• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Başkan Selvitopu, “Karabağlar’da zaten Türkiye’ye örnek olacak bir kentsel dönüşüm projesi var”

06 Şubat 2019 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

Başkan Selvitopu, “Karabağlar’da zaten Türkiye’ye örnek olacak bir kentsel dönüşüm projesi var”

           HABER MERKEZİ     
     Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısında dile getirdiği Karabağlar’ın kentsel dönüşümü ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı’na Karabağlar’la ilgili eksik bilgi verildiğini söyleyen Başkan Selvitopu, “Karabağlar’da zaten  bütün Türkiye’ye örnek olacak bir kentsel dönüşüm çalışması var” dedi.
     Karabağlar Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı, Başkan Muhittin Selvitopu başkanlığında yapıldı.  Gündem maddelerinin görüşülmesi ve alınan kararların ardından meclis toplantısı sonrası Başkan Selvitopu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti Grup toplantısında Karabağlar ile ilgili söylediklerini değerlendirdi.

Türkiye’ye örnek bir proje
     Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karabağlar ile ilgili söylemiş olduğu, “Kentsel dönüşüm çalışmaları bölgelerin özelliklerine göre gönüllülük esasına göre yapılacak. Şu anda büyükşehirlerimizi devasa ihtiyaçlarının olduğunu açık, net gördük. İzmir’de Karabağlar için çok güzel bir yer diyebilir miyiz? Orada bir kentsel dönüşüme ihtiyaç yok mu? Bugüne kadar gelenler buna çanak tuttular” şeklinde açıklamasını değerlendiren Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Karabağlar’da kentsel dönüşüm çalışması zaten var ve bu çalışma aynı zamanda Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm çalışması. Sayın Cumhurbaşkanı’na herhalde bunu anlatmamışlar. Cumhurbaşkanı’nın demecinde gördüğüm bu konuda bir bilgi eksikliği var.” şeklinde değerlendirdi.

Bakanlık 540 hektarda herhangi bir proje üretemedi
     Sorunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilan ettiği 540 hektarlık alanla ilgili olduğunu da söyleyen Selvitopu, “Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Kentsel dönüşüm çalışmaları bölgelerin özelliklerine göre gönüllülük esasına göre yapılacak’ şeklinde bir değerlendirme yapmış. Karabağlar’da gönüllülük esasına göre yüzde yüz uzlaşmayla uygulanan bir kentsel dönüşüm projesi var. Bu proje bütün Karabağlar’a yayılacak. Bunu da İzmir Büyükşehir Belediyesi sürdürüyor. Sorun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilan ettiği 540 hektarlık alanla ilgili. Orada maalesef şu güne kadar herhangi bir proje üretilemedi. Biz de onu bekliyoruz. Adaletli ve sağlıklı bir proje üretilir ise hayata geçer. Karabağlar’ın her tarafı çarpık yapıyla dolu değil. Orada da bir bilgi eksikliği olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’na bu bilgilerin verilmesi gerekiyor. Düzgün,  planlı gelişen büyük bir alanımız da var ve Karabağlar’ın büyük bir nüfusu da orada yaşıyor. Oralarda kentsel dönüşüme de ihtiyaç yok,  ama yüzde 50’lik kısmında da sadece kentsel dönüşüm olarak bakmıyoruz, plan revizyonu ile kentin sağlıklı gelişmesine dönük projelere de ihtiyaç var.” diye konuştu.

Karabağlar herkesin imrendiği bir ilçe haline gelecek
     Karabağlar’da kentsel dönüşüm konusunda hiçbir mağduriyetin yaşanmadığını ifade eden Selvitopu, “Şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan kentsel dönüşüm uygulamasında Karabağlar’da hiçbir mağduriyet yok. Yüzde yüz uzlaşma var. 32 hektarlık alanda,  evler hak sahiplerine teslim edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı projede en ufak bir sıkıntı yok. Karabağlar kentsel dönüşüm çalışmaları Türkiye’ye örnektir. Türkiye’de hakkın, adaletin ve uzlaşının uygulandığı örnek bir projedir.  Bu tür kentsel dönüşüm uygulamalarının sadece İzmir’de değil, bütün Türkiye’de uygulanması gerekir diye düşünüyorum. Karabağlar’da da belediyemizin uyguladığı kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili de hiçbir sıkıntı yok. Ayrıca biz ilçenin plan revizyonlarını yaparak kentin gelişmesinin önünü açtık. Bu plan revizyonları önümüzdeki dönem uygulamaya girecek ve Karabağlar gelecekte modern, herkesin imrendiği bir ilçe konumuna gelecek” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe: 10 yılda net 150 milyar dolar kazandırdık
» Eczacılara 230 milyon TL’lik iyileştirme
» Milli Mücadele’nin 100’üncü yılı paneli
» Ödemiş OSB’de Başkan Eriş ile ilk yönetim kurulu toplantısı yapıldı
» Çam balında ihracat hedefi; 100 milyon dolar
» Palandöken, “Esnaf ve sanatkara özel cansuyu kredisi şart”
» Karakurt Projesi ile Kars’a 238 milyon dolarlık yatırım
» “Yükseköğretimde cinsiyet eşit(siz)liği”
» Geçtiğimiz yıl müze ve ören yerlerini 28 milyon 169 bin kişi ziyaret etti
» Ticket Market Kart`tan şirketlere 5.000 TL`lere varan hediye para


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni