• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bakanlığın gıda denetimleri

13 Mart 2018 Salı 21:00
12
14
16
18

Bakanlığın gıda denetimleri

   ► Çifçi, “Bizim asli görevimiz gıda güvenilirliğini gözeterek tüketiciyi ve halk sağlığını koruyucu tedbirleri almak” dedi.

           TUĞÇE OTUK     
     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ve İlçe Müdürlüğünün denetim faaliyetleri ve bakanlığın kırsal kalkınmaya yönelik desteklemeleri hakkında Ticaret Gazetesi’ne konuşan Bornova Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ruhşan Özdemir Çifçi, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bornova İlçe Müdürlüğünün faaliyetleri; gıda güvenliği ve denetimi, sosyal projeler, yapılan eğitim çalışmaları ve yerelde kalkınma olarak sıralanabilir” dedi.
     Gıda güvenliği ve gıda güvenilirliğinin çok karıştırılmasına rağmen birbirinden farklı kavramlar olduğunu aktaran Çifçi, “Gıda güvenilirliği gıdaların, gıda kaynaklı hastalıklara neden olan fiziksel, biyolojik ve kimyasal etkenleri önleyecek şekilde işlenmesi, hazırlanması, depolanması ve son tüketiciye sunulmasını tanımlar. Gıda güvenliği için ise insanların yeterli ve dengeli beslenmesi için o gıdaya erişebilme hakkı diyebiliriz. Birisi gıdaya ulaşılabilmesi için erişim hakkı, diğeri ise besinlerin sağlıklı olarak beslenebilmemiz için güvenilir bir gıda olarak üretilmesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Gıda güvenliği ve güvencesi
     Gıda denetiminde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının görevlerinin neler olduğunu aktaran Çifçi, “Bizim asli görevimiz gıda güvenilirliğini gözeterek tüketiciyi ve halk sağlığını koruyucu tedbirleri almak. Her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin teknik ve hijyenik şekilde ve uygun kalitede üretimi, tasnifi, işlenmesi, muhafazası, depolanması, pazarlanması, izlenebilirliği ve işyeri sorumlulukları konusunda düzenlemeler yapmak, ulusal gıda kontrol ve gıda güvenliği eylem planlarını hazırlamak ve bu planların uygulanmasını sağlamak, gıda güvenliği ve güvencesi ile ilgili her türlü denetimi yapmak” şeklinde konuştu.  Bakanlığın gıda denetimlerini nasıl yürüttüğünü aktaran Ruhşan Özdemir Çifçi, “Gıda denetimleri temel olarak risk esasına göre yürütülmektedir. Burada bahsedilen konu her işletmenin faaliyet konusuna, teknik ve hijyenik koşuluna, uyguladığı gıda güvenilirliği sistemlerine, otokontrol programlarına bağlı olarak risk puanlaması yapılır. Buna göre yıl içerisinde yapılabilecek denetim sıklığı belirlenir. İşletmenin hijyen kurallarına uyması ile denetim sıklığı azalır veya artar” dedi. 

      Gıda işletmelerinin yasal sorumlulukları hakkında konuşan Ruhşan Özdemir Çifçi, “Gıda işletmelerinin bakanlığımızın 2010 yılında yayınlanan ve halen yürürlükte olan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu kanunu bağlı olarak hazırlanan yönetmeliklere uygun olarak faaliyet göstermeleri gerekmektedir. Bir gıda işletmesinin faaliyete geçmeden önce ilk yapması gereken şey faaliyet konusuna uygun olarak bakanlığımızdan onay veya kayıt belgesi almasıdır. Kayıt belgesini almak için yapılması gereken tek şey bağlı oldukları İlçe Gıda Tarım, Hayvancılık Müdürlüğü’ne gitmektir” ifadelerini kullandı. Gıda denetimlerinin kimler tarafından yapıldığını aktaran Çifçi, “Gıda denetimleri öncelikle Bakanlığımız tarafından yetki verilmiş ve eğitim almış resmi gıda kontrol görevlileri tarafından yürütülmektedir. Öncelikli gıda kontrol görevlisi işletmede ilgili kişiye kendini tanıtır, denetim sebebi hakkında bilgi verir, ardından işletmenin resmi belgelerini kontrol eder ve denetime geçer” dedi.

     Tüketicilerin de sorumlulukları olduğunu belirten Ruhşan Özdemir Çifçi dikkat edilmesi gereken noktalara değinerek sözlerine şöyle devam etti; “Tüketicilerin aldıkları ürünün orijinal ambalajında, etiketli olmalıdır, ambalaj üzerinde etiket bilgisi bulunmalıdır. Bu bilgiler içerisinde mutlaka ürünün Bakanlığımızdan kayıtlı ve/veya onaylı bir işletmeden üretilmiş olduğunu gösteren kayıt numarası veya onay numarası olmalıdır. Ürünün son tüketim tarihi veya tavsiye edilen tüketim tarihi yer almalıdır, kalan raf ömrü kontrol edilmelidir. Ambalajın yırtık, akmış yada deforme olmamış olmasına dikkat edilmelidir. Etiket bilgisinde yer alan muhafaza koşullarında satıldığına dikkat edilmelidir.”

Sosyal projeler
     Bornova İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü olarak sadece resmi kontrol yapmadıklarını dile getiren Çifçi, gerçekleştirdikleri sosyal projelere değindi. Hem gıda işletmelerine yönelik eğitimlerle hem de çocukların daha sağlıklı gıda tüketimi, gıda hijyeni ve beslenme konularında temel bilgileri edinmelerini sağlamak, gönüllü birer gıda denetçisi olmalarını sağlayarak kontrol hizmetlerini güçlendirmek istediklerini belirten Çiftçi sözlerine şöyle devam etti: “2016 yılında hazırladığımız bir protokolle Bornova ilçemizde 4. Ve 5. Sınıf öğrencilerine yönelik her yıl en az 500 öğrenci olmak üzere 5 yılda minimum 2500 öğrenciye gıda güvenilirliği ve sağlıklı beslenme’ konusunda eğitim verilmesi yönünde bir protokol hazırladık. Bunun yanında, gıda sektöründe yer alan işletmelerimizde çalışan personele ve işverenlere yönelik eğitimleri de yürütmekteyiz. Bununla birlikte Bakanlığımızın asli görevlerinden bir diğeri veterinerlik ve bitki sağlığı hizmetlerinde gösterdiği faaliyetlerdir. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi başta olmak üzere, Enstitülerimiz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Merkezi ve Bornova Belediyesi ile imzaladığımız protokoller çerçevesinde eğitim faaliyetlerimizi yürütmekteyiz.”

     Bakanlığın yayınladığı ‘300 Koyun Projesi’ bahseden Çifçi, “Bakanlığımızın bitkisel üretim ve hayvancılık alanlarında çok çeşitli desteklemeleri mevcuttur. Sizlere ‘Havza Bazlı Desteklemeler’ ile ‘300 Koyun Projesinden’ kısaca bahsetmek istiyorum. Bitkisel üretim faaliyetlerinin planlanması, arz talep dengesizliğinin yaşanmaması için hayata geçirilecek bu model ile belirlenen 941 tarım havzasının ürün listeleri belirlendi ve 21 ürün bazında değerlendirme yapıldı. İlçemiz için buğday, yem bitkisi ve yağlık zeytin havza bazlı destelenen ürünler arasındadır. ‘300 Koyun Projesi’ ise Bakanlığımızın ülkemiz hayvan varlığının artırılması yönünde attığı en önemli adımlardan birisidir. Bu projede mevcut hayvancılık ile uğraşan özellikle mera alanı olan ve kendi kaba yemini üreten üreticilerimiz TİGEM’den Ziraat Bankası kredisi ile 300 koyuna kadar alabilecek. Tüm koyunların doğan kuzularına da TİGEM tarafından alım garantisi verilecektir. Başvurular internet üzerinden TİGEM’e yapılabilecektir” dedi. 

     Tüketicilerin gıda ve gıdaya temas eden her türlü ihbar-şikâyetlerini telefon, e-posta, web chat, sosyal medya ve mobil uygulama aracılığıyla Alo 174 Gıda hattına ulaştırabileceklerini aktaran Ruhşan Özdemir Çifçi, “Alo Gıda hattına bu beş kanalla ulaşan vatandaşlarımızın, Gıda güvenirliliği ile ilgili şikâyetleri oluşturulur ve ilgili İl Tarım Müdürlüğü’ne yönlendirilir. Alo Gıda hattı tarafından İl Tarım Müdürlüğü’ne yönlendirilen bu kayıtlar denetim ekipleri tarafından değerlendirilir. Şikâyette bulunan vatandaşlar, denetim sonuçlarını öğrenmek için 174 hattını arayabilir, web chat aracılığıyla bağlanabilir ya da TC Kimlik numaralarıyla birlikte web adresimiz olan www.alo174.gov.tradresinden sorgulama yapabilirler. Her zaman ifade ettiğimiz gibi en iyi denetçi tüketicinin kendisidir diyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 


+ Benzer Haberler
» Bütçenin %10 ’u faize, %2’si tarıma
» Buğday üreticisi yüzünü arpaya döndü
» Beyaz eşya sektöründe umutlar marta kaldı
» Müze gelirinde yüzde 32,04’lük düşüş
» Savunmanın anahtarı ‘yerli’ yüksek teknolojide
» Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar
» Sevgililer Günü çikolatacıların yüzünü güldürmedi
» Sevgililer gününde hediyelik eşyalar rafta kaldı
» 14 Şubat’ta mücevhere talep yok
» İzmir’de 3 milyon dal üzerinde gül satılacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni