• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Bakan Ağbal: Bütçenin kompozisyonu değişiyor

18 Temmuz 2017 Salı 07:00
12
14
16
18

Bakan Ağbal: Bütçenin kompozisyonu değişiyor

   ► Bütçe, Haziranda 13,7 milyar TL, Ocak-Haziran döneminde ise 25,2 milyar TL açık verdi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Merkezi Yönetim Bütçesi, Haziran ayında 13,7 milyar TL, Ocak-Haziran döneminde ise 25,2 milyar TL açık verdi.
     "Ekonomik Gelişmeler ve Ocak-Haziran 2017 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri" konulu basın toplantısında konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu yıl bütçe açığının, 2016'ya göre artacağının gerekçelerini anlattı. Ağbal, merkezi yönetim bütçesinin 2016'da 29,9 milyar TL açık verdiğini hatırlatarak 2017'ye ilişkin bütçe açık hedefinin ise 46,9 milyar TL olduğunu söyledi.

     Haziran ayı merkezi yönetim bütçe açığının 13,7 milyar TL olarak gerçekleştiğini ifade eden Ağbal, bütçe giderlerinin 57,7 milyar TL, faiz hariç bütçe giderlerinin 56,4 milyar TL, bütçe gelirlerinin 43,9 milyar TL, vergi gelirlerinin ise 36,4 milyar TL olarak gerçekleştiğini kaydetti.
     Ocak-Haziran dönemindeki bütçe açığının ise 25,2 milyar TL olduğunu belirten Ağbal, bütçe giderlerinin 324,4 milyar TL, faiz hariç giderlerin 297,4 milyar TL, faiz giderlerinin 27 milyar TL, bütçe gelirlerinin 299,2 milyar TL, vergi gelirlerinin ise 246,1 milyar TL olarak sıraladı.  Ağbal, "Bu sonuçlara göre ilk 6 ayda gerçekleşen bütçe açığı, yılın başında hedeflenen bütçe açığının yüzde 53,9'u oranındadır. Hedeflenen bütçe açığı 46,9 milyar TL. İlk 6 ayda oluşan bütçe açığı 25,2 milyar TL” dedi.

     Yatırımlar Sürecek
     Enflasyonu tek haneye düşürmenin önemine vurgu yapan Ağbal, “Bu konuda Merkez Bankası ve Gıda Komitemiz ile birlikte yaptığımız çalışmalar ile enflasyonda yılı tek haneli rakamlarla kapacağız.  Para politikası ve vergi düzenlemelerinde sıkı politikamız devam edecek.  Kamu maliyesinde genişleme kontrollü, geçicidir ve değiştirilebilir bir noktadır. 2017 yılında bütçe açığı ile ilgili değerlendirme yapanlar yanılacaklar. Hiçbir şekilde piyasalarda söylenen rakamlar olmayacak.  Ekonomiyi canlandırmak ve büyümek için ulaştırma, altyapı, enerji ve sulama yatırımlarımıza daha fazla kaynak ayıracağız. Bütçenin kompozisyonu değişiyor” dedi.

     “Yılsonuna Kadar Vergi Artışı Yok”
     Basın toplantısında ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, alınan ekonomik tedbirlerin bu yıla maliyetinin 11,9 milyar TL, 2018 yılına 7,4 milyar TL, 2019 yılına 6,9 milyar TL olacağını bildirdi. Burada önceliğin maliyetten çok daha fazla ekonomiye katma değer oluşturmak olduğunu belirten Ağbal, uygulanan tedbirlerin seçici ve geçici olduğunu söyledi. Yılsonuna kadar vergi artışı yapılmayacağını da ifade eden Ağbal, bu konuda şu bilgileri verdi:
     "Zamanı geldiğinde bu teşvik ve tedbirlerin uygulanmasına son verilecek. Birçok tedbir Eylül ayı itibariyle sona erecek.  Aldığımız tedbirlerin bu yıla maliyeti 11,9 milyar TL, 2018 yılına 7,4 milyar TL, 2019 yılına 6,9 milyar TL olacak. Ancak maliyetten çok daha fazla ekonomiye katma değer oluşturduk. Türkiye ekonomisi bizi şaşırtmadı ama birçok çevreyi şaşırtacak şekilde güçlü bir toparlanmayı daha 2016 son çeyrekte gerçekleştirdi. Ekonominin birçok alanında çok hızlı toparlanma oldu, toparlanma geçici, sığ veya belirli sektörlere yönelik olmaktan öte ekonominin geneline yansıdı.”

     “Mali Disiplinden Taviz Verilmeyecek.”
     Önümüzdeki dönemde mali disiplinden taviz verilmeyeceğine vurgu yapan Bakan Ağbal, “Önümüzdeki dönemde kamu maliyesinde ölçülü ve kontrollü genişleme olacak. Önümüzdeki dönemde ekonomik büyüme öngörüsü yukarı yönlü. Uygulamaya koyduğumuz tedbirlerin seçici ve geçici olmasına dikkat ettiğimizi özellikle belirtmek istiyorum. Zamanı geldiğinde bu teşvik ve tedbirlerin uygulanmasına son verilecek. Birçok tedbir Eylül ayı itibariyle sona erecek. Yıl sonuna kadar vergi artışı yapılmayacak” dedi.

     180 Günlük Eylem Planı Hazırlığı Sürüyor
     Bakanlık olarak 180 günlük eylem planı taslaklarını hazırladıklarına değinen Ağbal, “Vergi uyumunu kolaylaştıran, verginin adil ve tabana yayılması için yapısal düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Vergi kanunlarında önemli yapısal düzenlemeler yapıyoruz. Ayrıca son dönemde magazin boyutunda ön plana çıkan sporun vergilendirmesi başlığı var. Sporcular benim öncelikli konum değil.
     Sporun vergilendirilmesi konusunda birtakım çalışmalar yapılıyor. Biz de Bakanlık olarak bu çalışmalara iştirak ediyoruz. Buraya sadece sporcu değil spordaki mali sürdürülebilirliği için çalışmanın süratle hayata geçmesini istiyoruz. Spor kulüplerinin de kalıcı finans çevresi oluşturması gerekiyor” diye konuştu.

     SANAYİ ÜRETİMİNDEN OLUMLU GELİŞME
     Sanayi üretiminin güçlü bir büyümeye işaret ettiğini belirten Ağbal, sektörel vergi indirimlerinin çok net, somut olumlu gelişmelerini yaşadıklarını kaydetti. Ağbal, “Sektörel güven endeksinde genele yaygın bir toparlanma görüyoruz. Kredi hacimlerinde çok önemli pozitif gelişmeler var. Kurdaki oynaklıkların önemli ölçüde aşağı geldiğini görüyoruz. Merkezi yönetim bütçesi Haziranda 13,7 milyar TL, ocak-Haziranda 25,2 milyar TL açık verdi. İlk 6 ayda bütçe açığı yılbaşındaki hedefin yüzde 53,9'u oranında. SGK'nın ilk çeyrek ödemesi yılın son çeyreğine ertelenmişti, bu yaklaşık 9 milyar TL. O nedenle 25,2 milyar TL açığı bu etkiyle düşündüğümüzde 16 milyar TL bütçe açığı olacaktı” dedi.

     ÖZELLEŞTİRMEDEN 13 MİLYAR TL GELİR BEKLENTİSİ
     Bu yılın ilk 6 ayında özelleştirme gelirinin 5,8 milyar TL olduğunu belirten Ağbal,  yılsonunda 13 milyar TL özelleştirme geliri hedeflediklerini bildirdi. Ağbal, “Bu konuda ciddi gayret gösteriyoruz, bu hedefe varma noktasında önemli uygulamalar yapıyoruz, bu hedefi yakalama konusunda kararlılığımız var. Ayrıca Varlık Fonu'na devredilen KİT'lerin 2016 yılına ilişkin temettü ödemelerinin merkezi yönetim bütçesi geliri olarak Hazine'ye aktarılmasına karar verdik, bugüne kadar 567 milyon TL Hazine gelir kaydetti. Böylece temettü geliri merkezi bütçe geliri olarak bir katkı yapmış olacak” dedi.
     Vergi gelirlerinde yüzde 13'ün üzerinde bir artış sağlandığını anlatan Ağbal, “Dahilde alınan KDV oranı ilk 6 ayda yüzde 6,9 arttı. İthalde alınan KDV oranı ilk 6 ayda yüzde 20,3 arttı. İlk 6 ayda kurumlar vergisi yüzde 31,6 artış kaydetti. Yılın ikinci yarısında ekonomik canlanmada daha da artış ortaya çıkacak, bu vergi gelirlerimizi daha yukarı çekecek” dedi.

     “İKİ YENİDEN YAPILANDIRMA KANUNUNDA TUTAR 121 MİLYAR TL'YE ULAŞTI”
     Bugün itibariyle her iki yeniden yapılandırma kanununda tutarın 121 milyar TL'ye ulaştığını belirten Ağbal, bu konuda şu bilgileri verdi: “Yeniden yapılandırma kanunu ile toplam 23,2 milyar TL tahsilat yaptık. Vergi daireleri 5,6 milyar TL, SGK 2,2 milyar TL, diğer kurumlar 88 milyon TL tahsilat yaptı. Toplam tahsilat 7,9 milyar TL oldu. Bütçe açığını önemli ölçüde aşağı çekecek bir tahsilat beklentimiz var. Yeniden Yapılandırma için vergi dairelerine 1 milyon 892 kişi başvurdu. 13,4 milyar TL yapılandırıldı. Yeniden yapılandırma için SGK'ye 343 bin kişi başvurdu, 5,2 milyar TL prim borcu yapılandırıldı. Toplamda 96,2 milyar TL bir kamu alacağını yapılandırmış olduk. Bugün itibariyle her iki yeniden yapılandırma kanununda tutar 121 milyar TL'ye ulaştı.”

     Bakan Ağbal’dan satır başları…
- Vergi gelirlerinde yüzde 13'ün üzerinde bir artış sağlandı.
- Dahilde alınan KDV oranı ilk 6 ayda yüzde 6,9 arttı.
- İthalde alınan KDV oranı ilk 6 ayda yüzde 20,3 arttı.
- İlk 6 ayda kurumlar vergisi yüzde 31,6 artış kaydetti.
- Yılın ikinci yarısında ekonomik canlanmada daha da artış ortaya çıkacak, bu vergi gelirlerimizi daha yukarı çekecek.
- Yeniden yapılandırma kanunu ile toplam 23,2 milyar TL tahsilat yaptık.
- Vergi daireleri 5,6 milyar TL, SGK 2,2 milyar TL, diğer kurumlar 88 milyon TL tahsilat yaptı. Toplam tahsilat 7,9 milyar TL oldu.
- Bütçe açığını önemli ölçüde aşağı çekecek bir tahsilat beklentimiz var.
- Yeniden Yapılandırma için vergi dairelerine 1 milyon 892 kişi başvurdu. 13,4 milyar TL yapılandırıldı.
- Yeniden yapılandırma için SGK'ye 343 bin kişi başvurdu, 5,2 milyar TL prim borcu yapılandırıldı.
- Toplamda 96,2 milyar TL bir kamu alacağını yapılandırmış olduk.
- Bugün itibariyle her iki yeniden yapılandırma kanununda tutar 121 milyar TL'ye ulaştı.
- Önümüzdeki dönemde mali disiplinden taviz verilmeyecek.
- Önümüzdeki dönemde kamu maliyesinde ölçülü ve kontrollü genişleme olacak.
- Önümüzdeki dönemde ekonomik büyüme öngörüsü yukarı yönlü.
- Uygulamaya koyduğumuz tedbirlerin seçici ve geçici olmasına dikkat ettiğimizi özellikle belirtmek istiyorum.
- Zamanı geldiğinde bu teşvik ve tedbirlerin uygulanmasına son verilecek.
- Birçok tedbir eylül ayı itibariyle sona erecek.
- Yıl sonuna kadar vergi artışı yapılmayacak.

 


+ Benzer Haberler
» Bornova’da 23 Nisan coşkusu başladı
» Bornova Belediyesi çalışanları tek yürek
» Tan: “Yazmanın sol anahtarı samimiyettir”
» Görme engellilere Braille alfabesi kullanılarak hazırlanan özel menü
» İnönü Mahallesi Pazaryeri’nin temeli atıldı
» Bornova’da Bahar Temizliği’nin yeni adresi Çamdibi oldu
» "Sosyal projelerimizle her zaman yurttaşlarımızın yanındayız"
» Bir Aydınlanma Serüveni
» Başkan Atila İzyuva’da incelemelerde bulundu
» Uçurtmalar 23 Nisan rüzgarıyla uçtu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
  Ticaret 17.04.2018
  Ticaret 16.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni