• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Avrupalı uzmanlar farkımıza vardı”

12 Nisan 2018 Perşembe 12:00
12
14
16
18

“Avrupalı uzmanlar farkımıza vardı”

   ► Faaliyet raporları mecliste Ak Parti Gurubu’nun ret oylarına karşılık CHP ve MHP Grubu’nun oyları ile kabul edildi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde 2017 yılı Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü faaliyet raporları görüşüldü. Faaliyet raporları mecliste Ak Parti Gurubu’nun ret oylarına karşılık CHP ve MHP Grubu’nun oyları ile kabul edildi. Oturumda faaliyet raporu  eleştirilerine yanıt veren Başkan Kocaoğlu, “Bizim diğer belediyelerden farkımıza önce Avrupalı uzmanları vardı. Bazı görmek istemeyen arkadaşlar hala devam ediyor. Devam etmekte mahsur yok ama bunları görmemek, bunları yokmuş saymak hepimizi zor duruma düşürür. Zor duruma düşmeyelim. İzmir kenti o siyasi parti, bu siyasi partinin uğraşacağı iş değil. Hep beraber bu kenti bir adım daha ileriye gitmesi için çalışmak zorundayız” dedi.

     İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısı ikinci birleşimi Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleştirildi. Oturumda 2017 yılı Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü faaliyet raporları görüşüldü. Oturumda rapor hakkında söz alan Ak Partili Bilal Doğan, “Seçimlerden önce son değerlendirmeleri yapıyoruz. Ne yazık ki büyükşehir belediyesi yerinde saymıştır. Karşımızda 2014’ten sonra 4. faaliyet raporu var ama ne yazık ki belediye, geçen yılla ilgili olarak yerinde saymıştır. Her yıl aynı projeler, aynı hedefler. 2014 senesinde bütçeye konmasına rağmen başlanamayan projeler rekor kırmış vaziyette. Hal böyle olunca inceleyecek, eleştirmeye değecek rapor bile yok. Raporu hazırlayanların eline sağlık ama belli ki işleri bu yıl pek zor olmadı. Geçen yılki faaliyet raporunun adeta fotokopisi niteliğinde bir raporla karşılaştık” diye konuştu.
     Bütçeye konup başlanılması planlanan projelerde de ilerleme olmadığını ifade eden Doğan, “Bu sene belediyeden kentsel dönüşümle ilgili icraat beklemeyin. Ulaşım projelerinde Homeros Bulvarı ve otogar haricinde elle tutulur hiçbir proje yer almıyor. Ulaşımda gelinen nokta öyle hal almış ki belediye sıkıntılı noktada. Trafik çilesini çözecek gerçekleşmiş tek bir proje yok” ifadelerini kullandı.

Kent hizmet fakiri
     Faaliyet raporunu gördüklerinde hayal kırıklığına uğradıklarını kaydeden Doğan, “İdarenin gelir gider farkı 1 milyara merdiven dayanmış. İzmirlilerden toplanan oranın 5’te 1’i boşa gidiyor. Kaynaklarımız sokağa atılıyor. Belediye, seçimlere giden son yılda adeta borç batağına sürüklenmiştir. Bu borcu nasıl ödeyeceksiniz? Bu yükün altında nasıl kalkacaksınız? 2017 senesinde projeler kağıt üzerinde kalmış. Gerçekleşen fiziki yatırım ve kentin ihtiyacı yatırımlar yok denecek kadar az. 4 yıldır görevde olan yönetim anlayışı ile hizmet fakiri kent haline gelmiştir” diye konuştu.
     AK Parti tarafından yönetilen ilçe belediyelerinin talepleri görmezden gelindiğini de kaydeden Doğan, “AK Parti ilçe belediyeleri projelerine İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından toplam 69 milyon 630 bin 15 liralık mali destek verilmiştir” dedi. AK Parti’li belediyelerin taleplerinin görmezden gelindiğini ifade eden AK Partili Doğan, grup olarak faaliyet raporuna ret oyu kullanacaklarını söyledi.

Kökoğuz’dan gecekondu çıkışı
     AK Parti Grup Sözcüsü Ali Kökoğuz ise oturumda izletilen Büyükşehir Belediyesi faaliyetlerini anlatan kısa filme tepki göstererek “Bu izletilen serüven, illüzyondur, sihirbazlıktır. Göz aldanması yapıyorsunuz. Bu kısa filmde nerede gecekondular? Bir tane gecekondu görmedik. Bu illüzyona karşıyız” ifadelerini kullandı.

“Rantı halka teslim ediyoruz”
     Kökoğuz’un sözlerinin ardından söz alan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise “Biz kentsel dönüşümde gerçekçi davranıyoruz. Oradaki insanları projelerin odağına koyarak gerçekleştiriyoruz. Kentsel dönüşümde bir İzmir modeli yerleşiyor. Gerçek bu. Türkiye’ye örnek olacak uygulamaları İzmir Büyükşehir Belediyesi gerçekleştiriyor. İzmir’de kentsel dönüşüm projelerinde sihirli nokta var. Her projenin kendi içince finansı var. İzmir modelinde kentsel dönüşüm projelerinin kendi içinde finansı yapılıyor. Rantı halka teslim ediyoruz. Kentsel dönüşümün rantla olmayacağını biliyoruz” dedi.

“İzmir bir numara”
     AK Parti Gurubu’nun eleştirilerine yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, “Çevre projeleri konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi kişi başına 69.4 ton ayda su arıtıyor. İstanbul 28 ton, Ankara 4.1. Ankara’da atık su arıtma tesisleri var mı, yok mu, ne işe yarıyor bir düşünüyor. Kim ne derse desin, çevre yatırımları konusunda İzmir açık ara bir numaradır. Yarışacak varsa çıkarsın rakamları, konuşalım. Çevre yatırımı ne demek, çevre nasıl korunur, konuşalım” şeklinde konuştu.
     Kentsel dönüşümle ilgili eleştirilere de cevap veren Başkan Kocaoğlu, “Eğer kentsel dönüşüm çözülmek istenip çarpık yapılanmadan vatandaşlarımız kurtarılmak isteniyorsa tek çözüm yolu, uzun emeklerle ürettiğimiz ve başka da örneği olmayan İzmir Büyükşehir Belediyesinin ilk iki etap uygulamasını Uzundere’de başlattığı ve 1. etabını Örnekköy’de başlattığı yüzde 100 uzlaşma ve oradan çıkan değerin tamamını oranın hemşehrilerimize veren, yerinde dönüşüm yapan, sağlıklı konutlara kavuşturan ve kimseden bir kuruş para talep etmeyen, kentsel dönüşüm projeleridir. Yol da budur, yöntem de budur. ‘Ne kazanıyorsunuz’ diyor bana. Vatandaşı çarpık yapıdan kurtarıyorum, kenti güzelleştiriyorum. Daha ne kazanacağım? Bu para mantığı ile ne belediye yönetilir ne devlet yönetilir” ifadelerini kullandı.

“İkinci çevre yolu lazım”
     Kent içi ulaşımla ilgili eleştirilere de yanıt veren Başkan Kocaoğlu, “Dostluk Bulvarı açıldı, Doğuş Caddesi, Ahmet Piriştina Bulvarı açıldı. Bülent Ecevit Caddesi açıldı. Kimsenin yapmadığı, yapmaya cesaret edemediği Narbel yolu yapıldı. Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi en uzun caddelerden bir tanesi ve uçan yol. ‘Trafik’ dedin, 11 kilometreden 179 kilometreye 14 senede raylı sistem yapıldı. 800 bin kişiyi taşıyacağız. İhaleye çıktığı, millete taahhüt ettiği metroları yarım bırakan belediye başkanı değilim. Başladığı işi bitiren kimseye yarım iş vermeyen belediye başkanıyım. ‘Buyur Narlıdere metrosu, buyur Buca metrosu, otogar metrosu diyen’, 2008’de Ankara ve İstanbul metrosu bitti. Tüp geçit için ‘yapın kardeşim’ diyoruz. Belediye başkanı olarak istiyorum. Buyurun yapın. Trafik çilesi yok bu kentte. Trafikte maksimum 10 dakika bekliyoruz. Trafik çevre yolunda var pik saatlerde. İkinci çevre yolu lazım” şeklinde konuştu.

“14 senedir alt yapı yapıyoruz”
     AK Parti’li belediyelerin taleplerine karşı adaletsizlik yapıldığı yönündeki eleştirilere ise Kocaoğlu, “Adaletsizlik konusuna geldiğimizde; Kemalpaşa Belediyesine 2 milyon 950 bin TL, Kiraz Belediyesine 4 milyon 856 bin TL, Menderes Belediyesine 6 milyon 560 bin TL, Ödemiş Belediyesine 7 milyon 858 bin TL, Selçuk Belediyesine 6 milyon 398 bin TL, Torbalı Belediyesine 1 milyon 597 bin TL verilmiş. Birileri birilerini, birileri ile karıştırıyor. Karıştırmayın. Şikayet eden belediyeler; alt yapı yapıyoruz. Yapmazsak su veremeyiz. Kanalizasyonu arıtmaya götüremeyiz. 14 senedir altyapı yapıyoruz. Belediye başkanlarının en çok kaçtığı işi yapıyoruz. Kentin kalkınması, insanların refahı için altyapı yatırımlarını yapıyoruz. İlçe belediyelerine hakaret ediyormuşuz. Etmiyoruz. Kimseye yalancı demeyiz” dedi.

Bu kent için çalışalım
     Kocaoğlu, “Güneş balçıkla sıvanmıyor. ‘Yapmadı, olmadı, sınıfta kaldı, yerinde saydı’ gibi sübjektif değerlendirmelerle İzmir Büyükşehir Belediyesinin yönetim gerçeği, kenti kalkındırma gerçeği göz ardı edilemez. Bizim diğer belediyelerden farkımıza önce Avrupalı uzmanları vardı. Bazı görmek istemeyen arkadaşlar hala devam ediyor. Devam etmekte mahsur yok ama bunları görmemek, bunları yokmuş saymak hepimizi zor duruma düşürür. Zor duruma düşmeyelim. İzmir kenti o siyasi parti, bu siyasi partinin uğraşacağı iş değil. Hep beraber bu kenti bir adım daha ileriye gitmesi için çalışmak zorundayız. Seçim geliyor, kim aday olur, kim ne olur biter bilmem. Seçim zamanı herkes çalışır çırpınır, kazanmak ister. Saygı duyarım ama 5 sene siyaset yapılmaz. Siyaset ayrı bir şey. Hele hele yerel yönetimde. Yok ‘ayrım, yok bilme ne.’ Bunların hepsi laf-ı güzaf. Bir güvencemiz var. 14 senedir İzmirli hemşehrilerimiz bizi anlıyor, biz de onları anlıyoruz. 14 senedir en kötü günlerimizde bile İzmirli hemşehrilerimiz bize sahip çıktı. Biz hemşehrilerimize borcumuzu ödemek için çalışıyoruz gece gündüz. Bize sahip çıktıları, bizi yerde bırakmadıkları, bizi kem gözlülerden, kötü niyetlilerden korudukları için” diye konuştu.
     Oturumda İzmir Büyükşehir Belediyesi 2017 yılı faaliyet raporu AK Parti grubunun ret oyuna karşılık oy çokluğuyla geçmesinin ardından ESHOT’un 2017 yılı faaliyet raporu görüşüldü.

Doğan’dan faaliyetsizlik raporu çıkışı
     ESHOT’un faaliyet raporu ile ilgili söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, kitapçıkta aslında hiçbir şey yapılmadığı, bir faaliyet raporu değil, faaliyetsizlik raporu olduğunu ve raporun İstanbul ile yarışması gereken İzmir’e yakışmadığını söyledi.

“Biz kendimizle yarışıyoruz”
     Doğan’ın leştirilere yanıt veren Başkan Kocaoğlu da “İstanbul’la yarışmıyoruz. İstanbul ayrı bir dünya. Biz kendimizle yarışıyoruz, hedeflerimizle yarışıyoruz. İstanbul’la yarışmak ve İstanbul’a öykünmek gibi bir durumumuz yok. ESHOT, 247 milyon yolcu taşımıştır. Türkiye’nin tam gelişmiş trafik sistemi İzmir’de. Bütün araçların takip sistemi İzmir’de. Ücret toplama sisteminde çağ atlıyoruz. 90 dakika uygulaması İzmir’de” ifadelerini kullandı.
     Konuşmaların ardından ESHOT Genel Müdürlüğü faaliyet raporu Ak Parti Gurubu’nun ret oylarına karşılık CHP ve MHP Grubu’nun oyları ile kabul edildi.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı 2018’de yüzde 11
» MB: Ekonomide dengelenme süreci devam ediyor
» Foça turizmi acil çözümler bekliyor
» Selçuk: İşsizlik oranı tahminimizin altında
» Hizmet sektörü güven endeksi 81,6 oldu
» “İstihdam teşvikleri baştan sona değiştirilmeli”
» E-İhracat Zirvesi İzmir’de gerçekleşti
» Evinizde baharı müjdeleyen öneriler
» Paşabahçe ile bahara merhaba deyin
» Vestel’in 12 ürününe Good Design Ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni