• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Başka bir tarım mümkün”

04 Eylül 2021 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

“Başka bir tarım mümkün”


   ► Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı’nın tarım ve gıda sektörleri üzerindeki yükümlülüklerin ele alındığı panelde sürdürülebilir üretimin öneminin üzerinde duruldu

           DİLAY SARKİLER      
     Bu yıl yedincisi düzenlenen İzmir İş Günleri’nin ikinci gününde “İklim Krizinde Tarım ve Gıda Ticaret ve Lojistik Stratejileri” konulu panel online olarak gerçekleştirildi.
     Moderatörlüğünü Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat’ın üstlendiği panelde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ve Avrupa Komisyonu İklim Değişikliği Uyum Uzmanı Michal Nekvasil konuşmacı olarak yer aldı.

“Gayretimiz üreticinin doğduğu yerde doymasını sağlamak”
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, konuşmasında, su kaynaklarının doğru kullanımının önemine değindi. Başkan Soyer, “İklim krizi yaşadığımız küresel sorunlar arasında bizler de dahil tüm canlıların geleceğini belirleyen en büyük ve en önemli meselemiz. Avrupa Birliği iklim krizinin olumsuz sonuçlarını önlemek için yeni bir yol haritası belirledi. Yeşil Mutabakat ile Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapan ülkelerle aradaki ticari ilişkilerde uyulması gereken yasal düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemeler doğrultusunda İzmir’de tarım ve gıda sektöründe değişim ve dönüşüme gitmeyi hedefliyoruz. İzmir Belediyesi’nin amacı, doğayı koruyarak yerel üreticiyi de güçlendirmek. Su tüketimi tarım alanlarında çok fazla. Aşırı su tüketiminin önüne geçmek için yetiştirilmesinde yağmur suyunun yeterli olduğu ürün desenlerine öncelik verilmesi gerekiyor. Çiftçilerimize doğru ürün üretimi konusunda alım ve satış garantisi veriyoruz. İzmir tarımında ekosistemi doğru ürün planlamasından lojistiğe kadar tüm süreçlerde bir dönüşüm hedefliyoruz. Tüm gayretimiz üreticinin doğduğu yerde doymasını sağlamak üzerine. Tarım ürünlerinde yaşanan hastalıklar yanlış ürün seçiminden kaynaklanıyor. Kimyasal katkılara, tarım ilaçlarına ihtiyaç duymadan yetişebilecek ürünlere yönelmeyi sağlamalıyız” dedi.

Dünyanın en büyük gastronomi fuarı Terra Madre İzmir’e taşınıyor
     Başkan Soyer, tarımın dönüşümü ile ilgili çalışmalarının İzmir’i Yeşil Mutabakat standartlarına ulaştıracağını belirterek, “İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nin çalışmaları ile küçük üreticiyi iç ve dış piyasada büyük tarım şirketleriyle buluşturacağız. Merkezimiz, ürün planlama çalışmaları ile küçük üreticiye markalaşma, ihracat ve satış garantisi alanlarında destek veriyor. Dünyanın en büyük gastronomi fuarı olan Terra Madre’yi Terra Madre Anadolu adıyla Torino’daki merkezinden İzmir’e taşıyoruz. Böylece yalnızca İzmir’deki değil, tüm Türkiye’deki küçük üreticileri dünyayla tanıştıracağız. Yeşil Mutabakat ile zorunlu hale gelen bu dönüşümün ilke ve yöntemlerini İzmir’e uyarlama ve uygulama yolunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Başka bir tarım mümkün anlayışının ülkeye ve dünyaya örnek olmasını diliyorum” diye konuştu.

Ekonomik toparlanmanın merkezinde “Yeşil Ekonomi” olacak
     T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan, konuşmasında iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin üzerinde durarak, “İklim krizinin olumsuz etkileri ekonomik büyüme, ticaret, tarım, enerji, ulaşım gibi önemli alanlarda ciddi bir mesele haline geldi. Özellikle pandemi sonrasında ekonomik toparlanma sürecinin merkezinde “Yeşil Ekonomi” ve “Yeşil Dönüşüm” kavramları yer alacak. Mutabakat’ın getireceği standart ve yükümlülükler başta enerji, ulaştırma, tarım, binalar, alüminyum, tarım, çimento, ulaşım sektörler olmak üzere gibi birçok sektörü etkileyecek. Avrupa Birliği tarafından hazırlanan Yeşil Anlaşma Yatırım Planı çerçevesinde, Avrupa Birliği ülkeleri ve bu ülkelere ihracatta bulunan ülkelerin belirlenen standartları yerine getirme sürecinde yapacakları yatırımlar için önümüzdeki on yıl içinde 1 trilyon Euro değerinde kaynak sağlanacak. Tarım sektörü ilk etapta bu uygulamalardan hariç tutulmuş görünse de ileride bu mekanizma kapsamına alınma ihtimali yüksek” diye konuştu.

“Uyum süreci Türkiye için seçenek değil zorunluluk”
     Dünyanın yaşadığı iklim krizinin sonuçlarını aşabilmek için sadece AB’nin hedefleri yeterli değil olmadığını ifade eden Aylin Çağlayan Özcan, “Herkes güçlü önlemler almak zorunda. Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum Türkiye için seçenek değil zorunluluk, dönüşümün AB’ye paralel olarak yapılması ise elzem. Avrupa Birliği ile ilişki ve ticaretimizde en önemli etken olarak önümüze çıkıyor. Ticaret ortaklarına benzer adımları atmak adına finansal destek, yasal zorunluluklar gibi teşvik edici yöntemler kullanıyor. Hem kamu hem özel sektör süreci takip edip yapılması gerekenleri gündeme almalıyız” dedi.

Avrupa Birliği standartları vergileri beraberinde getirecek
     Özcan, Sınırda Karbon Düzenlemesi’nin Avrupa Birliği’ne ithal edilen malların karbon içeriklerini yansıtacak şekilde fiyatlandırılmasını öngördüğünü söyledi. Özcan, “Emisyon vergisi alınması anlamında ciddi çalışmalar bizi bekliyor. Çiftlikten çatala stratejisi doğrultusunda taşıma, depolama, gıda atıklarını en aza indirme, düşük maliyetli gıda üretmeyi hedeflemeliyiz. Avrupa Birliği’nin getireceği standartlar arasında öncelikli olarak kimyasal pestisit kullanımın yüzde 50, kimyasal gübre kullanımının yüzde 20, çiftlik hayvancılığı ve su ürünlerinde antimikrobiyel satışın yüzde 20 oranından düşürülmesi geliyor. Ekili alanın yüzde 25’in de ise organik tarım yapılması hedefleniyor. Bakanlık olarak Avrupa Birliği’nde meydana gelen politika gelişmelerini inceliyoruz. Pestisitler konusunda mevzuat uyumu çalışmaları yapılıyor. Kimyasal gübre kullanımını azaltmak adına organik atıklardan gübre üretimi gibi birçok alanda bu stratejinin gerekliliklerini yerine getirmek için çalışma yürütüyoruz” açıklamasında bulundu.

“Tüketme biçimlerimizi değiştirmeliyiz”
     Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, doğrusal ekonomi modelinden döngüsel ekonomi modeline geçişin önemine değindi. Selışık, “İklim krizini en çok etkileyen tarım ve gıda sektörlerinde hammaddeyi sınırsız kullanan doğrusal ekonomi modeli, kaynakların verimli kullanımına uygun bir model değil. Tüketme biçimlerimizi ne kadar değiştirirsek doğaya zarar vermeden üretebilirsek bu süreçle başa çıkabiliriz. Türkiye’de sürdürülebilir bir gıda sistemi oluşturmak adına projeler yürütüyoruz. Suyun etkin kullanımı, biyoçeşitliliğin korunması, orman yönetimi ve rehabilitasyonu, iklim dostu tarım uygulamalarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, gıda üretimi, dağıtımı ve tüketiminde sürdürülebilirliğin artırılması amacıyla gıda israfının azaltılması bu projelerimizin konularını oluşturuyor. Gıdanı Koru kampanyası ile geniş kitlelere ulaşarak gıda israfını azaltımı sağlandı” diye konuştu.
     Avrupa Komisyonu İklim Değişikliği Uyum Uzmanı Michal Nekvasil, yaptığı konuşmada, “Amacımız büyük tarım alanlarından daha çok küçük tarım alanlarını benzer bir hatta birleştirmek ve mümkün olduğu kadar organik içeriğini koruyabilmek. Bu sadece karbon emisyonunu azaltmakla kalmayıp, topraktaki suyun çekilmesini de önleyecek” dedi.


+ Benzer Haberler
» Vefat eden sayısı tekrar 200’ün üzerine çıktı
» Vefat sayısı 19 Ağustos’tan beri ilk kez 200’ün altına indi
» Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi
» Lisanslı Harita Kadastro Mühendislerinin hizmet esasları belirlendi
» Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor
» Boeing, Çin’den 1 trilyon 470 milyar dolarlık talep bekliyor
» Çelik sektörü çıtayı 22 milyar dolara yükseltti, ihracatçısını ödüllendirdi
» Konaklama tesisleriyle ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
» Muş İl Özel İdaresi okul binası ve çevre düzenlemesi yaptıracak
» TÜGEM’den kiraları düşürecek formül önerileri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni