• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bakan Dönmez: Yenilenebilir enerjide dönüm noktasındayız

23 Kasım 2020 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

Bakan Dönmez: Yenilenebilir enerjide dönüm noktasındayız

           HABER MERKEZİ      
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından hazırlanan Türkiye Enerji Görünümü: Türkiye Enerji Zirvesi Özel Lansmanı’na videokonferans yöntemiyle katıldı. Yenilenebilir enerjinin toplam kurulu güç içerisindeki payını yüzde 60’a çıkardıklarını açıklayan Dönmez, “2020’de devreye aldığımız yenilenebilir kurulu güç miktarı, Avrupa’daki 17 ülkenin yenilenebilir kurulu gücünden daha fazla” dedi.

     Dünya ekonomilerinin kayıpların telafisi için daha fazla gaza basacağını aktaran Dönmez, “Bu durum Avrupa ve ABD başta olmak üzere düşen enerji talebini yeniden canlandıracak. Bu durum da enerji yatırımları için yeni fırsat pencereleri açacak. Ancak dünya bu saatten sonra yeni yola eski yöntemlerle devam edemez. Türkiye bu konuda önemli adımlar attı. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihaleleri ve lisanssız üretimle yenilenebilir enerjide ciddi bir ivme kazandı. Yenilenebilir enerjinin toplam kurulu gücümüz içerisindeki payını yüzde 60’a çıkardık. Yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde yüzde 45-50 seviyelerindeyiz. 2020 dünya için iyi geçmese de bizim için yenilenebilir enerjide bizim için önemli dönüm noktası oldu” şeklinde konuştu.

“Elektrik üretiminde yüzde 80’lere ulaştık”
     Nisan ayında yerli ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminin yüzde 80’lere kadar ulaştığını aktaran Dönmez, “Bu değerler, 2000 yılından bu yana aylık bazda en yüksek değerler olarak kayda geçti. Yerli kaynakların elektrik üretimindeki payı Aralık 2018’den bu yana aralıksız olarak 23 aydır aylık bazda yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor. 2019’da yenilenebilir enerji kapasite artışı bakımından 2018’e göre dünyada 15’inci, Avrupa’da 5’inci sırada yer aldık. 2020’de devreye aldığımız yenilenebilir kurulu güç miktarı, Avrupa’daki 17 ülkenin yenilenebilir kurulu gücünden daha fazla. Bu yılın tüm aylarında toplam güneş ve rüzgar üretiminin toplam üretim içindeki oranı yüzde 10’un üzerinde gerçekleşti. Hiç şüphesiz dünya ile birlikte Türkiye’de de güneş ve rüzgarda ciddi bir kapasite artışı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Akkuyu’da işler planlandığı şekilde ilerliyor”
     Temiz enerji kaynaklarına yatırımların devam edeceğini dile getiren Dönmez, “Ancak bu dönemde baz yük santralleri dediğimiz enerji santrallerin de önemi de azalmayacak. Akkuyu’da işler planlandığı şekilde ilerliyor. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü ünitesi için inşaat lisansı verildi. İlk reaktörü 2023’te, kalan 3 reaktörü de birer yıl arayla işletmeye alacağız. Nükleer enerji bizim için özellikle nükleer teknolojinin geliştirilmesi için hayati öneme sahip. Nükleer teknolojiyle beraber sağlık, tarım, uzay ve haberleşme, yakıt pilleri, gibi pek çok alanda geliştirilecek üst düzey teknolojinin de öncülü olacak” ifadelerini kullandı.

“Yerli gaz oyunun kurallarını yeniden yazacak”
     Türkiye’nin doğal gaz altyapısı doğrultusunda bölgenin merkezi yapacak önemli adımların atıldığını belirten Dönmez, “Karadeniz’deki doğal gaz keşfiyle artık yerli gaz da bu sürece dahil olacak. Bizim bu konuda her zaman savunduğumuz bir ilke var ki o da gazın gazla rekabeti. Yerli gaz burada oyunun kurallarını adeta yeniden yazacak bir güce sahip. Önümüzdeki dönem yenilenecek kontratlarımız için de pazarlıkta elimizi güçlendiriyor. Türkiye’yi enerjinin sadece transfer edildiği değil, aynı zamanda fiyatlandırılmasının yapıldığı, pazarın gelişimine yön veren, serbest piyasa şartları içerisinde alıcı ve satıcıların bir araya geldiği, gelişmiş enerji altyapısına sahip, gerçek bir enerji merkezi haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

     Yerli otomobille birlikte şarj altyapısının oluşturulması için ilgili bakanlıklarla koordineli bir şekilde çalıştıklarını sürdüklerini sözlerine ekleyen Dönmez, şöyle konuştu: “İlk yerli elektrikli otomobilimiz TOGG banttan inmeden şarj altyapısına dair çalışmalarımızı büyük oranda tamamlamış olacağız. Enerji dönüşümünü, yeni dönemde ekonomik kalkınma stratejilerinin bir parçası olarak görüyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Güney demiryolu koridoru hareketleniyor
» DB’den ‘organize’lere sürdürülebilirlik desteği
» Petkim, kimya sektöründe Ege’nin ihracat şampiyonu
» Acil durum çantaları dağıtıldı
» Çeşme Belediyesi sokak hayvanlarını koruyor ve tedavi ediyor
» Bölgenin uluslararası buluşması, süs bitkileri sektörünü 2021 hedeflerine taşıyacak
» İzmir’in turizm stratejisi sanalda tanıtılıyor
» “Çinli yatırımcıya İzmir’i anlatmalıyız”
» Kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden başvuru imkanı
» Otomotiv satışında 2020’de Avrupa 6’ncısıyız


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2021
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni