• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Avrupa’nın 5. büyük karton üreticisi Türkiye’nin 11 aylık ihracatı 2 milyar dolar

12 Aralık 2019 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Avrupa’nın 5. büyük karton üreticisi Türkiye’nin 11 aylık ihracatı 2 milyar dolar

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye karton ambalaj sektörü,  194 ülkeye 2019’un ilk 11 ayında 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16’lık bir artış sağladı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Karton Ambalaj’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Can Duran, en önemli pazarları İngiltere, Almanya, Irak ve Fransa olarak açıkladı. Karton ambalajda kilogram başı birim fiyatın ise ortalama 2,32 dolar olduğunu dile getiren Duran, çevreye duyarlı, sürdürülebilirlik temelli politikaların yaygınlaşması ile plastik kullanımının önümüzdeki yıllarda daha da azalarak yerini büyük ölçüde kartona bırakacağını düşündüklerini kaydetti.
     Türkiye karton ambalaj sektörü 2019’un ilk 11 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 16’lık bir artışla ihracatını 2 milyar dolar olarak gerçekleştirdi. Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Karton Ambalaj’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Can Duran, sektörün 194 ülkeye ihracat gerçekleştirerek Avrupa’nın 5. büyük karton ambalaj üreticisi konumunda olduğunu ve Avrupa pazarının yüzde 11’ini elinde bulundurduğunu söyledi.

“Hedefimiz; ihracat rakamlarını yukarı çekmek”
     Sektörün ortalama kilogram başı fiyatının 2,32 dolar olduğunu söyleyen Duran, “2019 yılının ilk 11 ayında sektörümüzün ihracatı 2 milyar doları geçerek son 6 yılın en yüksek ihracat değerine ulaştı. Yılı 2,2 milyar dolarlık bir ihracatla bitirmeyi hedefliyoruz. Birleşik Krallık, Almanya, Irak, Fransa, İsrail, Yunanistan, Birleşik Devletler en çok ihracat yaptığımız pazarların başında geliyor. Katar’a ihracatta uyguladığımız kilogram başı birim fiyatımız 4,24, ABD’de ise 4,05 dolar. Amacımız ihracat gerçekleştirdiğimiz bütün ülkelerde 4 dolar hedefini yakalamak. Sürdürülebilir çevre politikaları uygulamaları yaygınlaşıyor, bu durum plastik kullanımını azaltıyor. Önümüzdeki yıllarda bunun artarak sürmesini bekliyoruz ve bu taraftaki gelişmelerin karton ambalaj ihracatına pozitif etkisinin daha da çok olması için çalışıyoruz” dedi.

Dondurulmuş gıdaların bozulduğunu akıllı karton ambalajlar haber verecek
     Maliyeti daha az olduğu için tercih edilen plastik ambalaj kullanımının çevreye verdiği zararın görülmesini ve kullanımından vazgeçilmesini önemsediklerini aktaran Duran, karton ambalaj sektörünün teknoloji ve inovasyona yaptığı yatırımlarla artık çok daha fazla tercih edilir bir noktaya geldiğini söyledi. Türkiye’nin Avrupa’nın 5. büyük karton ambalaj üreticisi konumunda olduğunu ve Avrupa pazarının yüzde 11’ini elinde bulundurduğunu belirten Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Karton Ambalaj’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Can Duran, “Tüm sektörlerde olduğu gibi akıllı ve teknolojik yatırımlarla kendisini geliştiren ve dijital çağa uygun insan kaynaklarına yatırım yapan firmalar, verimliliklerini ve rekabet güçlerini artıracaklar ve yurt içi satışları yanında, ihracatlarını da arttırarak sektörün itici gücü olacaklar. Dijital çağda, kağıt-karton ambalajlar da akıllı ambalajlar haline gelecek, özellikle gıda ambalajlarında önemli görevler yüklenecekler. Örneğin; gelecekte en fazla gelişmenin olacağı soğutulmuş ve dondurulmuş gıdalarda soğuk zincirin bozulduğunu tüketiciye bildirebilecek, raf ömrü ile ilgili uyarı yapabilecek yeni çözümler sunulacak” dedi.


+ Benzer Haberler
» Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi 30 yaşında
» “Başkanla Karşıyaka Günlüğü” başlıyor
» Menderes’te eğitim yuvalarına park
» İyileşen 968, yeni vak’a 1.243
» 2. Beşyüz’ün lideri Panasonic Life
» Libya’da yarım kalan Türk projelerine yönelik önemli anlaşma
» Teknik tekstil ihracatı yüzde 40 arttı
» İzmir’de 22 üreticiye 73 manda
» MB’nin döviz rezervinde bir haftada 79 milyon dolar azalma
» 90 dakika kalkmıyor, 120 dakikaya çıkıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.08.2020
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni