• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Balıkçılıkta Japonya’dan, Norveç’ten eksiğimiz yok”

31 Ekim 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

“Balıkçılıkta Japonya’dan, Norveç’ten eksiğimiz yok”

           NURETTİN BAKİ     
     İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi, ekim ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. Oda üyesi ve İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan’ın balıkçılık sektörü ile ilgili bilgilendirme yaparken, DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk ise güncel gelişmeleri değerlendirdi. Çakan, “Yunanistan bizden 50 sene geride. Bizim bir teknemizi oraya götürsek, tüm yunan halkına bakar” dedi.

“Kanunları değiştirmemiz gerekiyor”
     Aynı zamanda İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu’nda da görev alan İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, su ürünleri sektörünün Türkiye’de hızla geliştiğine dikkat çekerek, “Türkiye balıkçılıkta, Japonya ve  Norveç kadar gelişmiş bir ülke. 1971 yılında rahmetli Süleyman Demirel  döneminden kalan 1380 sayılı su ürünleri kanunu var. O günden bugüne kadar pek çok şey değişti. Sürdürebilir balıkçılık istiyorsak kanunları değiştirmeliyiz. Oturalım avcılığı yeniden kanunlaştıralım. Yunanistan ile denizimiz ortak. Denizi paylaşıyoruz. Onlar da avcılık yasak bizde serbest. Biz onlara balık veriyoruz kışın, yazın da onlardan ithal ediyoruz. Eğer stoklarımızı bilmezsek, bizim avcılığımızda ona göre düzenlenmezse deniz ileride bize de bakmayacak” diye konuştu.

“Bir gemimiz bütün Yunanistan halkına bakar”
     Su ürünleri sektöründe ihracatın 1 milyar dolar rakamına yaklaştığını ve destek verilmesi halinde ülkenin cari açığını kapatma konusunda büyük katkı sağlayabileceklerini belirten Çakan, “ Denizler bizim. Büyük gemilerin önünü açmak ve uluslararası sularda avcılık yapmak lazım. Bizim Japonya’dan, Norveç’ten bir eksiğimiz yok. 40’ a yakın balıkçı gemimiz Moritanya’da. Denizcilik de gayet iyiyiz. Yunanistan bizden 50 sene geride. Bizim bir teknemizi oraya götürsek, tüm yunan halkına bakar. Ege’de avlanma sahası yok. Karadan 6 mil sınırında yasak. Her yer ada” diyerek sözlerini noktaladı.

“Deniz ticaretinde bizi zor günler bekliyor”
     Türkiye’nin ihracatının ithalata dayalı olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, “İzmir Alsancak Limanı ağustos eylül aylarında 825 bin ton civarında ihracat gerçekleştirirken, ithalat 750 bin tonda kaldı. Normalde rakamlar ters olmalıydı. Güzel gibi görünse de tehlikeli bir durum. İthalatın bu kadar kısılmış olması ihracat için sıkıntılı olacak. Lojistik açıdan, dünyadaki mal hareketinin yüzde 88 deniz yoluyla yapıldığı için biz de pay alacağız.

     Deniz ticareti ve lojistik anlamda da zor günler yaşayacağız. Türkiye avrupanın en fazla tır filosuna sahip ülkesi. Götürüyoruz geri dönemiyoruz” diye konuştu.
     İstanbul Havaalanı’nın Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Öztürk, “Yeni açılan havalimanın İzmir’e yansıması nasıl olacak? Atatürk Havalimanı varken 2. merkez olmamızın bir ihtimali vardı. Yeni havalimanı açılınca bu ümitlerimiz biraz suya düşmüş oldu ama THY ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm merkezlerine direkt uçuşlar için çalışma gerçekleştiriyor” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Enerjide yeni hedef yabancılar
» Gürer: “Taşımalı eğitim ucubesine son verin”
» OYAK, British Steel ile ön anlaşmaya vardı
» İBB Meclisi İzmir’in kalbinde toplandı
» ‘Foça Kitap Günleri’ başladı
» Şef adayları Rengim Gökmen’le buluşacak
» Bayraklı’da metruk binaya geçit yok
» Ayhan Sicimoğlu Çeşme’yi coşturdu
» “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir”
» Mobilyacıların hayaliydi, gerçek olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
  Ticaret 15.08.2019
  Ticaret 10.08.2019
  Ticaret 09.08.2019
  Ticaret 08.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni