• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Azeri gazını Avrupa’ya taşıyacağız”

12 Haziran 2018 Salı 14:00
12
14
16
18

“Azeri gazını Avrupa’ya taşıyacağız”

   ► Başbakan Binali Yıldırım, “TANAP vasıtasıyla yılda 10 milyar metre küp Azeri gazını Avrupa pazarlarına taşıyacağız” dedi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Başbakan Binali Yıldırım İzmir’de Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile bir araya geldi. Kaya Termal Otel’de gerçekleşen Yıldırım ile Borisov’un görüşmesinde ekonomi, enerji, kültürel ikili iş birliği ve soydaşlarla ilgili konuların yanı sıra bölgesel meseleler de ele alındı. Ayrıca, Başbakan Borisov’un ziyaretinin Bulgaristan’ın Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ne (TANAP) verdiği desteğini ortaya koyması bakımından önemli olduğuna dikkat çekildi. Görüşme sonrasında önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan’la ikili ilişkilerin gelişmesinde enerjinin önemli olduğunu belirterek “TANAP vasıtasıyla yılda 10 milyar metre küp Azeri gazını Avrupa pazarlarına taşıyacağız. Bulgaristan’la ayrıca kara ulaşımını demiryolu bağlantısı ile transit ulaşım koridorlarını daha da geliştirmiş olacağı” dedi.

“Köklü bir geçmişimiz var”
     Başbakan Yıldırım, konuşmasının başında yangın söndürme helikopteri kazasında hayatını kaybeden iki Bulgar pilot için baş sağlığı dileklerini iletti. Bulgaristan Başbakanı ve heyetinin, daveti kabul ederek İzmir’e gelmiş olmasının TANAP projesine verdikleri önemi gösterdiğini kaydeden Başbakan Yıldırım, “Mevkidaşım ve heyeti ile kapsamlı görüşmeler yaptık. İkili ilişkilerimiz ve bölgesel konuları ele aldık. Türkiye ile Bulgaristan’ın iki komşu olmasından öte çok önemli ve köklü bir geçmişi var. Ülkelerimiz arasındaki ortaklık ve işbirliği iyi komşuluk temelinde geliştirmeye önem veriyoruz. Üst düzey siyasi diyalog bu ilişkilerin gelişmesi için ciddi katkı yapıyor” diye konuştu.

Hedef: 10 milyar dolar
     2012’de tesis edilen yüksek düzey stratejik işbirliği kapsamında iki ülke arasındaki ilişkileri sürdürmeyi ve ortak çıkarlar doğrultusunda daha da ileri taşımayı hedeflediklerini dile getiren Başbakan Yıldırım,  şunları söyledi: “Turizm, kültür, ekonomi, ticaret, yatırım ve enerji gibi konularda ilişkilerimiz günden güne gelişiyor. İlişkilerimizi kazan kazan temelinde inşa ettik. Özellikle TANAP, Türkiye tarafındaki yeni hızlı tren projesini de birkaç ay içerisinde başlıyoruz. İstanbul’dan Edirne’ye 233 km’lik bu hatla birlikte AB, Balkanlar ve Anadolu topraklarından Orta Doğu ve Uzak Doğu’ya kadar gidecek, tarihi İpek Yolu yeniden canlanacak. Bu bağlantı Türkiye üzerinden Bulgaristan ve Avrupa’ya ulaşım koridorlarının tamamlanmasını da sağlayacak. Ticaret hacmimiz bu yıl artmaya devam ediyoruz. Yüzde 23 artış sağladık. İkili ticaretimizi bu yıl içerisinde 7 milyar doların üzerinde yakın vadede 10 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Enerji, Bulgaristan’la ikili ilişkilerimizin gelişmesi için önemli”
     Ekonomik ilişkilerini geliştirme hedefini etkileyen olumsuzlukları ortadan kaldırmaya çalıştıklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: “Zaman zaman geçiş gümrük kapılarında oluşan sıkışıklığı anında müdahalelerle çözüyoruz. Enerji, Bulgaristan’la ikili ilişkilerimizin gelişmesi için çok önemlin bir alan. Bu anlamda Bulgaristan’ı stratejik ortağımız olarak görüyoruz. Bugün açacağımız TANAP’ın Avrupa’nın diğer ülkelerine devam etmesi prensip olarak benimsediğimiz bir durumdur. TANAP vasıtasıyla yılda 10 milyar metre küp Azeri gazını Avrupa pazarlarına taşıyacağız. Bulgaristan’la ayrıca kara ulaşımını demiryolu bağlantısı ile transit ulaşım koridorlarını daha da geliştirmiş olacağız. Turizm i, ülke arasında yıldan yıla gelişiyor. 1 milyon 800 bin Bulgar dostumuz Türkiye’yi geçen yıl ziyaret etti. Bu bakımdan Bulgaristanlı ziyaretçilerimiz ülke sıralamasında beşinci sıraya yükselmiş oldu.”

Ekibimle birlikte başardık
     TAP ve TANAP projelerinin uzun dönemdir ülkede konuşulan konulardan biri olduğunun altını çizen Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, “Yıldırımın da söylediği gibi bu tarihlerde belirlenmiş programlarım vardı ama buraya gelmek önemliydi. Böylelikle karşılıklı görüşmeler yaptık. Fakat bizim ekonomi bakanımız burada kalacak ve TANAP’ın açışına katılacak. Pek çok Bulgar siyasetçi Azeri gazı konusunda başarılı olduk demiştir ama fiilen böyle bir güzergah net olarak çizilememişti. Ben ekibimle birlikte bunu nihayet gerçekleştirebildim. Azeri gazını iletebilmek için. Bu gazın Bulgar sınırında nasıl ticaretinin yapılacağı konusunda görüşmeler yapıyor. Türkiye, AB üyesi değil şunu da söylemeliyim Bulgaristan’ın AB üyesi olmasıyla enerji ile ilgili düzenlemelere uyması gerekiyor. Bu gazın iletimi için Avrupa komisyonu ile çalışmalar yapıyoruz” dedi.

“İpek Yolu’nu yeniden canlandıracağız”
     Türkiye’nin çabalarıyla yasadışı göçmen hareketini Bulgaristan’da ortadan kaldırdıklarını dile getiren Borisov, “Yasadışı göçmen hareketini Bulgaristan’da ortadan kaldırabildik. Bu da Türkiye sayesinde oldu. Türkiye, Balkanlarda etkisi olan bir ülke tıpkı Rusya gibi. Bizim hedefimiz altyapı projelerine odaklanmak. Altyapı olarak ulaştırma koridoru 10, 4 ve 8 üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bu şekilde İpek Yolu’nu yeniden canlandıracağız. Sofya’da Çin ile bir ev sahipliğimiz olacak. Sofya’ya gelecek Çin Başbakanı benzeri projenin görüşmelerini yapacağız. AB için sürekli istişarelerimiz sürüyor. Bu projelere karşı olanlar varsa Rus tarafı ile mutabık kaldık, Türk akımı da Bulgaristan’a gelecek. Yıldırım, kendisinin Bulgaristan’a seçimlerden sonra ziyarete gerçekleştirecek.  Bu vesileyle birlikte doğalgaz projelerimizin açılışını yapabiliriz. Şu anda topraklarımızda yer alan bazı camilerin tamiratını gerçekleştiriyoruz. İki ülke arasında karşılıklı yardım, işbirliği ve anlaşma önemli” ifadelerini kullandı.

“Bu karar çok talihsiz”
     Borisov’un ardından tekrar söz alarak göçmen politikaları bakımından AB’ye eleştirilerde bulunan Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin AB’ye girme hedefi konusunda şu açıklamalarda bulundu: “AB maalesef göçmen politikası bakımından Türkiye ile olan anlaşmasını gereği gibi uygulamıyor. Uygulayamıyor bu konuda da Türkiye hala büyük bir fedakarlık yapamaya devam ediyor. Dostlarımızın Türkiye’nin yaptığı bu fedakarlığı biran öce görmelerini bekliyoruz. Türkiye’nin AB hedefi devam ediyor ama bu Türkiye’nin tek başına yapacağı bir iş değil AB gelecek vizyonunu belirlemesi ve bu konuda kafa karışıklığını gidermesi gerekiyor. Bulgaristan ile bizim geliştirdiğimiz fikri iyi ilişkilerin daha ileri taşınarak AB’ye örnek olmasını arzu ediyoruz. Kısa süre önce Avusturya’ya başbakanının aldığı camileri kapatma din adamlarını sınır dışı etme kararını geleceğin Avrupası için bölgesel barış için büyük bir tehdit olduğunu ifade etmek isterim. Bölgemizin huzura, barışa ihtiyacı var. Radikal ve islamofobik söylemlerle Avrupa değerleri hiçbir zaman istediğimiz noktaya gelmez. Bu yanlıştan Avusturya hükümetinin dönemsini bekliyoruz. Dönem başkanlığını devralacak olması birliğin bu karar çok talihsiz.”

 


+ Benzer Haberler
» Büyükşehir Belediyesi “galeri” sistemine hazırlanıyor; Altyapıda “milat” olacak
» Pentaho 8.2, yapılandırılmamış veriyi analitiğe uygun hale getiriyor
» Oltalama konusunda kendine güvenenler daha kolay kandırılıyor
» “AB ile iş birliğini arttırmak için kararlı adımlar atacağız”
» Cari denge fazlası Ekimde 2 milyar 770 milyon dolar
» Büyüme rakamları Türk ekonomisinin acil inişi kazasız yaptığını ortaya koyuyor
» “İzmir’in mazereti yok”
» Turkcell’den yepyeni bir GNÇ
» Palandöken, “Yılbaşı öncesi kredi kartlarına dikkat”
» Doğru PVC Pencere seçimi ile kışın keyfini sürün


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
  Ticaret 07.12.2018
  Ticaret 06.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni