• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Baro’dan mağdur çocuklara destek

14 Şubat 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Baro’dan mağdur çocuklara destek

           ÖZGE ÇEVİK     
     İzmir Barosu, 3 yıl önce kurdukları ve bir yıl önce ise İzmir Adliyesi bünyesine geçen ‘Çocuk Hakları Merkezi’nin açılış yıl dönümü nedeni ile bir basın açıklaması yaptı. Merkez’in bir yıllık çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda İzmir Barosu Genel Sekreteri Avukat İlke Erol, Baro adına basın açıklamasını yaptı. Çocuğun sesi, gücü, koruyanı, hakkını arayanı olmak amacıyla yola çıktıklarını belirten, “Çocukların fiziksel, duygusal, ekonomik ve cinsel yönden kötüye kullanılmasıyla mücadele etmek amacıyla alanında uzman kişilerin katkılarıyla Çocuk Hakları Merkezinde nöbet tutan meslektaşlara yönelik eğitim çalışmaları düzenlendi, farkındalıkları en yüksek seviyeye getirmek hedeflendi.Çocuğun yüksek yararı ilkesi çerçevesinde tüm çalışmalarımızı şekillendirirken; çocuk ihmal ve istismar davalarına müdahil olduk, suç duyuruları hazırladık, birçok davaya müdahil olarak sanıkların en yüksek cezalar alması, çocuklarımızın onarılması, hayatta dik durabilmesi için mücadele ettik” dedi.

Bilgilendirme çalışmaları devam ediyor
     İhmal ve istismara uğrayan çocukların çoğunlukla başvurdukları rehber öğretmenlerin bu mücadelede önemi nedeni ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuruda bulunarak ortak eğitimler düzenleme talebimizi ilettiklerini ifade eden Avukat Erol, “Önerdiğimiz protokol kapsamında en kısa zamanda eğitim çalışmalarını sunmak amacı ile alt yapı çalışmalarını tamamladık. Okullara giderek velilerle birebir iletişim kurmaya, onlara çocuk ihmal ve istismarı halinde neler yapmaları gerektiği ve nerelere başvurabilecekleri konusunda bilgilendirme çalışmalarımız halen devam ediyor” diye konuştu.

125 ihmal ve istismar mağduru çoçuğa destek
     İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttükleriçalışmalarda; Kiraz, Kınık, Kemalpaşa, Menderes, Tire, Ödemiş, Bayındır, Torbalı ilçeleri pilot bölge seçtiklerini, muhtar ve eşleri başta olmak üzere yerel yöneticilere ve vatandaşlara yönelik eğitim çalışmalarına devam ettiklerini dile getiren Avukat İlke Erol, şöyle konuştu: “Hedefimiz tüm ilçeler ve nihayetinde İzmir merkezde eğitimler düzenleyerek farkındalık yaratmak ve ulaşılabilir olmak. Okullarda düzenlediğimiz eğitim çalışmalarında, kamu görevlilerinin çocukların ihmal ve istismarında ihbar yükümlülüğüne dikkat çektik, yasal görevlerini hatırlattık. Çocuk ihmal ve istismarında başvuru mekanizmaları hakkında bilgilendirme yaparak ulaşılabilirliği sağladık. Bu sayede 1 yıl içerisinde 125 ihmal ve istismar mağduru çocuğumuza hukuksal destek hizmeti verdik, yanlarında olduk, olmaya da devam edeceğiz.”

Suç işlemiş olsa dahi tüm çocuklar mağdur
     Gerek mağdur gerekse suç işlemiş olan çaocuklarla ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yaparak yerinde inceleme yapılmasını, koruyucu ve destekleyici tedbirler alınmasını sağladıklarını belirten, Avukat Erol, “Suç işlemiş olsa dahi tüm çocukların Merkez’imiz bakış açısına göre aslında mağdur çocuk olduğunu ve hepsinin haklarının korunması gerektiğini tüm eğitim çalışmalarımızda dile getirdik. Çocuklarımızın hiçbir şekilde adli makamlara gelmesini istemediğimizi, yargı sistemine dahil olmalarını önlemek için taleplerde bulunduk, özellikle istismar mağdur çocuklarımızın duruşmalaragelmemeleri, ÇİM’de alınan ifadeleriyle yetinilmesi yada adli görüşme odalarında dinlenmeleri için gerekli başvurularda bulunduk. Mücadelelerimiz sonucu taleplerimizin mahkemeler tarafından da kabul görmesi, çocuk lehine düşünen, aynı bakış açısına sahip olduğumuz hakim ve savcıların varlığı, geleceğe dair çalışmalarımıza umut vermekte, inancımızı artırmaktadır” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni