• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bakan Topçu: Turizmde istenilen noktaya ulaşamadık

04 Ekim 2015 Pazar 09:00
12
14
16
18

      ANKARA / TİCARET     
Medikal Turizm Derneği tarafından Ankara Üniversitesi işbirliğinde, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle üçüncüsü düzenlenen “Uluslararası 3. Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi”, Sheraton Otel’de yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, kongrenin açılışındaki konuşmasında  Türkiye’nin zengin tarihi ve kültürel birikimi bulunduğunu vurgulayan Topçu, “Türkiye aslında turizmde hak ettiği bir noktada değildir” dedi.

Yaşlı bakımının geleceğin en önemli sorunlarından biri olduğunu, ileri demokrasiyi yaşayan ülkelerin bu konuda ciddi mesafeler aldığını belirten Topçu, bu ülkelerin yaşlılarına layıkıyla bakmaya çalıştığını, aynı zamanda bunu ekonomik katkıya dönüştürdüğünü söyledi. Özellikle son yıllarda, yaşlı turizmi, engelsiz ve sosyal turizm gibi yeni eğilimlerin gündeme geldiğine işaret eden Topçu, bakanlık olarak Türkiye’nin potansiyelini ortaya çıkaracak talepleri karşılayacak şekilde çalışmayı hedeflediklerini kaydetti.

“2050 yılı itibarıyla dünyada 65 yaş üzerindeki bireylerin sayısının 2 milyarı aşacağı söyleniyor. Bu, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20’lik bölümünü oluşturacak” diyen Topçu, ileri yaş turizminin, Türkiye’nin potansiyeli ve kaynakları değerlendirildiğinde önemli fırsatlar yarattığını kaydetti.
Topçu, kongrenin ardından gazetecilerin “Aspendos Antik Tiyatrosu’nun orijinal dokusuna uygun restore edilmediği” iddialarını sorması üzerine, birtakım unvanlar taşıyanların bilgi sahibi olmadan fikir beyan ettiğini belirterek, “İnsafsızca belden aşağı siyaset yapıyorlar” diye konuştu.

Aspendos Antik Tiyatrosuna yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Topçu, şunları kaydetti: “Bu restorasyon, tadilat ve onarım, birileri eline kazma kürek alarak yapılmıyor. Uluslararası kabulü olan bu tip eserlerin onarımında ve tadilatında dünyada hangi yol ve yöntem geçerliyse, o yol ve yöntemlerin tamamı buralar için uygulanıyor. Buraya konulan bir çakıl taş bile laboratuvar deneylerinden geçiriliyor, analiz yapılıyor.

‘Sırf kaba siyaset yapacağım’ diye siyasi ahlaka uymayan bir konu üzerinden biz ne zaman vazgeçeceğiz? Asker üzerinden siyaset yaptık, bu memleket zarar gördü. Üniversiteleri karıştırdık, memleket zarar gördü. Camiyi karıştırdık, zarar gördü. Şimdi siyasetin alanına gire gire, karışa karışa kültür varlıklarımız mı kaldı? Bunun üzerinden mi siyaset yapmak kaldı? Siyaseti keşke biz daha yapıcı, pozitif şekilde yapabilsek, bir etik ve ahlak koyabilsek.”
Kongrede konuşan Medikal Turizm Derneği Başkanı Sinan İbiş, Türkiye’de yaşlılıkla ilgili çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesinin önemini vurguladı.

Genç bir ülke olan Türkiye’nin yaşlılıkla ilgili çözümleri ve bunun ekonomik yönünü canlandırması gerektiğini anlatan İbiş, “Ülkemiz yaşlı bakımı turizmi, tatil turizmine göre daha ciddi ölçülerde katma değer sağlıyor. Türkiye nitelikli turizme geçmek zorunda” dedi.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de Türkiye’de 50 yıl önce 55 olan yaş ortalamasının bugün 75’lere ulaştığına dikkati çekti. İbiş, kadınların eğitim hayatına katılması, ekonomik özgürlüklerini kazanmasıyla artan bilincin ortalama ömrü uzattığını sözlerine ekledi.

 


+ Benzer Haberler
» Test sayısının artışı ile beraber vak’a sayısı da yükseldi
» Müteahhitlerin gözü 20 milyar dolarlık projelerde
» Türk baharatları dünya sofralarına tat katıyor
» Sezer: Pandemi ile birlikte tedarik zincirinin önemi daha iyi anlaşıldı
» Kripto paraların piyasa değeri 700 milyar doları aştı
» İş dünyasında dijital dönüşüm
» Tüketici 2. el otomobil fiyatının geleceğinde kararsız
» Işık Plastik halka arz oluyor
» Kent A.Ş.’de Ar-Ge çalışmaları hız kesmeden devam ediyor
» Gürer: Gıda denetimi için belediyelere yetki verilsin


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
  Ticaret 18.01.2021
  Ticaret 16.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni