• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Batur: Gökdelen içimize sinmemeye devam ediyor

12 Aralık 2019 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Batur: Gökdelen içimize sinmemeye devam ediyor

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi aralık ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi aralık ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in idaresinde gerçekleşti. Meclis üyelerin Çin ziyaretiyle ile ilgili hazırlanan sunum ardından konuşan Soyer, İzmir’de bir Çin merkezi oluşturmak gibi bir ortak proje olduğunu açıkladı. Toplantıda Zorlu Holding tarafından Pasaport mevkiinde yapılması planlanan gökdelen projesi gündeme getirildi. Projenin içine sinmemeye devam ettiğini ifade eden Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Kentin siluetini bozmamak için çalışıyoruz. Bu yapı için daha önce tespit edilen bölge Bayraklı’nın arka sırtlarıdır. Yatırımcı orada istediğini yapabilir. Biz bu konudaki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi. Soyer de konuyla ilgili Batur’a güvendiğini dile getirdi.

“Gökdelenin yapılmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz”
     AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, Zorlu Holding tarafından Pasaport mevkiinde yapılması planlanan gökdelen projesi ile ilgili Soyer’in açıklamalarını hatırlatması üzerine konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Gökdelen konusu kamuoyunda çok tartışılıyor. Bu konuda gerek ben Konak Belediye Başkanı Abdül Batur olarak, gerekse de Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, bir dahilimiz olmadığını belirttik.  Bu alanla ilgili karar 2008 yılından beri uygulanmaya çalışılıyor.  Planla ilgili 2015, 2018 yıllarında Şehir Plancıları Odası dava açmış. Hala 2018 yılında üst plana açılan dava devam ediyor. Bu adı geçen gökdelene Konak Belediyesi tarafından ruhsat verilmiş. Burada dikkat edilmesi gereken ruhsat verilmesidir.

     Bir mimar olarak bunun içime sinmediğini, bunun Konak’ın kalbine sokulan bir hançer olduğunu söylemiştim. Konak’ın merkezinde bu tür yüksek binaların yapılmaması konusunda ben adaylığım döneminde söz verdim. Şu anda da aynı noktadayım, hala içimize sinmemeye devam ediyor. Sayın Soyer’in Kadifekale eteklerinde de devam eden çalışmaları var, o alanın bu siluet ile kapatılmasına karşıyız. Hem İzmir’e hem projeye yapılan yatırıma yazık. Kentin siluetini bozmamak için çalışıyoruz. Geçmişteki beyanlarından biliyoruz ki başkanımız bu konuda çok hassas. Hukukun verdiği yetki ile ve odaların hassasiyeti ile biliyoruz ki bu konu ortadan tamamen kalkacaktır. Bu yapı için daha önce tespit edilen bölge yeri Bayraklı’nın arka sırtlarıdır.  Yatırımcı orada istediğini yapabilir. Biz bu konudaki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu konu hukuka gitti ve çözülecektir” diye konuştu.

“Firma yetkilileriyle konuşulabilir”
     Batur’un ardından konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Bir yandan kente yatırımcıların gelmesini istiyoruz, bir yandan da kentin dinamikleri ve hassasiyetleri var. Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’ye yatırımcının gelmediğini ve güven problemi olduğunu söylemişti. Bu projeyle ilgili 2008’de karar verildi. Bunlar kısa sürede kararı alınan konular değil. Yatırımcı yatırım yaparken planlamasını uzun yıllara göre yapıyor. Bu kısa sürede tavrın değişmesi İzmir’e gelen yatırımcıyı kaçırır. İzmir’e neden yatırımcı ve turist gelmiyor gibi birçok soru var ve birbirimize soruyoruz.

     Konak Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı farklı düşünebilir, bu normaldir. Ama bunu basınla değil de firmaların yetkilileriyle konuşulabilir. Bunu doğru diyaloglarla çözülebileceğini düşünüyorum” dedi.
     Açıklamaların ardından konuşan Soyer ise, “Gökdelen projesi ile ilgili Konak Belediye Başkanına sonuna kadar güveniyorum, kentin siluetini ve yatırımcının menfaatini koruyacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Çin’in serbest ticaret limanı Hainan, 12 yabancı sermaye projesine imza attı
» Hayat Su’dan geri dönüşüm için dev adım
» Tepe Home’de dijital dönüşüm
» E-imza sayısı 5 milyona yaklaştı
» SunExpress ve Güneş Sigorta iş birliği
» Başkan Kırgöz’den, su altı ve kıyı temizliğine davet
» Çin’de sanayi üretimi yüzde 4.8, gayrimenkul yatırımları yüzde 3.4 arttı
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden köylülere hijyen kiti ve gıda kolisi
» Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi 30 yaşında
» “Başkanla Karşıyaka Günlüğü” başlıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.08.2020
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni