• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Batarya sektörü için yüksek performanslı üretim

24 Eylül 2020 Perşembe 11:00
12
14
16
18

Batarya sektörü için yüksek performanslı üretim

           HABER MERKEZİ     
     Son birkaç yıldır elektrikli araç (EV) pazarı istikrarlı bir şekilde yükselişte olduğu için, EV bataryalarına olan talep de doğal olarak artıyor. McKinsey verilerine göre 2017 yılında küresel EV-batarya üreticileri tahmini 30 gigawatt saat depolama kapasitesi üretti. Bu bir yıl öncesine göre neredeyse yüzde 60’lık bir artış anlamına geliyor -ve bu trendin devam etmesi öngörülüyor.

     Bu trendin itici güçleri değişen tüketici öncelikleri, petrol ve dizel araçlara göre  daha sürdürülebilir politikaların izlenmeye başlamış olması.
     Bazı ülkeler, özellikle de Danimarka ve İzlanda, şimdiden 2030 itibarıyla yeni fosil yakıtla çalışan araç satışını yasaklamayı planladığını duyurdu. Bazılarında fosil araçlardan çıkış için daha geç tarihler verilse de şimdilik sıfır emisyon araçlar ve araca monte bataryalara olan talebin kayda değer oranda artmasını bekleyebiliriz.

Yerlerinize!
     Yakın bir döneme kadar, batarya üreticileri sınırlı bir otomasyon ve dağınık enformasyon sistemleri kullanarak düşük hacimli talebi karşılamayı başardı. Ancak gelecekte elektrikli araçların ihtiyaç duyacağı milyarlarca watt enerjiyi tedarik etmek istediğimizde bu yaklaşım yeterli olmayacak. Sadece elektrikli araç talebi uçmakla kalmayacak, bataryaların raf ömrü (her yıl iyileştiriliyor olsa da) hala sınırlı ve batarya değişim ihtiyacı da artmaya devam edecek.

     Ancak Avrupalı araç üreticileri yeterli batarya tedariğini sağlama almak konusunda sıkıntılar yaşamış olsa da, elektrikli araç bataryaları pazarına Asyalı üreticiler hakim. Yani Avrupa batarya üreticileri için devreye girip pazar talebini doyurabilecekleri ciddi bir fırsat var.
     Bu bataryaların doğası gereği, taşınması hayli zor olması sebebiyle batarya üreticilerinin ürünleri nakletmek yerine eve daha yakın fabrikalar inşa etmesi çok daha mantıklı.
     Bu durum özellikle de son dönemde en başarılı operasyonların akıllı, yüksek otomatize ve verimli şekilde bağlı olmasıyla daha da belirginleşmeye başladı. Öte yandan henüz tüm üreticiler gerekli yatırımları gerçekleştirmedi.

     Tabii ki tek zorluk artan batarya talebine yetişebilmek değil. Batarya teknolojilerindeki hızlı evrime yetişmek de ayrı bir zorluk. Batarya teknolojileri hızla değiştiği için, çoklu batarya türlerini etkin bir şekilde üretebilmek üzere adaptasyon gösterebilmelisiniz. Üretim hatlarınızı hızla değiştirebiliyor olmak, ancak gelir akışını ve kalite kontrolünü de yönetebilmek hayati önem taşıyor. İşte otomasyon burada kilit öneme sahip.
     Rockwell Automation tarafından yapılan araştırmalarda dünya genelinde liderler dijital girişimleri için otomotiv sektörü hariç en önemli önceliklerinin operasyonel verimi artırmak olduğunu söylüyor.

Hazır!
     Üretim bölgelerinde güçlü batarya partnerlikleri inşa etmek uzun vadede hayli zaman gerektiren ve maliyetli olan bir yöntem ve yeni teknolojiler kullanmaya başlamak ilerlemenin en elverişli yolu. İyi haberse batarya teknolojilerindeki hızlı evrime yetişebilmek imkansız değil.
     Çoğu durumda bu evrime yetişmek zor bile olmak zorunda değil. Üreticilerin daha yüksek performanslı sistemlere yatırım yapması gerekiyor ama her şeyi tek seferde yapmak zorunda değiller. Otomatize operasyonlara geçiş kademe kademe, sürdürülebilir ve pratik bir hız ve ölçekte gerçekleşebiliyor.

     Bir Üretim Yönetim Sistemi (MES) kullanmak çare olabilir mi? Batarya üreticileri için bir MES kullanmak yüksek performanslı otomatize bir operasyon inşa etmek için sağlam bir temel oluşturabilir. Üreticiler, kontrol ve iş sistemlerini değerli üretim verisi oluşturmak ve bu verileri takip etmek için kontrol ve iş sistemlerini entegre edebilirler, bu da verilerin analiz edilebilmesini ve işlemeye uygun iç görülere dönüştürülebilmesini sağlıyor.
     Batarya üreticilerinin önünde bir dünya zorluk var ve iyi bir MES bu zorlukları çözmeye yardımcı olabilir. Kalite ve makine performansı proses iş talimatlarını makinelere entegre ederek standart hale getirilebilir.

     Dahası, iyi bir MES uygulaması makine prosesinde belirlenen sınırlar dışına çıkıldığı durumda sizi bilgilendirebilir. Yani batarya üretimi teknolojileri giderek karmaşıklaşsa da üreticiler muhtemel sorunlara, işleri için gerçek bir sorun haline dönüşmeden, gerçek zamanlı olarak yanıt verebiliyor.
     MES uygulamaları ihtiyaca göre, şirketin esnekliğine ve kritik büyüme dönemlerine göre optimizasyona ne kadar izin verildiğine göre ölçeklendirilebiliyor. Başarılı batarya üretimi prosesleri için anahtar akıllı hale gelmeye karar vermek ve teknolojik gelişimlerin devam eden evriminde yanıt verebilme yetkinliğine sahip olmaktır.

Başla!
     Toparlayacak olursak, batarya üreticileri, batarya üretimi pazarındaki avantajlardan faydalanabilmek için şu konuları çok iyi değerlendirmeli:
     - Üretimi zamana yayarak ölçeklendirin: Otomatize operasyonlara kademeli olarak geçebilir, ROI’den emin olduktan sonra kademeli olarak ölçek büyütebilirsiniz.
     - Bir Üretim Yönetim Sistemi kullanın:  Bu yüksek performanslı otomatize bir operasyon ve işinizi büyütebilmeniz için bir temel görevi görecektir.
     - Uzun vadeye hazırlanın: Rockwell Automation gibi size süreçteki her adımda yardımcı olabilecek uzmanlarla partnerlikler yapın.


Unutmayın
     Connected enterprise inşa etmek her üreticiye fayda sağlayan bir şey olsa da bugün elektrikli araç satışlarında yaşanan keskin artış (ve bu yükselişin devam edeceği öngörülüyor) çok daha acil ve cazip bir fırsat yaratıyor.
     Akıllı üretim stratejisi yaratmaya zaman ayırmak ve doğru teknolojiler ve partnerlerle çalışmak, sizi pazar büyüdükçe en iyi konuma getirerek ödüllendirecektir.


+ Benzer Haberler
» İzmir Gaz’da 2021 sonu hedefi; 1,5 milyon abone
» Özel Sağlık Hastanesi, kapılarını yeniden açtı
» Eylül’de 105 bin 732 taşıt trafiğe kaydoldu
» Afrika’dan ilk Otokar ARMA 8x8 siparişi
» Allianz Türkiye işbirliği yapacak startup’lar arıyor
» Aydem Enerji’nin Parla’sına Bakan ziyareti
» Tarımın geleceği; toplumların, dünyanın ve insanlığın geleceği demek
» ‘Turkcell Biz’in ilk ayında 300 binden fazla kişi GB’larını paylaştı
» Sertap Erener’le 97. Yıl Cumhuriyet Konseri
» Kısa çalışma ve işten çıkarma yasağı 2 ay uzatıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni