• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Bankaların sürekli tepelerindeyiz

11 Nisan 2017 Salı 18:00
12
14
16
18

Bankaların sürekli tepelerindeyiz

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Başbakan Binali Yıldırım Ak Parti İzmir İl Başkanlığı’nın düzenlediği Esnaf buluşmasında İzmirli esnaflarla bir araya geldi. Kaya Termal Otel'de düzenlenen toplantıda esnafların taleplerini dinleyen ve esnaflara seslenen Başbakan Yıldırım, “Bankalarla ilgili şikayetiniz var biliyorum. Bizim de var. Ama onlara ayar veriyoruz merak etmeyin. Sürekli tepelerindeyiz” ifadelerini kullandı.

     Konuşmasında İzmir'in sorunlarını yakından takip ettiğini ve notlarını aldığını belirten Başbakan Yıldırım, “Kentsel dönüşümü başlattık. Belediyeler anlaşınca belediyeler, anlaşmazlık olunca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor bazı yerlerde ağır gidiyor farkındayız. Atık su meselesi ve katı atık İzmir'de büyük problem farkındayız. Katı atık ile ilgili notları aldık gereğini yapacağız. Haberiniz olsun. İzmirli'yi kimseye soydurmam. Siz emeğinizle kazanıyorsunuz bu parayı kimseye yerdirmem. Bu konuda gereğini yapacağım notumu aldım" dedi.

     “Ben de esnaflık yaptım”
     Kendisinin de bir dönem esnaflık yaptığını dile getiren Başbakan Yıldırım, "Esnaflık demek alınteri, çile demektir. Dişinle. Tırnağınla kanamak demektir. Havada bulup tavada yemek demek değildir. Esnaflık gerçek hayattır. Rantiyecilik değildir. Her kuruşu kazanmak için hem akıl terini hem alın terini koymak demektir. Sizin kazançlarınız en makbul kazançlardan. Memleketi ayakta tutan sizlersiniz. Bazılarının gürültüleri çok çıkar ama memlekete bıraktıkları katma değer o kadar değil. Çalışanların yüzde 90'ını esnafımız oluşturur. İhracatın yüzde 60 ı sizin ürünlerinizle oluşur. Türkiye ekonomisinin bel kemiğisiniz. Ekonomimizi ayakta tutan esnafımız. Zor zamanda da iyi zamanda da siz vardınız. Ufak bir olumsuzlukta isyan etmiyor bu da geçer yahu deyip daha çok gayret ediyorsunuz" dedi.

     “Sahadan gelmek gerek”
     Para kaybetmeyi bilmeyenin ülke yönetemeyeceğini söyleyen Başbakan Yıldırım, "Para kazanmayan para kaybetmeyen hayatı bilmeyen insan siyasette de olsa başka nerede olursa olsun doğru kararlar veremez. Masa başında bulunup ülkeyi yönetmeye Kalkan'ların geçmişte bu ülkenin başına neler getirdiğini gördük. Doğru kara vermek için sahadan geleceksiniz damdan düşeceksiniz. Esnafın yaşadığını yaşamımız olacaksınız bunu yapamazsanız yaptığını iş kimsenin derdine derman olmaz" diye konuştu.

     “Onlara ayar veriyoruz”
     Konuşmasında esnaf fonunu da değinen Başbakan Yıldırım, "Esnaf fonunu açtık. Elinizde bir güvenceniz olması lazım oradan prim yatırıyorsunuz son 3 sene prim yatırdıysanız para alacaksınız esnaf fonunda. Bu primin tamamını da siz yatırıyorsunuz 3 liraysa 2 lirasını yatırıyorsunuz gerisini devlet ödüyor. Vergisini ödeyenlere  vergi indirimi geldi. Kredi faiz oranları düşürüldü. Sübvanse edildi. Şu anda ciddi sübvansiyon var. En son KOSGEB aracılığı ile 250 bin esnaf kredi aldı. Müracaat eden herkes aldı. 20 bin ile 50 bin arası 3 yıl sıfır faizle.

     Toplam 460 bin müracaat var. 250 binin dosyası bitti karara bağlandı 5 milyar lira ödendi. Hedefimiz ne? Hedef 11 milyar. Diğerleri inceleniyor. Bankalarla ilgili şikayetiniz var biliyorum. Bizim de var. Ama onlara ayar veriyoruz merak etmeyin. Sürekli tepelerindeyiz. Onların da yaşaması lazım. Sistem birlikte yaşaması lazım. Taleplerimiz de var. Mesela TESKOMB Diyarbakır'da genel anlamda da esnafa 400 trilyonluk kredi verdi. 100 bin liraya kadar dükkanları yakılan 100 kadar vatandaşımızın mağduriyetine ortak olduk" şeklinde konuştu.

     Esnafın tüm sorunlarını memleketin imkanları dahilinde çözüme kavuşturduklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, "Her türlü talebiniz memleketin imkan ve şartları dahilinde değerlendiriliyor. Yapılması gerekenler yapılıyor. Bir kısmı hemen yapılıyor. Bir kısmı zaman alıyor. Zor olan hemen olur, imkansız biraz zaman alır" şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik yüzde 10.1’e geriledi
» Bütçe 5 ayda 20,5 milyar TL açık, Mayıs’ta 2,7 milyar TL fazla verdi
» Tarımda istihdam Mart ayında 5 milyonu aştı
» Perakende satış hacmi %8 arttı
» Hayvancılık ithalatında rekor artış yaşandı
» 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde sıra Ensemble Raro’da
» Onlar emekli olmak için 60 yıl çalıştı
» Pegasus’un İzmir-Kiev uçuşları başlıyor
» Buğday üretiminde iklim bilmecesi
» “Artık İYİ Parti gerçeği var”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.06.2018
  Ticaret 18.06.2018
  Ticaret 14.06.2018
  Ticaret 13.06.2018
  Ticaret 12.06.2018
  Ticaret 11.06.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni