• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Besici mesleğini terk ediyor

17 Temmuz 2021 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Besici mesleğini terk ediyor


   ► Sektör temsilcileri, artan maliyetlere göre bu yıl çok cüzi rakamlara kurbanlık satışlarının yapıldığını belirtti

           KÜBRA TOPAL      
     Bu yıl kurbanlıklarda piyasanın altında satış yapıldığı görülüyor.  Edinilen bilgiye göre, kurban satışı yapan besiciler, artan maliyetler ve satışların azlığından şikâyetçi. Yem fiyatlarında yüzde 100’e yakın artış yaşandığını ve devlet tarafından üreticilere verilen desteğin yetersiz olduğunu belirten sektör temsilcileri, besicilikte her yıl bir düşüş olduğunu fakat bu yıl 100 kişiden en az 40 kişinin mesleği bırakacağını dile getirdi.

“Devlet destekleri gerçek besicilere verilmiyor”
     Her yıl besicilikte bir düşüş yaşandığını belirten İzmir Kasaplar ve Besiciler Odası 2’nci Başkanı Haluk Yavuzdoğan , “Bu senede nereden baksak 100 kişiden en az 40 kişi mesleğini bırakacak. Çünkü et ve süt para etmiyor, insanlarda doğal olarak bu işle uğraşmak istemiyor. 3 ay önce 50 kiloluk yem 85 TL’ iken şu an 150 TL oldu. Bir hayvan bir çuval yemi 3 günde bitiriyor yani her şey hariç günde 50 TL’lik yem yemiş oluyor. Elektrik yok, su yok, mera parası yok sadece hayvanın yediği yem 50 TL, 1 hayvanın günde toplam 100 TL’den aşağı masrafı olmuyor. Devlet meralara eskisi gibi destekte olmuyor. Bundan dolayı yem fiyatları yükseliyor, bunun yanı sıra dışarıdan saman ithal ediyoruz bu korkunç bir durum. Elektrik ve suya da zam derken hayvancılık bitme noktasına geldi. Çiftçinin durumu gerçekten çok kötü” ifadelerini kullandı.
     Devlet desteklerinin gerçek besiciye verilmediğini dile getiren Yavuzdoğan, “Büyük çiftlik sahipleri destekten yararlanıyor fakat kendi çiftliği için bir şey yapmıyor. O desteklerle gidip müteahhitlik tarzında işler yapıyor. Gerçek çiftçinin damında 20 tane hayvanı var diyelim tesisi yetersiz geldiği için destekten yararlanamıyor. Oysa büyük çiftlik sahipleri ne yapıyor damın içerisinde hayvan sayısı bin başlık ama oraya 100 tane hayvan koyuyor ben bunu bin başlığa çıkarırım diyerek destekten yararlanıyor ama yapmıyor. Buna bir çözüm bulunmalı ve devletimiz bunu takip etmeli” diye konuştu.

“Destek verildiği takdirde dünyaya hükmedecek potansiyelimiz var”
     Bu yıl kuzunun canlı baskül fiyatının 40 TL olduğunu aktaran Yavuzdoğan, “Fakat hayvan kesildiği zaman yarı yarıya fire veriyor. Örneğin, 50 kiloluk bir canlı kuzu 25 kilo et çıkarıyor, 50 kiloluk bir hayvanı 2 bin TL’ye canlı aldığınız zaman yarıya yarıya et kalıyor. Yani vatandaş 25 kiloluk eti 2 bin liraya almış oluyor. Büyükbaşlarda da hayvanlar karkas et olarak tartılıyor. Karkas etin kilosu ise 45-50 TL arası oluyor. Bu yıl kurbanlıklarda piyasanın altında bir satıl yaşanıyor. Satışlara baktığımızda aşağı yukarı geçen seneye oranla malın yüzde 35’i satılmadı. Bunun sebebi de geçen sene herkes evdeydi bari kurban keselim dedi, bu yıl ise millet çok pandemiden çok sıkıldığı için kurbana harcayacağı parayı tatile harcamayı tercih ediyor” şeklinde konuştu. Devletin üreticiye destek çıkması gerektiğini belirten Yavuzdoğan, “Ege Bölgesi kadar olan Hollanda hayvancılık konusunda dünyaya hükmediyor. Oysa Türkiye olarak bizim dünyaya değil uzaya dahi hükmedecek potansiyelimiz var ama destek ve teşvik yok. Bilinçli bir destek yapıldığı takdirde ülke olarak her şeyin üstesinden geliriz” dedi.

“Yem fiyatlarında yüzde 100’e varan artış var”
     Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Nihat Çelik ise bu yıl büyükbaş ve küçükbaşlarda fiyatların değişken olduğunu belirtti. Çelik, “Kurbanlıklarda genelde canlı ağırlığa önem verilir, diyelim ki bir hayvan 100 kilo geliyorsa 50 kilo et verir. Ama canlı olarak düşündüğünde ortalama 30 TL bandındadır. Kurbanlık şartlarına ait kesilen bir hayvanın etinin yenebilecek durumda olması, hastalıksız, eksiksiz, yaşı genç olabilmesi için ortalama fiyatı bin 500 TL’den başlar. Çünkü kurban, ihtiyaç sahiplerini sevindirmek için de gerekli olduğundan hayvan etinin yenilebilir olması gerekiyor. Oysa bugün marketlere baktığımızda 12 kilogram koça bin 950 TL fiyat veriliyor. Ortalama kurban şartlarına ait olan bir koyunun canlı ağırlığı 45 kilodan aşağı değil, bu da nereden bakarsan bak 23 kilo karkas et verir. Peki 12 kilo et nasıl kurbanlık olur ben anlayamıyorum. Bu durumda Diyanet İşleri Başkanı’nın dini kurallara uygun şartlarda kurban kesimleri ile ilgili toplumu aydınlatması gerekiyor diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
     Yem fiyatlarında yüzde 100’e varan rakamlarda bir artış söz konusu olduğunu belirten Çelik, “Artan maliyetlere göre bu yıl çok cüzi rakamlara kurbanlık satışları yapılıyor. Şu anda satışlar için biraz daha erken ama geçen yıl küçükbaşta 2 milyon 800 bin satış oldu. Bu yıl bizim hedefimiz bu rakamın daha üstünde bir rakam olması yönünde” dedi.  

“Ucuza hayvan satışının yapılmamasını istiyoruz”
     Devlet desteklerinin yanı sıra Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de desteklere ek olarak bir kalem daha ilan ettiğini dile getiren Çelik, “Bu durumu memnuniyetle karşılıyoruz ve bu desteklerin artırılarak devam etmesinden yanayız. Ayrıca satışlarımız kötü olduğu takdirde Et ve Süt Kurumu duruma müdahale ederek, yetiştiricimizin elinde satış noktalarında kalan hayvanları her yıl alıyor. Fakat şunu söylemek istiyorum ki bugün girdi maliyetleri ortada, et fiyatlarına da baktığımız zaman ucuza hayvan satışının yapılmaması gerekiyor” diye konuştu.

“Vakıf ve derneklerin belirlediği fiyatlar yetiştiricileri sıkıntıya sokuyor”
     Yetiştiricinin sıkıntıya düşmesine sebep olan bir diğer durumun özellikle vakıf ve derneklerin belirlemiş olduğu kurban fiyatları olduğunu belirten Çelik, “Örneğin bir dernek bin 50 TL’ye kurbanlık fiyatı belirlemiş. Kurbanlık şartlarına uygun herhangi bir hayvanı bin 50 TL’ye temin etmek mümkün değil. Zaten maliyetler, et ve yem fiyatları ortada. Dolayısıyla bizim kafamızda şöyle bir soru işareti var, acaba bunların amacı kurban kesimlerini önlemeye yönelik mi? Gerçeği yansıtmayan fiyatlarla kurbanlık paraları toplamaları sanki sektöre bir darbe vurma ve bu işi ticarete dönüştürme noktasında bir adım mı? Bu durum çiftçilerimizde endişe oluşturuyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yatlar ve marinalar pandemiye takılmadı
» Mobilyada yoğunluk beklenenden kısa sürdü
» Kuyumda düşük taksit bankalara yaradı
» “2. el piyasası ekonomik krizi atlattı”
» Turizmin ilk 5 ayında yüzde 20’lik gerileme
» “Kültürel zenginlikleri su altına taşıma potansiyelindeyiz”
» Tütün Fonu kalktı ithalat kazandı!
» Otobüs firmalarından tavan fiyat tepkisi
» “Teknik eğitim revize edilmeli”
» Arılar ‘bal’ yapamıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.08.2021
  Ticaret 03.08.2021
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni