• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Baran: Organize Sera Bölgesi kurulması için çalışma yürütüyoruz

05 Haziran 2021 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Baran: Organize Sera Bölgesi kurulması için çalışma yürütüyoruz

           HABER MERKEZİ      
     Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ile birlikte, Ankara’nın çiçek mezatında, pandemi durgunluğundan normalleşme sürecine geçen çiçekçilere moral desteği verdi. Çiçekçilik sektörünün ekonomiye katkısının daha da artmasını istediklerini kaydeden Baran, “Organize sera bölgesi kurulması için çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

     ATO Başkanı Baran, ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz, Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Ankara Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Emin Çimen ve ATO’nun 23 No’lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi üyeleriyle birlikte, Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin İncek’te bulunan ve çiçek mezatı olarak faaliyet gösteren merkezini ziyaret etti. Pandemi tedbirleri kapsamında ciro kaybı yaşayan çiçekçilik sektörünün normalleşme sürecine ilişkin hazırlıklarını inceleyen Baran, sektör temsilcileriyle sohbet ederek, görüş ve önerilerini dinledi.
 
     Çiçekçilik sektörünün sorunlarını yakından takip ettiklerini, pandemi sırasında yaşadıkları güçlükleri bildiklerini kaydeden Baran, Sevgililer Günü ve Anneler günü gibi özel günlerde sektörün pandemi yasakları dışında bırakılarak faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sağladıklarını ifade etti. Sektörün gelişmesi ve ekonomiye katkısının artmasını istediklerini anlatan Baran, “Ankara Ticaret Odası olarak şehrimizde organize sera bölgesi kurulması ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Ankara’da böyle büyük bir sera kurularak üretim gerçekleştirilebilmesi hem sektöre hem de ekonomiye katkı sağlar” dedi.
     aran, çiçek açık artırmalarını izlediği ziyarette, sektör temsilcilerinin Katma Değer Vergisi’nde gerçekleştirilen indirimin kalıcı hale getirilmesinin çiçekçilik sektörüne sağlayacağı faydaya ilişkin görüşlerini dinledi.

“HER ÜYEMİZ 1 MİLYON EURO GELİR ELDE EDEBİLİR”
     ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz da, Rusya ile Türkiye’yi çiçekçilik sektörü üzerinden karşılaştırdığı değerlendirmesinde, Türkiye’ye oranla iklimiyle dezavantajlı bir ülke olmasına rağmen Rusya’da kişi başına 107 euro süs bitkisi ile kesme çiçek harcaması olduğunu bildirdi.
     Yılmaz, “Ankara’daki 6 milyonla çarptığımızda böyle bir tüketim kültürüyle her üyemiz 1 milyon euro gelir elde edebilir. Kamu otoriteleri ve kooperatifler bu konuda olağanüstü yaklaşım sergiliyor. Çok büyük destekler sağlıyor. ATO’nun kayıtsız şartsız desteği var. Ankara’da 500’ün üzerinde aktif çalışan işletmemizle Rusya’daki rakamı yakaladığımızda sektör hak ettiği değere kavuşur” diye konuştu.

YÜZDE 8’E DÜŞEN KDV KALICI OLSUN
     Ankara Çiçekçiler Esnafı Odası Başkanı Emin Çimen,  ATO’nun sektöre verdiği desteklerin çok kıymetli olduğunu dile getirerek “Üretici bazında 1,5 milyon kişi çiçekçilik sektöründen ekmek yiyor. Yüzde 18’den yüzde 8’e düşen KDV oranının kalıcı hale gelmesi sektörümüzün geleceği için çok önemli” dedi.

“SEKTÖR 2020’DE YÜZDE 80 CİRO KAYBETTİ”
     Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Muammer Yazıcı da, Türkiye’de 5 bin kayıtlı üyesi bulunan Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin 13 bin müşteri portföyüne sahip olduğunu belirterek, “Sektörümüz 2020 yılında yüzde 80 oranında ciro kaybı yaşadı. Bu süreçte KDV indirimi sektörü ayakta tuttu. Bu olumlu havanın devam etmesi için yüzde 8 KDV oranının kalıcı olmasını istiyoruz” diye konuştu.
     Ziyarette Baran’a ATO’nun 23 No’lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Erol Akçay, Komite Üyesi Erhan Ünal da eşlik etti.


+ Benzer Haberler
» Çeyiz alışverişi ham maddeye takıldı
» OSB’deki ilk atık su arıtma tesisi İzmir’de
» Salgında ‘Mavi Yolculuk’la denizde ev similasyonu
» E-skuter, artık PTT dağıtım hizmetlerinde kullanılacak
» ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2021
» AmCham Türkiye Başkanlığına Tankut Turnaoğlu seçildi
» Tüpraş’ta, emniyetli çalışma için robotlar iş başında
» Foça’ya İZDENİZ ile yaz seferleri başladı
» Kültürpark planı koruma kurulu’nda
» “İş dünyası için gereken tedbirleri gereken zaman diliminde alacağız”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
  Ticaret 15.06.2021
  Ticaret 14.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni