• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

"Bazı marketler “eczanemsi” yerler açmaya çalışıyor"

13 Ekim 2020 Salı 11:00
12
14
16
18

"Bazı marketler “eczanemsi” yerler açmaya çalışıyor"

           HABER MERKEZİ     
     Bazı dev market zincirleri, vitaminler, bağışıklık, gıda takviyesi olarak bilinen ilaçları reyonlarına koyarak, eczanemsi tasarımlarını hayata geçirmeye başladılar.
     Bu market zincirleri, reyonlarında E tabelası algısı oluşturacak tabela kullandığı gibi bu algıyı güçlendirecek şekilde doktor stetoskopu, eczacılıkta kullanılan havan, ilaç kapsülü gibi görseller de kullanıyor.  
     Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, bu tür ürünlerin son yıllarda Tarım Bakanlığı’ndan onay alarak kontrolsüz bir biçimde market, internet gibi yerlere verilmesini ve tedavi edici özelliği hiç olmadığı kadar övülerek vatandaşa satılmasını eleştirerek, ilacın eczaneler dışında satılmasının halk sağlığını telafisi olmayacak şekilde olumsuz etkileyeceğini söyledi.
     Saydan, eczacıların zorlu bir eğitim sürecinden geçtiğini ve gıda takviyeleri, sağlık malzemeleri, kozmetik, zirai ilaçlar gibi ürünlerin profesyonel danışmanları olduğunu belirterek, eczacıların önceliğinin kar olmadığını, insan sağlığı olduğunun altını çizdi.

Saydan açıklamasında şunları belirtti:
     “Bu tür ürünlerin tanıtımlarında “sadece eczanelerde” şeklinde vurgu yapılmasına rağmen, bu söylemlerin aksine eczane dışında satılmasına başlanması eczacı kamuoyunda infiale neden olmuştur.
     Vatandaşlarımızın sağlık okuryazarlığı seviyesi düşünüldüğünde bu tip ürünlerin kontrolsüzce marketlerde eczane imajı verilerek satılması halk sağlığını tehdit edebilir. Geçmişte bu tip ürünlerin bilinçsizce eczane dışı kanallardan alınarak vitamin zehirlenmeleri, sitokin fırtınası ve zayıflama vaadiyle koma ve ölümlere yol açtığı unutulmamalıdır.
     Sağlıkta olumsuzluk yaşanmaması için tüm dünyada olduğu gibi, ilaç ve eczacılık hizmeti eczacılık fakültelerinden mezun olan eczacılar tarafından sağlık bakanlığınca ruhsatlandırılmış olan eczanelerde yürütülmektedir. Eczacılık ve eczane ile ilgili tüm unvanlar, tanımlar ve amblemler sadece bu yetkiye sahip kişi ve kuruluşlarca kullanılabilmektedir. Bu unvanların Eczacı ya da eczaneler dışındaki kişi ya da kuruluşlarca kullanılması sağlık beyanı yapılarak ürün satışı yapılması yasalara aykırıdır.”

     Saydan, “Bu marketlere gelen müşterilerin eczane havası verilmiş güven pompalanan bir ortamda indirim veya kampanyalarla tüketimi bilinçsiz bir şekilde arrtırması isteniyor ki bu durum halk sağlığı için önemli bir tehdittir. Bu tür ürünler marketlerden değil, eczanelerden, eczacı danışmanlığıyla alınması gerekli” diyerek şöyle devam etti:      
     “İlaçların eczacı denetiminde eczanelerden satılmasıyla, vatandaşın daha önce bilinçsizce tükettikleri bitkisel ürünler yüzünden sağlığının bozulmasının da boşa para harcanmasının da önüne geçilecektir.
     TEİS olarak, vatandaşın sağlığının korunması amacıyla takviye edici gıdaların ilaç ve eczane süsü verilerek eczane dışında satışına yönelik girişimlerin önlenmesi  için TİTCK Başkanlığına yasal başvuruda bulunduk. Bu ürünlerin eczane dışında marketlerde eczane süsü verilmiş eczanemsi yerler oluşturularak satılması yönündeki girişimlerden vazgeçilmesini, aslı dururken eczane taklidi yapan yerlerden uzak durulması gerektiğini kamuoyunun dikkatine bir kez daha sunmak istiyoruz.”


+ Benzer Haberler
» İkinci el’de fiyat artışı devam edebilir
» MB’den kredi kartı faizlerine düzenleme
» HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayi ile sağlanacak
» İzmir iş dünyasından deprem mesajı
» SunExpress’ten İzmir’e destek
» Başkan Soyer depremde son durumu anlattı
» Bayraklı Belediyesi, vatandaşı bir an yalnız bırakmadı
» İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda
» Gaziemir Belediyesi’nde deprem teyakkuzu
» “Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni