• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bakan Kurum: 5 bin konut projesi hazır

26 Kasım 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Bakan Kurum: 5 bin konut projesi hazır

   ► İzmir’deki hasar tespit çalışmalarını 10 gün içerisinde tamamlayıp, yıkılan binaların bulunduğu 7 ayrı bölgede yerinde dönüşüm çalışmalarını hızlıca başlattıklarını dile getiren Kurum, “Bugün itibarıyla toplamda 5 bin konutumuzun projelerini hazırladık” dedi.

           SELDA AK      
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İzmir Ticaret Odası (İZTO) Kasım ayı Meclis toplantısına katıldı. Bakan Kurum, 30 Ekim’de yaşanan İzmir depremi sonrasında yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 5 bin konutun projelerini hazırladıklarını kaydetti.
     İZTO Meclis toplantısına video konferans yöntemiyle katılan Kurum öncelikle  depremzedelerin yaralarını saracaklarını vurgulayarak, İzmir’i ihracatıyla, kalkınmasıyla, şehirciliğiyle daha güçlü bir İzmir yapmak için birlikte var güçleriyle çalışacaklarını söyledi.
     İzmir’in 234 milyar liralık dev ekonomisiyle ülkenin en önemli lokomotifi olduğunu belirten Kurum, “İzmir, 2019 yılında gerçekleştirdiği 12 milyar dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en büyük sanayi, üretim ve ihracat merkezi durumunda. Siz değerli iş insanlarımız 5 bine yakın ihracatçı şirket ile 201 ülkeye ihracat yapıyorsunuz. 1 milyon 620 bin kişiye istihdam sağlıyorsunuz. Yıllık ortalama 20 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip İzmir’imiz, tekstilden tarıma, enerjiden gıdaya, turizmden ihracata kadar birçok sektörde milli ekonomimize, ülkemize katkı sağlıyor” diye konuştu.

İzmir’de 6 ve üzerinde deprem sayısı 8 olarak kayıtlara geçti”
     Geçmişten bugüne yaşadığı depremlerle İzmir’in büyük acılar yaşamış bir kent olduğunu aktaran Kurum, “İzmir’de 1900’lü yıllardan itibaren 6 ve üzerinde yaşanan deprem sayısı, 6,6 büyüklüğündeki depremle birlikte 8 olarak kayıtlara geçti. 1909 Foça, 1928 Torbalı, 1939 Dikili, 1949 Karaburun, Söke-Balat, 1992 Seferihisar, Karaburun ve bugün de yine Seferihisar depremi. En son 30 Ekim’de yaşadığımız 6,6 büyüklüğündeki depremde 116 canımızı yitirdik. Ülke olarak, milletçe büyük bir acı yaşadık. Ben tekrar depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

“7 ayrı bölgede dönüşüm hızlıca başladı”
     Devletin ilgili kurumlarıyla birlikte deprem sonrası İzmir için seferber olduklarını anlatan Kurum, depreminden hemen ardından İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşümünü, deprem dönüşümünü başlattıklarını açıkladı. Depremden hemen sonra hasar tespit çalışmalarını 10 gün içerisinde tamamlayıp, yıkılan binaların bulunduğu 7 ayrı bölgede yerinde dönüşüm çalışmalarını hızlıca başlattıklarını söyleyen Kurum, “Bu alanlardaki 1452’si konut, 196’sı dükkan olmak üzere, toplamda 1648 bağımsız bölümü, 7 proje bölgesinde yerinde inşa ediyoruz. Yine Bayraklı’da 3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv yapı alanımızda ilk etapta yapacağımız 3 bin konut için çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Toplamda bugün itibarıyla 5 bin konutumuzun projelerini hazırladık. 4 gün önce gerçekleştirdiğimiz son İzmir ziyaretimizde mahalle sakinleriyle bir araya gelerek paylaştık. Yapacağımız tüm konutlar, zemin artı 4-5 katı geçmeyen, bölge mimarisine uygun, sağlıklı her türlü sosyal donatısı olan ve afetlere karşı dayanıklı yeni yaşam alanları olacak. Örnek bir şehircilik anlayışıyla projelerini hazırladığımız bu alanlar, kültürel ve sosyal alanlar, yeşil alanlar, okul, camisiyle sosyal donatılarıyla tamamlayıp İzmirli kardeşlerimize teslim etmiş olacağız” diye konuştu.

“‘Birlikten İzmir Doğar’ kampanyası tarihe geçecek”
     Ailelerini kaybeden depremzede vatandaşların ev sahibi olmaları için İZTO’nun  ‘Birlikten İzmir Doğar’ kampanyası ile takdire şayan bir dayanışma örneği gösterdiğini dile getiren Kurum, “Bu dayanışmanın tarihe bir kayıt olarak geçecek. Sizler Anadolu topraklarının sadece bereketini değil aynı zamanda şefkatini de gösterdiniz. Bakanlık olarak her zaman İzmir’in ve İzmirlilerin yanında olacağız. Sizleri her zaman destekleyeceğiz. Yapacağımız bu örnek proje ile İzmir’deki kentsel dönüşümü, depreme karşı konutlarımızın hazırlanması noktasındaki çalışmalarımızı kararlı bir şekilde yürüteceğiz” dedi. Belediyeler ile yapılan toplantıların ardından taleplerin alındığını anlatan Kurum, “İzmir’deki vatandaşların ihtiyaç doğrultusunda bakanlığın gerek maddi, gerek teknik verebileceği tüm destekleri belirttik. El birliğiyle bugüne kadar İzmir depreminin yaralarını sardık, bundan sonraki süreçte de sanayicimizle, odalarımızla, tüm vatandaşlarımızla birlikte en iyi İzmir’i inşa etmek için var gücümüzle çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

“Üretim üssü için bir sinyal”
     Derin acılara neden olan bir deprem felaketi yaşadığımızı belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Bizler, fay hatları üzerinde kurulu bir kentte yaşadığımız için irili ufaklı depremlerle büyüdük. Bu sarsıntılarda, can ve mal kaybı yaşamadan hayatımıza devam ettik, ancak bunun bir garantisinin olmadığını ve ortanın üzerinde büyüklükte bir deprem ihtimalinin her zaman planlarımızda yer alması gerektiğini yaşadığımız felaketle hatırladık” dedi.
     Gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirme yapan Özgener, “İzmir’de imalat sanayi sektöründe açılan şirket sayısındaki artışa dikkat çekti. Özgener, “Haziran dönemi sonrasında bu gidişatın hızlandığını görüyoruz. 12 aylık kurulan kümülatif şirket sayısı imalat sanayinde Haziran’da 450 iken, Eylül sonunda 734’e yükselmiş. Bu gidişatın devam etmesi, İzmir’in üretim üssü olarak düşünülmesinin bir sinyali olarak algılanabilir. Açılan kapanan şirket verisinde de İzmir, Türkiye geneli ile karşılaştırıldığında olumlu bir fark yaratıyor. İzmir’de şirket dinamizmi göreceli olarak iyi gidiyor. Reel olarak üretim yapan bir şehrin ekonomik büyümesi de ivme kazanacaktır” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Tire Belediyesi ve TOSBİ arasında beklenen takas gerçekleşti
» Pınar, tüketicilerden gelen taleplerden yola çıkarak Multi’yi geliştirdi
» Menemen’e yeni mezarlık için onay çıktı
» Airbus, piyasa ortamına göre üretim rakamlarını güncelledi
» TEMA Vakfı’ndan Hayrettin Karaca anısına anlamlı proje
» Canovate Group fiber optikte, global firmalarla rekabet ediyor
» İzmir TEİAŞ 3. Bölge Müdürlüğü bina onarım işleri yaptıracak
» Turkcell’in uygulamaları dünyaya örnek oldu
» Ayakkabı sektörüne can suyu Büyükşehir’den
» Bakan Selçuk; “2021 Ocak ayına ilişkin zam farklarını bugün hesaplara yatırıyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni