• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Batı Anadolu çömlekçileri kümelenme için düğmeye bastı

14 Nisan 2018 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Batı Anadolu çömlekçileri kümelenme için düğmeye bastı

           HABER MERKEZİ     
     Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü, DEÜ Batı Anadolu Seramik Araştırma Uygulama Merkezi (BASER) ve Menemen Çömlekçiler Birliği, Menemen Belediyesi Tepe Sosyal Tesislerinde Geleneksel Çömlekçiler ve Seramikçiler Çalıştayı düzenledi. Yedi pilot bölgeden davet edilen geleneksel çömlekçi ustaları, ticaret odası, esnaf ve zanaatkarlar odası, belediye başkanlıkları, sanayi odası temsilcilerinin davet edildiği toplantı ve panellerde güncel sorunlar ve çözüm yolları ele alındı.

     Toplantının ilk gününde geleneksel çömlekçilerin katıldığı, hammadde tedariği, ekonomik boyut, çırak yetiştirme konularında tartışıldığı bir panel düzenlendi. Panele Aydın Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, Menemen Belediye Başkan Vekili Abdurrahman Demirci, Menemen Sanatkarlar Odası Başkanı Can Kahvecioğlu, Menemen Çömlekçiler Derneği Başkanı Ertan Saruhan, Prof. Halil Yoleri ve Prof. Sevim Çizer katıldı. Prof. Sevim Çizer, Türkiye’deki Kadın Çömlekçiler hakkında sunum gerçekleştirdi. Öğleden sonra Menemen’deki geleneksel çömlek atölyeleri ziyaret edildi.

     Çalıştayın ikinci gününde ise Prof. Ersin Doğer, Prof. Semih Güneş, Dokuz Eylül Teknoloji Transfer Ofisi (DETTO) Kümelenme Uzmanı Özgür Kırık, DETTO Sanayi İşbirliği Uzmanı Gürcü Ayata iken ev sahipliğini Prof. Sevim Çizer ile Menemen Çömlekçiler Derneği Başkanı Ertan Saruhan düzenlenen oturumlarda konuşmalar yaptılar. Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Birimi’nden Özgür Kırık, kümelenme ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Tartışmalar kümelenmenin avantajları ve süreci üzerinden devam etti.

DEÜ’den destek
     Çömlekçilerin yaşadığı sorunların tartışıldığı panelde, kümelenme olduğu takdirde küme ortaklarının birbirleriyle olan etkileşimine değinildi. Üniversitenin araştırmaları sayesinde Karacasu kilinin Terra Sigillata özelliğini fark eden çömlekçiler, ürünlerine kalite kazandıran bu gelişim sayesinde ürünlerinin ayrıcalıklı olduğunu ve ar-ge çalışmaları için üniversitenin yanlarında olmasından memnuniyetlerini dile getirdiler. BASER, Batı Anadolu Seramikleri Araştırma Uygulama Merkezi olarak bu sebeple kurulduğunu ve bu konuda kendilerine düşen her türlü çabayı göstermeye devam edeceğinin teminatını verdi. Prof. Halil Yoleri seramik ürünlerin ambalajından kurumsal kimliğine kadar tasarım konusundaki ihtiyaç halinde Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi adına destek olunacağını bildirdi.

     Toplantı sonunda olası kümelenme durumunda tüm üyelerin eşit seviyede üretim yapabilecek kapasiteye ulaşması birinci hedef olarak belirlendi. Kümelenmenin ortakları olarak, sanatçılar, zanaatkarlar, akademisyenler, kamu kuruluşları, sanayi kuruluşları ve ticaret odaları bilgilendirilerek birlik çağrısı yapıldı. Bir sonraki toplantının konusu olarak kümelenmenin stratejik planı, eylem planı, hedefleri ve alt hedeflerinin konuşulması kararlaştırılırken kümelenme için düğmeye basıldı.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni