• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bakan Varank’tan Katmerciler’in mayına dayanıklı zırhlı dozerlerine tam not

11 Ekim 2019 Cuma 10:00
12
14
16
18

Bakan Varank’tan Katmerciler’in mayına dayanıklı zırhlı dozerlerine tam not

   ► Katmerciler’in İzmir’deki fabrikasını ziyaret eden ve mayına dayanıklı zırhlı dozerleri inceleyen Bakan Varank, “Böylesi yenilikçi şirketlerle güçlenen milli savunma sanayimiz ülkemiz geleceğinin güvencesidir, gurur duyuyoruz” dedi.

           ANKARA TİCARET     
     Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, savunma sanayinin dinamik gücü Katmerciler’in İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasını ziyaret etti. Milli Savunma Bakanlığı’na teslim edilmek üzere zırhlandırılan dozerleri yakından inceleyip bilgi alan Bakan Varank, dozerlerden birini uzaktan kumandayla bir süre kullandı. Göreve hazır zırhlı dozerler, NATO standartlarında tanımlanan en güçlü mayınlara karşı koruma sağlayabiliyor.
     İzmir programı çerçevesinde kalabalık bir heyetle gerçekleştirilen ziyarette konuşan Bakan Varank, “Burada gördüğünüz iş makineleri, uzaktan kumandalı ve zırhlı. Cuma günü itibarıyla birliklerine teslim edilmeye başlanacak. Bildiğiniz gibi savunma sanayisi, ülkemizin tam bağımsızlığı için çok önemli. Biz yerli, milli silahlarımızı, teknolojilerimizi geliştirerek terörle mücadelede çok önemli başarılar elde ettik. Bundan sonra da bunu ilerleterek devam ettirmek istiyoruz” dedi.
İnsansız zırhlı iş makinelerinin özellikle şehir içi operasyonlarda ve tehlikeli bölgelerde siper kazmak gibi uygulamalarda kullanıldığını anlatan Varank, “Tabii ki bunlar cuma günü birliklerine teslim edilecek ve nerede ihtiyaç varsa bu araçlar orada kullanılmış olacak” ifadesini kullandı.
     Uzaktan kumanda edilebilir şekilde donatılan zırhlı dozerler, uluslararası akreditasyona sahip bir firma tarafından geçtiğimiz ay gerçekleştirilen patlatma testinden başarıyla geçti. Katmerciler, Türkiye’de böylesi bir testi bir dozere uygulayan ilk ve tek firma oldu. Üretimi ocak ayından bu yana devam eden dozerlerin 10 adedinin teslimi önümüzdeki günlerde tamamlanacak.

Bakan Varank: Gurur Duyuyoruz
     Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, fabrikada incelediği araçlara yönelik beğenisini ifade ederek, “Bu gibi savunma şirketlerimiz, ülkemiz savunma sanayimizin gelişmesinde çok önemli rol oynuyorlar. Yakın zamana kadar, ‘bizim ülkemizde yapılamaz’ denilen pek çok projeyi başarıyla hayata geçiriyorlar. Ülke savunmamızın en önemli güvencelerinden birisi de savunma sanayi alanında faaliyet gösteren bu ve benzer şirketlerimizdir. Biz bu tür gelişmelerle gurur duyuyoruz” dedi.

Zırhlı Dozerler Göreve Hazır
     Savaş ve çatışma koşulları altında ve yüksek riskli bölgelerde kullanılmak üzere tasarlanıp zırhlandırılan dozerler, ön ve arka bölgelerine takılan aparatlarla, güvenlik güçlerinin sevki için yol yapımı, yollardaki engellerin temizlenmesi, gerektiğinde hendek açılması veya kapatılması, enkaz kaldırılması, sert zeminlerin kazılması, kayaların ve ağaç köklerinin sökülmesi, bariyerlerin yıkılması, devrilmiş araçların kurtarılması, kar ve buzların temizlenmesi gibi çok farklı fonksiyonları yerine getirebiliyor.
     Yaklaşık 50 ton ağırlığında ve 360 beygir gücündeki aracın camlar dahil tüm kabin çevresi balistik korumalı. Kabin içi ısıya dayanıklı yanmaz kumaşla kaplı. Kabin içi ile motor ve gövde bölümlerinde yangın söndürme sistemleri bulunuyor.
     Tek personel kapasiteli bu araçlar, ihtiyaç olması halinde 2 kilometrelik mesafeden komuta edilebilecek teknolojik donanıma sahip. Uzaktan kumanda sistemi, kendi güç kaynağı sayesinde, altı saat kesintisiz kullanılabiliyor. Araç ayrıca, aydınlatma ve gece-gündüz görüşlü kamera sistemleriyle donatılmış durumda.

Katmerci: Yenilikçi Ürünlerle Yola Devam
     Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın ziyareti sonrası bir açıklama yapan Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, farklı segmentlerde ürünlerden oluşan oldukça geniş bir savunma portföyüne sahip olduklarını belirterek, savunma ve güvenlik güçlerinin farklı nitelikteki ihtiyaçlarına en uygun çözümü geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı. Zırhlı muharebe aracından zırhlı personel taşıyıcıya, uzaktan kumandalı insansız kara araçlarından TOMA’lara uzanan geniş ürün yelpazesini, savunma lojistiğine yönelik ürünlerle genişlettiklerini ifade eden Katmerci, şunları söyledi:
     “Katmerciler olarak tüm inşaat ve yol araçlarını balistik olarak yüksek seviyede zırhlayabiliyoruz. Talebe göre, istenilen seviyede mayına dayanıklı hale getiriyor, balistik koruma sağlıyoruz. Ayrıca, uzaktan kumanda edilebilme özelliği kazandırıyoruz.

     Biz her aracımızı uluslararası akredite kuruluşlarla beraber test ederek sertifikalandırıyoruz. Uzaktan Kumandalı Zırhlı Paletli Ekskavatör, Zırhlı Kazıcı Yükleyici İş Makinesi, Uzaktan Kumandalı Zırhlı Belden Kırmalı Yükleyici İş Makinesi, Uzaktan Kumandalı Zırhlı Teleskopik Forklift, Gizli Zırhlı çeşitli 4x4 arazi araçları ve kamyonetler, Zırhlı ADR’li Akaryakıt Tankeri, Zırhlı Otobüs, Zırhlı Low-Bed Treyler, Zırhlı Damper, Zırhlı Su Tankeri ve Kurtarma Aracı ile ülkemiz savunmasının hizmetinde olduk. Bazıları uzaktan kumandalı olmak üzere, bu araçların pek çoğu çatışma bölgelerinde aktif olarak kullanılıyor. Zırhlı Dozer de ülke savunmasının güçlendirilmesine yönelik en yeni ürünlerimiz arasında yerini aldı. Yenilikçi yaklaşımımız, güçlü insan kaynağımız ve Ar-Ge Merkezimizle ülkemiz ve dost ülkeler için çalışmaya devam edeceğiz.”


+ Benzer Haberler
» AKUT, arama kurtarmanın Avrupa Birliği’ne girdi
» Kırsalın kaderini değiştiren kalkınma hamlesi
» Alt yapı ile gelen başarı
» Başkan İduğ’dan AK Parti’ye hayırlı olsun ziyareti
» Güzelbahçe’de Havai fişek artık ‘Yasak’
» Buca’nın ‘Eşya Bankası’ yüzleri güldürüyor
» Proje tamam, sıra ihalede
» Bayraklı’da yan yatan bina onayın ardından yıkılacak
» Bornova Belediyesi esnafın yanında
» Zumba dersleri açık alanda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni