• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Belediye şirketlerine sermaye aktarımı

13 Ocak 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Belediye şirketlerine sermaye aktarımı

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan yedi şirket ve ortak olduğu İZBAN’da sermaye artırımı karara bağlandı.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı olağan meclis toplantısının üçüncü birleşimi İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleşti. Oturumda İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan yedi şirket ve ortak olduğu İZBAN’da sermaye artırımı karara bağlandı. Öte yandan oturumda Karşıyaka tramvayı ve Mithatpaşa alt geçidinde yaşanan can kayıpları da gündeme geldi.

     Oturumda İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan yedi şirket ve ortak olduğu İZBAN’da sermaye artırımı karara bağlandı. Komisyonlarda görüşülen kararlar çerçevesinde meclis gündemine eklenen maddeler gerçekleşen oturumda kabul edildi. Buna göre; İZENERJİ’ye 19 milyon 731 bin 600 TL, İZDENİZ’e 27 milyon 870 bin TL, İZBELCOM’a 22 milyon 212 bin TL, İZELMAN’a 63 milyon 312 bin 131 TL, Grand Plaza’ya 5 milyon, İZULAŞ’a 103 milyon 270 bin TL, İZFAŞ’a 19 milyon 991 bin 408 TL, İZBAN’a 56 milyon 400 bin TL’lik pay aktarılacak. Böylece 317 milyon 787 bin 139 TL’lik aktarım sağlanacak. Ayrıca tüm bu kalemlerin dışında ESHOT da İZULAŞ’a 11 milyon 40 bin TL destek verecek.

Avrupa’daki önlemler bizde de alınsın
     Oturumun dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, ise Karşıyaka Tramvayı ile Mithatpaşa alt geçidinde yaşanan can kayıplarını dile getirdi. Doğan,  “Karşıyaka tramvayı projesinin özenli hazırlanmadığını görüyoruz. Can güvenliklerini de tehlikeye attığını görüyoruz. Karşıyaka bölgesinde meydana gelen kazalarda hem tramvayın hem de vatandaşların sıkıntı yaşadığını görüyoruz. İstemediğimiz halde can kaybı yaşandı. Çevresinde hiçbir önlem almaksızın çalışan Karşıyaka tramvayı can aldı. Bu üzücü olayın ardından açılan soruşturmada da hayatını kaybeden vatandaşın duyma engelli olduğu belirtildiği için bu dosya kapandı. Belediye tarafından vatandaşlar geçerken dikkatli olsun diye açıklama yapıldı. Bunda belediyenin bir sorumluluğu yok mu? Avrupa ülkelerinde nasıl önlemler alınıyorsa bizde de alınması gerekiyor” dedi.

“Daha dikkatli olunmasını istiyoruz”
     Mithatpaşa alt geçidinde yaşanan ve ölümle sonuçlanan motor kazası hakkında konuşan Doğan, “Geçtiğimiz günlerde 17 yaşındaki genç hayatını kaybetti. Bir daha bir can kaybına yol açmaması adına gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz. Aileyi dinlediğimizde bir bireyin yolda bulunduğu ve motorla gelen genç kardeşimizin çarparak hayatını kaybettiği belirtilmiş. Bu alt geçit bitmeden neden açıldı? Acaba üstünün ihale edilmesi için mi burası acil olarak açıldı? Bundan sonraki işlerde daha dikkatli olunmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Şeriatın kestiği parmak acımaz”
     Doğan’nın eleştirilerine cevap veren Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise “Projeyi iyi olmamış diye eleştirmek sizin düşünceleriniz. O tramvay geçen yılda 4 milyon yolcu taşıdı. Kaza için üstü kapatıldı demek çok yanlış. Bunlar adiyle ve polis teşkilatının verdiği kararlar. Şeriatın kestiği parmak acımaz. Mithatpaşa alt geçidiyle ilgili eleştirileriniz için ise; Kemalpaşa Tünelinin açılalı ne kadar oldu? Geçen var mı oradan? Konak Tüneli açılalı ne kadar oldu? Zaman zaman çalışmalar olur, eksikler olur. Hiç kızmıyorum ama üstünü ihale etmek için mi demek yanlıştır” ifadelerini kullandı.

“Sosyete tramvayı olarak kalır”
     AK Parti’li meclis üyesi Çağlar Haspolat da Ulaşım Master Planını eleştirerek “Bu iki tramvayı Bayraklı’dan geçerek birleştiremezsiniz, bu sosyete tramvayı olarak kalır. Bayraklı üzerinden tamamlansın. O bölge çok ciddi nüfus yoğunluğunun arttığı bölge. Çok ciddi bir trafik yoğunluğu var. Bölge adliyesi orada. Ben bu Ulaşım Master Planında İzmir için üç önemli projeyi görmediğim için üzgünüm. Körfez tüp geçidi görmemezlikten gelinemez. Altınyol’un özellikle yerin altına alınması gerekir” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Her cüzdanda ortalama 2 kredi kartı
» “Ekim’de rekor kıracak rakam çıkabilir”
» Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü %55,1 azaldı
» Yurt dışı üretici fiyat endeksinde %7,45’lik düşüş
» CMC Turkey, Ar-Ge merkezini açtı
» Corendon, Belçika’nın en prestijli ödülüne layık görüldü
» Beko’dan İzmir’de Homechef etkinliği
» G777 kampanyası ile LG G7ThinQ sadece 7 TL!
» “Ege Ekonomik Forum”un ikincisi başlıyor
» “Hedef 1 Milyon Zeytin” projesi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.11.2018
  Ticaret 20.11.2018
  Ticaret 19.11.2018
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni