• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bakan Varank, 4 projeyi mercek altına aldı

08 Ekim 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

Bakan Varank, 4 projeyi mercek altına aldı

           ANKARA TİCARET     
     Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzay alanında Türkiye’ye sınıf atlatacak 4 projeyi mercek altına aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 Günlük İcraat Programı kapsamında bulunan TÜRKSAT 6 A, İMECE, MİYEG ve OPMER ile ilgili TÜBİTAK Uzay’da incelemelerde bulunan Bakan Varank, yerli ve milli projelerin bir an önce bitirilmesi için talimat verdi. 100 gün içerisinde haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın kritik tasarım, görüntü uydusu İMECE ve milli yer istasyonu MİYEG projesinin ön tasarım aşamaları tamamlanacak. Kısa adı OPMER olan Uzay Teknolojileri Optik Sistemler Araştırma Merkezi’nin ise açılışı yapılacak.
     Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 ağustosta açıkladığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 100 Günlük İcraat Programı’na göre, “Yerli Uydu ve Uydu Teknolojilerinin Geliştirilmesi” Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sorumluluk alanında bulunuyor.

ELEKTRİKLİ İTKİ MOTORU
     Bu çerçevede Bakan Varank, ODTÜ yerleşkesinde bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde inceleme yaptı. Burada yer istasyonunu gezen Varank, uydulardan gelen görüntüleri izledi. İlk kez TÜRKSAT 6A’da kullanılacak olan elektrikli itki motorunu inceledi. Bu motorun sadece birkaç ülkenin sahip olduğu bir teknoloji olduğu ifade edildi.

TALİMAT VERDİ
     Varank, uydu üretim ve test işlemlerinin gerçekleştiği “Temiz Oda”da uzmanlardan bilgi aldı. TÜBİTAK Uzay Enstitü Müdürü Lokman Kuzu, Türksat 6A’nın kritik tasarımı, İMECE ve MİYEG projelerinin tamamlanan ön tasarımları ile kurulum süreci sona eren OPMER hakkında bir sunum yaptı. Bakan Varank, OPMER’in açılış töreni ve icraat programında yer alan diğer projelerin zamanında tamamlanması konusunda yetkililere talimat verdi.
     TÜBİTAK Uzay ziyaretinde Bakan Varank’a, Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök eşlik etti. Varank, mezun olduğu ODTÜ’nün Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’ne geçerek, duayen akademisyen Prof. Dr. Ahmet Rumeli’yi de ziyaret etti.

TÜRKİYE’NİN İLK MİLLİ UYDUSU
     Ön tasarımı 2015’te tamamlanan TÜRKSAT 6A, bütünüyle millî imkânlarla üretilecek olan ilk haberleşme uydusu olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 600 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek yerli uydu projesinde, uydu ve yer istasyonunda kullanılacak ekipman, yazılım ve birçok alt sistem de millî olanaklar kullanılarak geliştiriliyor. Yakıt dâhil yaklaşık 4 bin 200 kilogramlık kütleye sahip olması beklenen TÜRKSAT 6A, 42° Doğu boylamındaki yörüngeye yerleştirilecek. Uydu, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya’nın büyük bir bölümüne hizmet verecek. TÜRKSAT 6A’nın kritik tasarım çalışmaları sürüyor.  Bu aşamadan sonra uydunun sistem üretimine ve testlerine geçilecek.

DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK
     TÜRKSAT 6A ile birlikte yüksek çözünürlükte görüntüleme imkanı sağlayacak İMECE, yer istasyonlarındaki sistemlerin yerli imkanlarla tasarlanıp üretilmesini amaçlayan MİYEG, milli uydu kameralarının tasarım ve üretimini hedefleyen OPMER, yerli ve milli teknoloji üretiminin uzay alanındaki önemli projeleri olarak görülüyor. Bu projeler tamamlandığında bir taraftan Türkiye’nin uzay alanında dışa bağımlılığı azalacak diğer yandan da elde edilen tecrübe ve birikim başka projelerin yapı taşını oluşturacak.

 


+ Benzer Haberler
» İç pazar daralıyor, ihracat artıyor
» “Güçlü sigorta kalkınmanın anahtarıdır”
» Brexit, İngiliz zincir mağazalarını olumsuz etkiledi
» Emekli ikramiyeleri 31 Mayıs’ta ödenecek
» Palandöken, “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
» Maden sahalarında artış sürecek
» IMF: Çin’e gümrük vergisinin maliyetini ABD üstleniyor
» EFD Başkanı Vurucu: “İvme Finansman Paketi’nin hedefi doğru”
» Norm Cıvata, EBSO 100 listesinde 13. sırada
» Türkiye Uluslararası Yönetim Asistanları Derneği kuruldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.05.2019
  Ticaret 25.05.2019
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni