• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ayrımcılığa karşı yükselen ses ‘Turuncu Dernek’

28 Kasım 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Ayrımcılığa karşı yükselen ses ‘Turuncu Dernek’

   ► Kestelli, “Derneğimiz dezavantajlı grupların sosyoekonomik statülerinin gelişmesi için çalışmalar yürütecek”

           EZGİ ÜTKÜR     
     Toplumsal cinsiyet eşitliği ve cinsiyete dayalı şiddet ile ilgili çalışmalar yürütmek üzere İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin liderliğinde kurulan ‘Turuncu Dernek’in tanıtımı yapıldı. Geçtiğimiz hafta resmi olarak açılışı yapılan derneğin tanıtımı ve faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapılan toplantıda Dernek Başkanı Işınsu Kestelli, “Turuncu Dernek, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadınlar ile çocuklar başta olmak üzere mülteciler, LGBTİ bireyler ve toplumdaki dezavantajlı grupların sosyoekonomik statülerinin gelişmesi için çalışmalar ve projeler yürütecek” diye konuştu.

“Dezavantajlı grupları iyileştirecek çalışmalar yapılacak”
     Kestelli konuşmasında derneğin geçtiğimiz şiddet alanında farkındalık yaratmak adına düzenlemiş oldukları “Turuncu Yürüyüş”ün gördüğü ilgi üzerine mücadelelerini bir dernek çatısı altında sürdürmek istediklerini dile getirdi. Dernek çalışma alanlarının toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadınlar, çocuklar, LGBTİ bireyler ve mültecileri kapsadığını ifade eden Kestelli, eğer hep birlikte ve hemen bir şey yapılmazsa, sorunların daha büyük boyutlara ulaşacağına dikkati çeken Işınsu Kestelli, Turuncu Dernek’in bu sorunlara değinecek ve toplumda dezavantajlı olarak nitelendirilen grupların sosyoekonomik statülerini iyileştirecek çalışmalar yapacağını vurguladı.

“Kadın-Erkek eşitliğinde 131’inci sıradayız”
     Dünya Ekonomik Forumu’nun 144 ülke üzerinde yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’nin kadın-erkek eşitliğinde 131’inci sıra olduğunu hatırlatan Kestelli, “Ne yazık ki kadınlar, ülkemizde fiziksel, ekonomik, psikolojik, cinsel ve sözlü şiddete maruz kalmaya devam etmekte. Kadına karşı şiddet rakamları da ürkütücü boyutlarda. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının sosyoekonomik statüsünü iyileştirici yasal ve toplumsal bazı girişimlerde bulunulsa da aynı anda algısal ve pratik olarak özellikle medyada, iş hayatında ve aslında yaşamın birçok alanında eşitsizliğe hizmet eden bir sistem varlığını sürdürmektedir.

     Kadınlar, toplumun çok büyük kesiminin takip ettiği dizilerde bile güçsüz, bağımlı, kolay vazgeçen ve hep fedakâr olarak resmedilmekte, şiddet ise normalleştirilmektedir. Bir toplumun nüfusunun yarısını çeşitli şiddet türlerine maruz bırakarak güçsüzleştirmeye çalışmak, yok saymak, örselemek, çeşitli politikalar ile etkisizleştirmek, sindirmek ve potansiyelinden yararlanamamak, bir topluma nasıl bir fayda getirebilir? Tam tersine, eşitliğin sağlanamadığı ve cinsiyete dayalı şiddetin yaygın olduğu toplumlar, toplumsal ruh sağlıkları yara almış toplumlardır ve yasal düzenlemeler ve politikalar ile önlemler alınsa da iyileşmeleri yıllar sürer.
İşte bu yüzden, toplumda cinsiyet eşitliğinin tesis edilmesi bir toplumdaki her birey için önemlidir” şeklinde konuştu. Kestelli, Kadın hakları, insan haklarıdır. Bunun bilincinde olunmalı ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için birlikte uğraş verilmelidir “ diye ekledi.

“En önemli çalışma alanımızdan biri çocuklar”
     Turuncu Dernek’in en önemli çalışma alanlarından biri de çocuklar olduğunu ifade eden Kestelli konuşmasında, “Çocuklar, çocuk evliliklerinin, çalışmak zorunda bırakılmanın, iş kazalarının, cinsel tacizin ve istismarın ve toplumların en büyük tabularından biri olan ensestin de mağdurları. Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de yaşanan ensest vakalarının çok azı yargıya intikal etmektedir. Türkiye’de en yaygın ensest, baba ve kız arasındadır. Bu babaların çoğu da herhangi bir akıl hastalığı bulunmayan, dışarıdan normal bir aile babası profili çizen kişilerdir. 2018’in ilk 10 ayında 62 “çocuk işçi” iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Resmi rakamlara göre, son 18 ayda hastanelerde kayıt altına alınan “hamile çocuk” sayısı 21 bin 957” verilerini kaydetti.

“Mülteciler günah keçisi olarak yaftalanıyor”
     Türkiye’de LGBTİ bireyler, özellikle gençler arasında intihar eğiliminin, çok daha yüksek olduğunu, bunun en önemli nedenin  sosyal dışlanma yüzünden olduğun altını çizen Kestelli, “Gençlerimiz, sadece farklı cinsel kimlikleri nedeniyle hayatlarının en güzel dönemlerinde yaşamak istemeyecek kadar umutsuzluğa, yalnızlığa sürükleniyor. Hem de en çok aileleri ve yakın çevreleri tarafından.  Türkiye trans cinayetlerinde Avrupa’da en çok suç işlenen ülke. Dünyada ise 9. Sırada” şekinde konuştu. Türkiye’de  resmi rakamlara göre 3,5 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacı yaşadığı ve bu nüfusun yüzde 60’ını çocuklar ve kadınlar oluşturduğu bilgisini veren Kestelli “Maalesef, kendilerinden bağımsız olarak üretilen politikaların sonucu olan savaşa taraf olmamayı seçen ve ülkelerini terk etmek zorunda kalan bu insanlar, özellikle sosyal medyada yayılan ve nefret söylemi içeren kampanyalar nedeniyle, birçok sosyoekonomik sorunun günah keçisi olarak yaftalanıyor.

     Oysa, Suriyeli sığınmacıların dâhil olduğu suçlar, Türkiye’deki toplam suçların yüzde 1’ine denk geliyor. Öte yandan, ana akım medya da dâhil olmak üzere basında ve sosyal medyada, özellikle Suriyeli sığınmacılar ile ilgili gerçek dışı o kadar çok bilgi yayılıyor ki. Bu gerçek dışı bilgiler ve ayrıştırıcı dil, çoğunlukla toplumun hassasiyetlerini hedeflediği için, ülkesiz kalan, geleceği belirsiz bu insanlara karşı toplumsal nefreti besliyor. Bu da, özellikle kadın ve çocuklara yönelik şiddet vakalarının artmasına sebep oluyor” bilgilerini kaydetti. Kestelli Turuncu Dernek’in, bu konularda çalışmak; resmedilen bu kötü tabloyu, bir nebze iyileştirmek için kurulduğunu söyledi.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı 2018’de yüzde 11
» MB: Ekonomide dengelenme süreci devam ediyor
» Foça turizmi acil çözümler bekliyor
» Selçuk: İşsizlik oranı tahminimizin altında
» Hizmet sektörü güven endeksi 81,6 oldu
» “İstihdam teşvikleri baştan sona değiştirilmeli”
» E-İhracat Zirvesi İzmir’de gerçekleşti
» Evinizde baharı müjdeleyen öneriler
» Paşabahçe ile bahara merhaba deyin
» Vestel’in 12 ürününe Good Design Ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni