• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Basılı gazete azaldı, viyol fiyatları arttı

06 Ekim 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

   ► Viyol üretiminde hammadde olarak kullanılan basılı gazetelerin azalması fiyatların yükselmesine neden oldu.

     Dolar kurundaki yükselişe bağlı olarak artan kağıt fiyatları basılı gazete sayılarının azalmasına ve sayfa sayılarının düşmesine neden oldu. Hammaddesi basılı gazete olan, halk arasında yumurta kartonu olarak bilinen viyolde de buna bağlı olarak fiyat artışı yaşandı.
     Hurda kağıdın azalmasıyla viyol fiyatlarında artış olduğunu belirten Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, “Viyol üretiminde okunmamış gazete kullanılır.

     Bazı gazeteler kağıt fiyatı yükseldikten sonra sadece internet üzerinden yayınlamaya karar verdikleri için basılı ve satılmamış gazete miktarı azaldı. Satılmamış gazete kağıtlarına hurda kağıt denir. Hurda kağıdın azalmasından kaynaklı viyol maliyetleri arttı. Hurda olmayan kâğıtlar da, başka hammaddeler de kullanılıyor ama hepsi ithal girdiler olduğu için hepsinin fiyatı arttı” ifadelerinde bulundu.

“Viyolün yumurta maliyetine yüzde 2’den fazla etkisi yok”
     Yumurtanın maliyetindeki değişimlerin satış fiyatlarına yansımadığını vurgulayan Pala, “Yumurtanın fiyatı arz talep dengesiyle oluşur. Kaç TL’ye mal ederseniz edin, bugün tüm maliyet kalemlerine isterse yüzde 50 zam gelsin fiyatı belirleyen şey piyasadaki yumurta talebinin yumurta üretimiyle kesiştiği noktada oluşan fiyat. Viyolün yumurta maliyetine yüzde 2’den fazla etkisi yok. Terzi 10 liraya kumaş alır 2 liraya da üzerine işçiliğini ekler kar koyar 15 liraya satar.

     Yumurta öyle bir ürün değildir. Yumurtayı 10 liraya mal edersiniz, yeri gelir 7 liraya satarsınız eğer piyasada talep düşükse. Fabrika gibi şarteli kapatıp durduramayacağınız için yumurta üretimi kesintisiz hayvan devam edeceği için yumurtaya arzı da durduramazsınız talep azaldığında fiyat düşer talep yükseldiğinde fiyat yükselir” diye belirtti.

     İthal yemlerdeki artışın yumurta fiyatını viyolden daha fazla etkilediğini dile getiren Pala, sözlerine şöyle devam etti: “Yumurtada maliyet kalemi içerisinde en büyük maliyet yüzde 70 ile yemdir. Yem hammaddelerin fiyatları yani soya fasulyesi, ayçiçeği küspesi bunların hepsi doların yükselmesine bağlı olarak yüzde elliye yakın arttı. Dolayısıyla bizim yem maliyetimiz bin 350 liralardan bin 750 liralara yükseldi. Asıl önemli maliyet artışı yemde.”

“Geri dönüşümcüler yeterince kağıt toplayamıyor”
     Viyol üretiminde kullanılan gazete kağıtlarında azalma olduğu için viyol fiyatlarının arttığını ifade eden Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit ise, “Basılı gazetelerde azalma olması ve kağıdın yurt dışından gelmesi ile viyol de fiyatlar arttı. İthalatçılar ürün getirmeyi riskli buluyorlar.

     Maliyetleri ön göremediklerine bağlı olarak stok bitince yenisi üretilecek. Viyol üretiminde şuan için orda iki tür kaynak var, atık gazeteler ana kaynağımızdı. Viyol, yerli üretiliyor ama endişe şurada geri dönüştürülen kağıtta azalma olduğu için dolayısıyla onun kullanılan kağıdını ithal etmeniz gerekecek. Geri dönüşüm kağıdı az olduğu için ihtiyacı karşılamıyor. Geri dönüşümcüler artık yeterince kağıt toplayamıyor” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Türkiye’de görme engellilerin iki gözü rehber köpekler olacak
» Yüksek rekolte fındıkta fiyatı düşürecek
» Sürdürülebilir pamukla dışa bağımlılık azalacak
» Hayvanlar kısırlaştırma ile koruma altında
» Sıfır konut fiyatları alıcıyı ikinci ele yöneltti
» “Marketler bayramı fırsat biliyor”
» Müze ziyaretlerinde yüzde 18,88’lik artış
» Sünnet kıyafetleri artık alınmıyor
» “Tohumlar çeyiz sandıklarından çıkıyor”
» Organik sabun cilde ilaç oluyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.05.2019
  Ticaret 25.05.2019
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni