• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Ayakkabıcıların yüzde 90’ı alaylı”

25 Nisan 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18

   ► Ural, ayakkabı sektörünün en önemli problemi alt yapısında, eğitimli çırak ve usta eksikliği var.

     Geçtiğimiz yıl 888 milyon dolar ihracat gerçekleştiren ayakkabı sektöründe, 2019 yılının ilk üç ayı toplam ihracat 295 milyon dolar oldu. Sektörde ihracat rakamları yükselse de teknik eleman yetersizliği ve kayıt dışı istihdam problemi devam ediyor. Ayakkabı sektöründe çalışanların yüzde 90’ının alaylı olduğunu dile getiren Friden Ayakkabı firması Genel Koordinatörü Murat Ural, ayakkabı sektörünün en önemli sorununun altyapısında olduğunu, eğitimli çırak ve usta eksikliği yaşadıklarını ifade etti.

“Sektörde teknik eleman yetersizliği var”
     Ayakkabı Fuarı’nın özelleşmesi gerektiğini kaydeden Friden Ayakkabı firması Genel Koordinatörü Murat Ural, “52 senedir üretim yapan bir firmayız. Uzun yıllardır da İzmir Ayakkabı Fuar’ına katılıyoruz. Ancak fuarlarda artık katılımcı firma da müşteri de az gözüküyor. İstanbul ayakkabı fuarı ile kıyaslarsak İzmir’de katılımcı sayısı da ziyaretçi sayısı da çok daha az. Önümüzdeki yıl da katılım ve ziyaretçi sayısı bu denli az olursa biz de dahil birçok firmanın katılım sağlayacağını düşünmüyorum” diye belirtti.
     Sektörde teknik eleman yetersizliği olduğunu belirten Ural, “Ham madde alırken vade yapılmaması sorununu son zamanda aştık. Zincirlerin darbe almasıyla vade probleminin yüzde 75’ini aştık ancak sektörün başka sorunları var. En büyük sorunumuz ayakkabı sektörün alt yapısında, sektörün çıraklık ve usta sorunu var. Çıraklık Eğitim Merkezi hala yapılmadı. Orada mesleğimize dair orada lisanslı öğrenciler yetişecek ancak okul hala açılmadı. Çalışanların yüzde 90’ı alaylı” açıklamalarında bulundu.

“Sektörde kayıt dışılık çok fazla”
     Ayakkabı sektörünün en büyük iki probleminin teknik eleman yetersizliği ve kayıt dışı işçi çalıştırılması olduğunu dile getiren Friden Ayakkabı kurucusu Mehmet Özsevgin, “Birçok sektörde olduğu gibi ayakkabı sektöründe de Suriyeli işçi sıkıntısı var. Ancak daha büyük bir sorunumuz var. Suriyeli işçiler de dahil olmak üzere sektörde kayıt dışı çalışan çok fazla işçi var. İnsanlar köylerinden gelip dükkan açıyor, ne vergi veriyorlar ne çalışanlarına sigorta yapıyorlar. Bu sefer biz onlarla rekabet edemiyoruz. Sadece işçi olarak değil dükkan olarak da kayıt dışılık çok yaygın görülüyor. Bu durumun çözüme kavuşturulması için yöneticilere büyük görevler düşüyor. Ancak yöneticiler sektörün esas sorunlarıyla ilgilenmiyor” diye konuştu.
     İç piyasanın ayakkabı sektörü için yeterli olmadığını bu nedenle de firmaların ihracatını arttırması gerektiğini dile getiren Özsevgin, “Biz firma olarak ihracatımızı geçen yıla göre yaklaşık yüzde 10 civarında arttırdık. İhracatımız geçen sene ortalama yüzde 40 civarındaydı, bu yıl ise ihracatımız yüzde 50-60 seviyelerinde gerçekleşiyor” açıklamalarında bulundu.

“Kalın tabanlı ayakkabılar yazın gündeminde”
     Ayakkabılarda 2019 yaz sezonuna dair tüyolar veren Ural, “2019 yaz sezonunun rengi bu yıl da beyaz ve açık mavi olarak karşımıza çıkıyor. Tarz olarak spor ayakkabılarda belli modellerin üstünde ilerliyor. Ama kalın tabanlılar bu sene daha çok gündemde yer alıyor. Aynı zamanda parlak modeller geçen yıl olduğu gibi bu sene de moda olarak karşımıza çıkıyor” değerlendirmelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Müze ziyaretlerinden 40.1 milyon TL’lik gelir
» İEÜ mezunları çarpan etkisi yaratmaya başladı
» Çocuklar arkeolojik mirası deneyimleyecek
» “İlaç stratejik ürün olarak belirlenmeli”
» Meşe palamudunda kaynak çok, hammadde yok
» “Maxion İnci Jant Grubu yenilikte ve inovasyonda lider”
» Pamukta tek teselli teknoloji
» ‘Harita’da Uzakdoğu’ya ihracat atağı
» “Yabani otların ayırt edilmesi mümkün”
» Sınavlar anlama becerisini desteklemiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.11.2019
  Ticaret 14.11.2019
  Ticaret 13.11.2019
  Ticaret 12.11.2019
  Ticaret 11.11.2019
  Ticaret 09.11.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni