• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Başkentgaz’dan dağıtıma 300 milyon TL yatırım

23 Ocak 2020 Perşembe 17:00
12
14
16
18

Başkentgaz’dan dağıtıma 300 milyon TL yatırım

   ► Başkentgaz A.Ş. Genel Müdürü Yüksel: Bu yıl 600 kilometre dağıtım hattı yatırımı öngörüyoruz.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Başkentgaz A.Ş. Genel Müdürü Asım Yüksel, bu yıl doğal gazda 600 kilometre dağıtım hattı yapmayı planladıklarını belirterek, bunun maliyetinin 300 milyon TL olacağını söyledi.
     Düzenlenen basın toplantısında konuşan Yüksel, “Bu yıl Ankara’nın Bala ilçesine doğal gaz götürmeyi planlıyoruz. Kalecik’e de sıvılaştırışmış doğal gaz (LNG) hizmetiyle gaz arzı sağlamayı düşünüyoruz. 2020 için 600 kilometre dağıtım hattı yatırımı öngörüyoruz. Bunun yaklaşık maliyeti 300 milyon TL” dedi.
     Ön ödemeli sayaçlarda yaşanan arızalara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yüksel, “Ankara’daki sayaçların teknolojik ve ekonomik ömrünü doldurduğunu düşünürseniz bir değişim ihtiyacı var. Bu yıl itibarıyla 20 yaşını dolduracak 100 binin üzerinde sayaç var. Bu değişim ihtiyacı bir zorunluluk haline gelmiş. Aslında EPDK de yaptığı düzenlemeyle tercihini diğer abonelerin kullandığı sayaç türünden yapmış oldu. Uygulama birliği sağlamak adına bu yönde tercih kullandı” dedi.  Yüksel, ayrıca adil faturalandırma uygulamasıyla ön ödemeli sayaç kullanan abonelerle faturalı sayaç kullanan aboneler arasındaki eşitsizliğin giderildiğini de vurguladı.

Dijitalleşme Yatırımları
     Doğal gaz dağıtım alanında dijitalleşmeye ve yeni nesil teknolojileri sisteme entegre etmeye önem verdiklerini ifade eden Yüksel, “Dijitalleşme alanında yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Şebekeyi uzaktan kontrol ederek proaktif hizmet sunmak buna bağlı olarak abone memnuniyetini daha ileriye taşımak için teknoloji alanında yeni projeleri hayata geçiriyoruz. Özelleştirme öncesinde Şirkette bulunmayan SCADA sistemini yaptığımız yatırımla devreye alarak şebekeyi 7/24 izleme imkanına sahip olduk” dedi.

İç Tesisat Kontrolleri ile Zehirlenme Vakalarında %85 Azalma
     Doğal gaz tesisatının sertifikalı firmalar tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Yüksel, “Abonelerimize can ve mal güvenliği için her yıl doğal gaz tesisatının bakımını yaptırmalarını öneriyoruz. Cihazın ilk çalıştırma işlemi, periyodik bakım ve kontrolleri mutlaka yetkili servisler tarafından yapılmalı. Özelleştirme sonrasında başlattığımız tesisat kontrolleri sayesinde karbon monoksit gazından zehirlenme vakalarında %85 azalma sağladık” dedi.

7 ilçeye daha doğal gaz gidecek
     Başkentgaz Bilgi Sistemleri Müdürü Gökhan Demir de özelleştirmeden sonra 1,4 milyon olan abone sayısının şu an 1,8 milyona çıktığını söyledi. Demir, “Şebeke uzunluğumuzu yaklaşık 9,9 milyon metreden 12,5 milyon metreye taşıdık. Özelleştirme süresi sonrası 200 milyon avro üzerinde şebeke hattı yatırımı gerçekleştirdik” dedi.
     2022 sonuna kadar Ankara’da Kalecik, Bala, Evren, Güdül, Nallıhan, Ayaş ve Çamlıdere’yi doğal gaz konforuyla buluşturmayı hedeflediklerini belirten Demir, 469 kilometre uzunluğundaki eski hatları yeni nesil dağıtım hattı teknolojileriyle yenilediklerini söyledi.
     Adil fatura uygulamasının şirket için herhangi bir gelir ve gider oluşturmadığını da anlatan Demir, şunları kaydetti: “Türkiye’de 16,3 milyon gaz abonesi var. Ankara’da 689 bin ön ödemeli sayaç abonesi dışında, Türkiye’de geriye kalan 15,5 milyon abone, faturalı sayaç kullanıyor ve tükettiği tarihteki fiyat üzerinden ödeme yapıyor. Bu durum, 689 bin abone ile 15,5 milyon  abone arasında büyük bir adaletsizliğe neden oluyor. Bir yıllık uygulama sonunda tüketiciden alınan fark 12,7 milyon lira, iade edilen tutar ise 21,2 milyon lira. Adil fatura uygulamasıyla 15,5 milyon faturalı sayaç ve 689 bin ön ödemeli kullanıcı arasında adalet sağlanmıştır.”

12.500 km Dağıtım Hattını Yılda İki Kez Tarıyoruz
Bütün süreçlerinde toplumsal ve sosyal sorumluluk bilinciyle çalışmalarını yürüten Başkentgaz, özelleştirme sonrasında Acil 187 faaliyetlerinde de geliştirmeler yaptı. Ankara’yı 21 bölgeye ayırdıklarını, araç ve personel sayısını artırdıklarını açıklayan Yüksel, “Doğal gaz kaynaklı olaylara erken müdahale büyük önem arz ediyor. Bu nedenle yetkili kurumlarla görüşerek trafikte geçiş önceliği için gerekli izinleri aldık. Bütün acil ihbarları CBS – SAP entegrasyonunda Mobil Uygulamalar ile merkezden takip edebiliyoruz. Bununla birlikte Coğrafi Bilgi Sistemi ile uyumlu yüksek hassasiyetli yenilenen cihaz ve ekipmanlar ile 12.500 km olan şebekedeki olası kaçakların tespiti için yılda iki defa periyodik olarak tarıyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Buca Belediyesi yeni döneme 5 merkezde 22 kursla başlıyor
» Başkan Arda’dan bisikletli denetim
» İşletmelerin ilan ve reklam vergileri iade edilecek
» 29 Eylül Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü
» Mübadele Heykeli’nin yapımına başlandı
» Zabıtalardan kedi operasyonu
» İyileşen hasta sayısı yeni vak’a sayısını geçti
» İDDMİB’den Hindistan ve Pakistan pazarına ‘sanal çıkarma’
» BDDK’dan aktif rasyo adımı
» Online işyeri alışverişi 2,5 kat arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni