• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Başkanlar İzmir modelini kendisine örnek alıyor

03 Kasım 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Başkanlar İzmir modelini kendisine örnek alıyor

   ► 10.3 milyon TL yatırımla hayata geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi Hakimevleri otoparkı törenle açıldı.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay’da yaptığı 8 kat ve 465 araç kapasiteli otopark Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları ve CHP İzmir Milletvekillerinin katıldığı törenle açıldı. Çatısındaki oturma alanları, havuzu ve seyir terası ile bölgede yaşayanlar için keyifli bir dinleme yeri olan otopark, tıpkı Karataş’taki Tarihi Asansör gibi, aralarında 22 metre kod farkı olan iki sokağı da birbirine bağlıyor. Açılışta konuşan Başkan Kocaoğlu, İzmir Modelinin tüm belediyelere örnek olduğunu belirterek “Türkiye belediyeciliğinde İzmir modelinin nerede olduğu belli. Herkes ürkek davransa da AKP’lisi de CHP’lisi de tüm belediye başkanlarımız İzmir modelini kendisine örnek almıştır” şeklinde konuştu.

Açılmadan 80 abone
     Yapım bedeli 10.3 milyon TL olan yeni otoparkın açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi her konuda olduğu gibi otopark konusunda da ciddi adımlar attı. Bazı yerlerde yaptığımız otoparklar bir türlü abone bulamıyor yada az kullanılıyor. Bazı otoparklarımıza ise rağbet çok yüksek. Bu otoparka da rağbetin çok yüksek olacağına inanıyorum. Henüz açılışını yapmadan 80 civarında abone kaydettiğini ve bu sayının kısa zamanda artacağına inanıyorum” dedi.

“Tarlada izi olmayanın harmanda sözü olmaz”
     Konuşmasında yerel seçimlerle ilgili de açıklamalarda bulunan Kocaoğlu, “Bir seçim arifesindeyiz. Adaylarımız henüz belli olmadı. Aday adaylarımız çalışmalar yapıyorlar. Hepsine buradan başarılar diliyorum. Ben aday olmayacağım diye 1 Ekim’de açıkladıktan sonra, ‘siyaset malzemesi yapmazlar, basında da sağdan soldan dayak yemeyiz, kendimize göre belediye başkanlığı yaparız’ dedik ama böyle bir şansımızın olmadığını her gün biraz daha görüyoruz. Yok şuna karşı, yok şöyle, yok şunu istemiş, yok bunu vermiş. Bizde bir laf var. Tarlada izi olmayanın harmanda sözü olmaz. Aday olmayan adamın lafının hiçbir yerde geçerliliği yoktur. 2009’da da 2014’te de aday olduğumuz halde neler yaşadığımızı çok iyi biliyoruz. Şu anda genel merkezde bulunan arkadaşlar da neler yaşadığımızı çok iyi biliyorlar. Ancak o hamama giren terler. Arkadaşlara kolay gelsin. 3 defa o hamama girdiğim için baya tecrübeliyim. 4’üncü kalsın dedik. Önceki genel başkanımız Deniz Baykal, şimdiki genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu bizi 3 dönem aday yaptılar. İzmirli hemşerilerimizin bize gösterdiği teveccühle bizler seçimi kazandık. 150 yılını kutladığımız İzmir Büyükşehir Belediyesi tarihinde 15 yıl başkanlık yapma unvanını ilk defa yaşadık. Başta İzmirli hemşerilimize genel merkezimize, genel başkanlarımıza sonsuz teşekkürler ediyorum” diye konuştu.

     Kocaoğlu, 2004’te başkan olduktan sonra 2007’den bu yana yapılan bütün seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve başkanı üzerinden sürdürüldüğünü de belirterek “Bugün de aday olmadığımız halde seçim yine bizim üzerimizden sürdürülüyor. Biz AK Parti’ye de herkese de eğer bir yanlış, eleştiri varsa açığız. En ufak bir sıkıntımız yok. ama yanlışın da manipülasyonun da haberleri çarpıtmanın da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni karalamak için yapılan asparagas haberlerin karşısında dimdik duracağımızı belirtmek istiyorum. AK Parti il başkanı geçtiğimiz günlerde İzmir şu kadar pay alıyor diye bir açıklama yaptı. Bir milletvekili arkadaşımız da bunun böyle olmadığını söyledi. Ben o kelimeyi burada ağzıma almayacağım. İl başkanına kullandığı ifadeyi geri iade ediyorum. Kendisi rakamları çarpıttığı için, milletvekillerimiz için kullandığı sıfatın kendisine cuk oturduğunu söylemek istiyorum” dedi.

     Kocaoğlu konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi:“İstatistik namuslu insanlara, dürüst insanlara bilim ahlakı olan insanlara doğru okursanız doğru rakamlar verir. Bunu çarpıtmaya, tersten okumaya kalkarsınız istatistiği siyasi amaçlarınız için nereye çekersiniz kullanırsınız. Elma ile armut kıyaslanmaz. Elmanın ayrı armudun ayrı istatistiği olur. Bunu üniversite mezunu insan çok iyi anlar.  İstanbul şu kadar vermiş. Kocaeli şu kadar vermiş. Biri tüm şirketlerin olduğu diğeri TÜPRAŞ’tan dolayı vergi veriyor.  Yüzdeleri bir kenara bıraktığınızda istatistik şunu söyler; devletin bir bütçesi var. Diyelim ki bu 100… Bunun üzerinden İzmir ne alıyor? İzmir ne vermiş? İzmir’in nüfusu ne? Toplam nüfus içindeki oranı ne? İzmir 66 milyar veriyor. Yüzde 11 kusur katkısı var. İzmir’in nüfusu Türkiye’nin nüfusunun yüzde 5 buçuğu… Bu 5 buçuğu hiçbir zaman unutmayalım. Unutursak yalan yanlış söylemlere girer. Yüzde 5 buçuğun yaşadığı kent yüzde 11 buçuk vergi veriyor. Kişi başı 2 kattan fazla.

     Toplam gelir vergisinden, bütçesinden ne pay alıyor? Yüzde 2.1! Yani İzmir’deki vergi mükellefleri yüzde 11 buçuğunu veriyor. Devlet bütçesinden valinin maaşından belediyelerin bütçesine kadar hepsi dahil İzmir’e gelen para yüzde 2. Bunu böyle kıyasladığınız zaman, makrodan mikroya gittiğiniz zaman istatistiğin ne anlam ifade ettiğini, merkezi hükümetin İzmir’e nasıl baktığını görürsünüz. Bütçeden aldığımız görünür yüzde 2.1. diğer kararlarla şurayı ben yapacağım, burayı ben açacağım diyerek verilen sübvansiyonlar hariç! Aramızda AKP’li belediyeyi devralan belediye başkanları var. Onlar bir AKP’li belediyenin belediyeyi nasıl yönettiğini, nasıl borç batağına sürülmüş, batmış bir belediye teslim ettiklerini canlı yaşayan arkadaşlarımızdır. AKP belediyeciliği diye bir şey yoktur. Onu İstanbul’da, Ankara’da, Bursa’da ve diğer vilayetlerde gördük.”

Bu soruya cevap arayın
     Aday adaylarına önerilerde de bulan Kocaoğlu, “Ben beldemi, ilçemi şehrimi nasıl kalkındırırım? Bu soruya cevap arayın. Ben vatandaşlarımın gelirini nasıl arttırırım? Nasıl ekonomik büyümeyi sağlayabilirim? Bunu boş kağıdın üzerine yazın, isterseniz yerelden kalkınma, ekonomik model ne derseniz deyin. Bunlara cevap arayın. Gezin, vatandaşla konuşun. Ben sana şunu yapacağım değil seninle beraber ne yaparsak senin lokman büyür diye sorun. Doğru yöntem budur. Biz bu yolu 15 senedir yürüttük. İzmir’in, belediyenin ne hale geldiği belli. Türkiye belediyeciliğinde İzmir modelinin nerede olduğu belli. Herkes ürkek davransa da AKP’lisi de CHP’lisi de tüm belediye başkanlarımız İzmir modelini kendisine örnek almıştır. Bunun böyle bilinmesinde fayda var” diye konuştu.

İzmir’e yakışır otopark
     Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ise, “Aydınlık bir İzmir gününde İzmir’e yakışır bir otopark açılışında bir aradayız. Ben kalplerin ruhları olduğuna inanıyorum. İzmir’de de özgürlükçü, aydınlık, sıcacık bir ruh var. İşte İzmir’in Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere bütün çalışanlar İzmir’in bu ruhunun yaşaması için mutluluğun devamı için çalışıyor. Bu ruh Türkiye için de büyük bir ihtiyaç. Bu ruhu yaşatmak için el ele kol kola yaşatmamız gerek” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Enerjide yeni hedef yabancılar
» Gürer: “Taşımalı eğitim ucubesine son verin”
» OYAK, British Steel ile ön anlaşmaya vardı
» İBB Meclisi İzmir’in kalbinde toplandı
» ‘Foça Kitap Günleri’ başladı
» Şef adayları Rengim Gökmen’le buluşacak
» Bayraklı’da metruk binaya geçit yok
» Ayhan Sicimoğlu Çeşme’yi coşturdu
» “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir”
» Mobilyacıların hayaliydi, gerçek olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
  Ticaret 15.08.2019
  Ticaret 10.08.2019
  Ticaret 09.08.2019
  Ticaret 08.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni