığı başka bir sektör bulunmamaktadır. Son açıklanan büyüme rakamlarına göre 2019 yılının üçüncü çeyreğinde ülkemiz yüzde %0,9 büyümüştür. Üç çeyrektir negatif tarafta olan Türkiye ekonomisi dördüncü çeyrekte pozitif büyümeyi yakalamıştır. Ancak inşaat sektörü diğer sektörlere kıyasla üçüncü çeyrekte iyi bir performans sergileyememiş ve %7,8 daralmıştır. Son 15 ayda inşaat sektörü ortalamada %8,7 küçülmüştür ki diğer hiçbir sektörde bu oranda bir gerileme söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

“İnşaat maliyeti yükselmeye devam ediyor”
     2020 yılında inşaat sektörünün hiç kuşkusuz, 2019’a kıyasla daha iyi bir konumda olacağını söyleyen Işık, “Başta hazır beton olmak üzere inşaat sektörü ile ilintili tüm üreticiler bu görüşü paylaşacaklardır. Eylül, ekim ve kasım aylarında hazır beton sektöründe bir kıpırdanma olmuştur ki bu durum inşaat sektörü adına bizleri umutlandırdı.

     Son dönemde hazır beton üretiminde ilk kez üç ay üst üste devam eden bir hareketlilik olması önemlidir, zira inşaat sektörünün en önemli öncü göstergesi beton üretimi rakamlarıdır. Bu olumlu sinyallere rağmen inşaat sektörü henüz tam anlamıyla yönünü ve rotasını çizebilmiş değildir. İnşaat maliyeti yükselmeye devam etmektedir. Eylülde malzeme fiyatları geçen yılın aynı ayına göre %3,5 oranında gerilemiştir. Ancak bu sefer işçilik maliyetlerinde çok ciddi bir artış söz konusudur. Bir yılda işçilik maliyetlerinde %25’e yakın bir yükselme söz konusudur ki bu inşaat maliyetlerini toplamda yukarı çeken unsur olarak karşımıza çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Türkiye, e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere
» “Toplam sektör büyüklüğü 140 milyar lira olacak”
» İş dünyası 2020 hedeflerine adım atıyor
» İhracatçıların gözünden 2020 yılı
» Sağlıkta hedef; bölgesel güç olmak
» “Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı”
» “Cam sektörü, kalkınmanın itici gücü oldu”
» Mobilyada ihracat 2019’da 2,6 milyar dolara çıktı
» Beyaz eşya sektörü daralmaya devam ediyor
» Yeni yönetmelik inşaatı temelden sarstı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni