• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”

29 Temmuz 2020 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

   ► Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, ağustos ayında dış pazarında devreye girmesiyle otellerdeki doluluk oranları yüzde 50-60 seviyelerinin üzerine çıkacağını belirtti.

     Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) sürecinde önlemlerini alarak faaliyet gösteren turizmciler Kurban Bayramı nedeniyle birçok yerli turiste hizmet vermeyi hedefliyor.
     Güvenli Turizm Belgesi alan tüm işletmelerin bayram tatili için hazırlıklı olduğunu açıklayan Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Kurban Bayramı nedeniyle taleplerin oldukça yoğun olduğunu kaydetti. Başkan Bülent Bülbüloğlu, “Her Kurban Bayramında olduğu gibi iç pazar hızlı, hareketli geçecektir. Koronavirüs salgınına rağmen geçtiğimiz bayramlara göre bu bayram yoğunluğu için iyi diyebiliriz. İç pazar trafiği hem Antalya’da hem Muğla bölgesinde yoğun geçiyor.

     Otellerdeki doluluk oranlarını genellediğimizde şuan yüzde 30 seviyesinde diyebiliriz. Fakat bu göreceli bir durum. Doluluk oranları Datça’da yüzde 80 Selimiye’de yüzde 90, Marmaris’te yüzde 30, Alanya’da yüzde 25 ve Belek’te yüzde 60’e varan şeklinde değişiklik gösteriyor. Bir sonraki hafta rakamlar daha da değişecektir. Çünkü dış pazar devreye girecek. Özellikle İngiltere etkili. 10 Ağustos’ta Rusya devreye girecek. Dolayısıyla doluluk oranlarımız artacaktır. Ama turizmde iç pazar hareketliliğinin ağustos ayı sonuna kadar devam edeceğini düşünüyorum. Bayramda da her zaman olduğu gibi Türklerin yoğun ilgisi var. Kurban Bayramı’nda iç pazar müşterileriyle yüksek bir doluluk yaşarız diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bayramda yüzde 20 artış bekliyoruz”
     Özellikle Kurban Bayramı’nın 2. gününden itibaren otellerde yüzde 20 oranında artış beklediklerini vurgulayan Bülent Bülbüloğlu, “Kurban bayramı özelinde söylüyorum, genelde insanlar bayram nedeniyle kurbanlarını keser vazifelerini yapar ve öyle tatile çıkarlar. Dolayısıyla bayramın ikinci gününden sonra otellerde yüzde 20-25 bandında yükseliş olacaktır” şeklinde konuştu.

2020 fırsat yılı
     Fiyatlar açısından turistler için çok avantajlı bir dönem olduğunu vurgulayan Bülbüloğlu, “Tüm Türkiye’deki oteller ve buna şehir otelleri de dahil geçen seneki fiyatların yarı fiyatına satıyoruz. Aslında geçen seneki fiyatların yarı parasına bir fırsat iç pazar için. Bu sene 2020 yılı ‘fırsat yılı’ olarak düşünülebilir” dedi.

“Aile otellerine yüksek talep bekliyoruz”
     Ağustos ayı rezervasyonlarına ilişkin değerlendirme yapan Bülbüloğlu bu ayın daha iyi olacağını belirterek, “Zaten temmuz ayında açık otel sayımız çok azdı. 15 Temmuz’dan itibaren otellerimiz yavaş yavaş açmaya başladılar. Ağustos ayında özellikle aile otellerine daha yüksek bir talep bekliyoruz. Öyle bir talep var. Dolayısıyla dış pazarında devreye girmesiyle otellerdeki doluluk oranları yüzde 50-60 seviyelerinin üzerine çıkacaktır. 1 Ağustos itibariyle de birçok otel devreye girecek. Türkiye’deki otellerin resort otel turizmi olarak söylüyorum yüzde 50’si ağustos ayında açmış olur diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Almanya’da bekleyen büyük bir talep var”
     Ukrayna, İngiltere ve Romanya pazarının açık olduğunu aktaran Bülbüloğlu, “Şuan charter uçuşlar ile ülkemize gelen bu 3 ülke var. Aynı zamanda ağustos ayı itibariyle İngiltere’den bir kaç tane daha tur operatörü devreye girecek. 10 Ağustos’ta Rusya devreye girecek. İnanıyorum ki ağustos ayının ortalarında Almanya pazarı devreye girecek. Dolayısıyla ağustos ayında da doluluk oranlarını yakalarız. Almanya’daki seyahat acenteleri ile görüştüğümüzde orada bekleyen büyük bir talep olduğunu biliyoruz. Ama Avrupa Birliği’nin güncellemesinde Türkiye henüz güvenli ülke olarak çıkmadı.

     Ağustos ayının başlarında yine başka bir ülke ile güncelleme yapılacak. Ben Türkiye’nin güvenli ülke olarak çıkacağına inanıyorum. Çünkü Almanya hükümetine karşı gelecek misafirlerden ve tur operatörlerinden büyük bir baskı var. Ayrıca biliyorlar ki Türkiye seyahat edilebilecek ülkeler arasında en güvenilebilir ülkelerden biri” diye konuştu.
     Güvenli Turizm Sertifikasyonu almayan otellerin açılamayacağını da sözlerine ekleyen Başkan Bülbüloğlu, “Bu sertifikasyonu almayanlar otelini açamayacak. Bu ağır bir program.  Turizm Bakanlığı denetmenleri aynı zamanda Güvenlik Sertifikasyon kuruluşları sıkı bir şekilde denetliyor. Dolayısıyla sertifikayı almayan otellerin açık olması mümkün değil” dedi.


+ Benzer Haberler
» Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu
» “Uzaktan eğitimde not hamlesinden vazgeçilmeli”
» Süt ürünlerinde kayıt dışının çözümü; KDV eşitlemesi
» “Üretilen gıdaların 3’te biri çöpe gidiyor”
» “Yağışlar su kaynaklarını beslemiyor”
» Gezici tarım işçileri de pandemiyle hatırlandı
» Kemeraltı esnafı yılbaşından umduğunu bulamadı
» “İşgücünün korunmasında evrensel gelir desteği çözüm olmaz”
» Kır kadınları ‘çiftçiyim’ diyemiyor
» “Kozmetikte taksit imkanı geri getirilmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
  Ticaret 13.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni