• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Bal üreticiliği işsiz gençler için çıkış kapısı olabilir”

12 Eylül 2020 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

“Bal üreticiliği işsiz gençler için çıkış kapısı olabilir”

           HABER MERKEZİ      
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) raporlarına göre işsizlik rakamları mayıs ayında yüzde 13’e dayandı. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta ise işsizlik oranı yüzde 24.4 olarak gerçekleşti. Genç işsizlik rakamlarının üzücü olduğunu belirten 35 Yıllık Bal ve Arı Ürünleri Üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, “İş bulamayan ya da işini kaybeden gençlerimiz çok küçük maliyetlerle bal ve arı ürünleri üretimi yapabilir. Ülkemizin coğrafi koşullarının dünyanın en kaliteli balı üretmeye imkân verdiğini belirten Aksoy; “Bal, saymakla bitmeyen yararlarının yanı sıra maddi değeri yüksek olan ve her daim talep gören bir üründür. Özellikle propolis, arı sütü ve polen gibi takviye gıdaların kullanımı giderek artmaktadır. Bal üreticiliği işsiz gençlerimiz için çıkış kapısı olabilir.” çağrısında bulundu.

     TÜİK verilerine göre bu yıl istihdam oranı yüzde 41.4’e gerilerken, işsizlik oranı yüzde 13’e, genç nüfusta ise işsizlik oranı yüzde 24.4’e çıktı.
     TÜİK’in en son 2019’da paylaştığı verilerine göre ise, son beş yılda köy nüfusu 214 bin 202 kişi azaldı. Yakın geçmişte kendi gıda ihtiyacını karşılayabilecek durumda olan Türkiye bugün çiftçilerin topraklarını terk etmesi nedeniyle gıda ithal ediyor. Koronavirüs pandemisi, kur şoku gibi nedenlerle tarım dışı ekonominin istenildiği rakamlarda büyümemesi, istihdam rakamlarında her yıl düşüşe yol açıyor.
     35 Yıllık Bal ve Arı Ürünleri Üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, iş bulamayan gençlere seslendi ve şunları söyledi: “Arıcılık ve hayvan yetiştiriciliğinin yanı sıra organik tarım ürünleri giderek daha fazla talep görüyor. İş bulamayan ya da işini kaybeden gençlerimiz çok küçük maliyetlerle bal ve arı ürünleri üretimi yapabilir. Bal maddi değeri yüksek olan ve pazarda talep gören bir üründür. Özellikle propolis, arı sütü ve polen gibi takviye gıdaların kullanımı giderek artmaktadır. Bal üreticiliği işsiz gençler için çıkış kapısı olabilir.”

HERKES DOĞA İLE İLETİŞİM HALİNDE OLMALIDIR
     Bu mesleklerin sadece maddi gelir kaynağı olarak düşünülmemesi gerektiğini sözlerine ekleyen Ahmet Bağran Aksoy; “Bu gibi işler aynı zamanda doğa ile iletişim kurmanıza vesile olup alma-verme dengesinin en dürüst ve en adil olanını deneyimlemenizi sağlar. Evreni tanımanızı ve hayatı anlamanızı sağlar. Bu sebeple, herkes asıl mesleği olsun ya da olmasın hayatının bir bölümünü doğaya ayırmalı ve ekolojik sistemle iletişim halinde olmalıdır.” şeklide konuştu.

MESLEĞİNİZİ BIRAKMADAN BİR ARI KOVANINA SAHİP OLABİLİR, BAL ÜRETEBİLİRSİNİZ
     Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy; “Türkiye, dünyanın en büyük ikinci bal üreticisi olmasının yanı sıra kalite ve çeşitlilikte ilk sırada yer alıyor. Gözlerimizi doğaya kapatarak, sadece sanayii ve benzeri alanlarda üretmeye çalışmamızın en iyi sonucu yerimizde saymamız olacaktır. Çok cüzi miktarlara arı kovanına sahip olabilirsiniz. Bir arı kovanı yılda ortalama 20-30 kilo bal vermektedir. Stres altında çalışan kişilere mutlaka bir arı kovanı almasını öneririm. Böylece hem ürettiğiniz ürünün doğallığından emin olur hem de sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

“CORONA VE VÜCUDU ZIRHLAYAN ÖZEL KÜR”
     Corona ile ilgili arı ürünlerinin önemine de değinen Ahmet Bağran Aksoy, ‘Mesela bal ve arı ürünleri ile üretim anlamında ilgilenen kişilerin şöyle avantajları da var.’ diyerek eklemelerde bulundu; ‘Özellikle gribal enfeksiyon, zatürre tarzı rahatsızlıkların önlenmesi ve Corona virüse karşı bağışıklık sistemini çok iyi koruyan, vücudun asker sayısını arttıran, bizzat formüllerinin bana ait olduğu,  “Vücudu zırhlayan özel kür” diye adlandırdığım,  içerisinde 500 gram ham bal, 100 gram polen,  100 gram arısütü ve 20 gram propolis olan ürüne, kendi üretiminizle beraber sahip olabilirsiniz.’ şeklinde konuştu.

ETABAL ve AHMET BAĞRAN AKSOY HAKKINDA BİLGİ
     35 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en köklü ham bal ve arı ürünleri üreticisi olan ETABAL, 1985 yılında üretici Ahmet Bağran AKSOY tarafından kurulmuştur.
     Arıcılık ve fitoloji üzerine eğitim ve donanımları ile sektörde ve kamuoyunda ‘BALIN GURMESİ” olarak bilinen Aksoy’un yönetimindeki ETABAL‘ın, Kaçkar Dağı ve yöreleri başta olmak üzere Rize, Erzurum, Erzincan ve Sivas’ın yüksek yaylalarında bal üretim çiftlikleri bulunmaktadır.

Kovandan Sofraya Sağlık
     Endemik bitki çeşitliliği ve flora zenginliğiyle ön plana çıkan bu bölgelerde ETABAL’a ait kovanlardan her yıl 14 ton ile 22 ton arasında bal üretimi gerçekleştirilmektedir. ETABAL, geleneksel yöntemlerle herhangi bir işleme maruz kalmadan kovandan sofraya taşıdığı ham balların satışını kendi oluşturduğu mağaza ağları ve internet sitesi üzerinden gerçekleştirmektedir. ETABAL’ın bugün Kadıköy Tarihi Çarşı’da, Emaar Square AVM’de, Watergarden AVM’de, Mall Of Istanbul AVM’de, Aqua Florya AVM’de, Sapphire AVM’de ve Piazza AVM’de mağazaları bulunmaktadır.

Özel bal ve kürler
    ETABAL, ham balın yanı sıra Arı Sütü, Saf Propolis, Polen ve Özel Karışım Kürlerinden oluşan toplam 24 farklı ürünün hem üretimini hem de satışını gerçekleştirmektedir.

Ahmet Bağran Aksoy
     Ülkemizde bal konusunda uzman isimlerden biri olan Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy bal sektöründe 35 yıllık birikimi ile ‘’BAL GURMESİ’’ olarak bilinmektedir. Bal konusundaki gurmelik tanımını inceleyecek olursak balların farklı tat ve çeşitliliği bal gurmesi tanımlamasını doğuruyor.  Bal gurmesi; balın tat, koku ve görüntüsünden bala ait özellikleri, florasını ve hangi yöreden geldiğini anlayabilen kişidir.

     6 Mayıs 1963’te Rize’de doğan Ahmet Bağran Aksoy, ilköğretim ve lise eğitimlerini Rize’de tamamladı. İyi derecede İngilizce bilen Aksoy, halen Okan Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünde lisans eğitimine devam etmektedir. Aksoy, Top Air Flight Academy, Tarkim Air ve İstanbul Havacılık Kulübü’nde uçuş eğitimleri alarak sivil pilotluğa adım attı. Kaçkar Dağı ve yöreleri yüksek yaylalar, Rize, Erzurum, Erzincan, Sivas yörelerine yaptığı uçuşlar ve geziler sırasında önemli gözlemler ve araştırmalar yapma fırsatı bulan Aksoy, zaman içerisinde arıların mucizevi yaşam öyküsünden etkilenerek bu konuda çalışmalara başlamıştır.

     Arıcılık mesleğinin kişiliğine yansıdığını her fırsatta dile getiren Aksoy, arıların çalışkanlığından ilham alarak 1985 yılında bal ve arı ürünleri sektörüne giriş yaparak “Etabal” adını verdiği kendi markasını kurdu. Bu süreçte Aksoy, fitoterapi eğitiminin yanı sıra Arıcılar Birliği tarafından verilen arıcılık eğitimlerini tamamlayarak lisans belgesini aldı. Yurt içinde ve yurt dışında arıcılık ile ilgili birçok konferansa katılarak sektörel bilgi birikimini giderek arttırdı. Aksoy, bal, polen, propolis, arı sütü konularında 35 yıllık araştırmalarını sürdürürken arıcılık faaliyetlerine katkı sağlamaya devam etmektedir.

     Ahmet Bağran Aksoy’un işine olan tutkusu ve karakteriyle bağdaştırdığı yaşam boyu süren deneyimleri gurmeliğinin en önemli tarafını oluşturmuştur. Arıların yaşam biçimi ve karakteri yıllar boyu Aksoy’u etkilerken arıların dünyasından aldığı birçok özelliği de kendi yaşam felsefesi haline dönüştürdü. Türkiye’de bal ve bal üretimi konusunda deyim yerindeyse Aksoy kadar bu konuyu içselleştirmiş başka bir örnek yoktur. Bal sağım zamanlarında kovan başında yılın yarısını ise yaylalarda geçiren Aksoy, güne en az 150-200 gr bal yiyerek başlıyor.

     Spor ve müziği hayatının vazgeçilmezleri arasına koyan Aksoy, Shotokan karate siyah kuşak ve aikido kahverengi kemer sahibidir. İyi bir sporcu olmasının yanı sıra aynı zamanda iyi derecede bateri, gitar ve bağlama çalmaktadır. Türkiye Arıcılar Birliği, İstanbul Havacılık Kulübü ve İstanbul Yelken Kulübü üyelikleri bulunmaktadır.


+ Benzer Haberler
» Gürer: İktidar tarımda ithalatçı anlayıştan vazgeçmiyor
» Bir yıldan uzun vadeli mevduatlarda vergi kaldırıldı
» Çinliler 6 ayda 28.9 trilyon dolarlık online alışveriş yaptı
» Büyükşehir, süt dağıttığı ilçe sayısını 25’e çıkarttı
» Pratis ve Figopara işbirliğiyle tedarikçi finansmanı süreçleri tek noktadan gerçekleşiyor
» İzmir maratona hazır
» Maksimum sürüş keyfi için Hyundai yeni i30 N
» “Araçlarımızın fiyatı kadar değerinide bilmeliyiz”
» “Ülkemizin hedefleri doğrultusunda tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz"
» “Kimya sektörümüz için finansal desteklerde öncelik bekliyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni