• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

ATO Başkanı Gürsel Baran’dan ‘tasarruf’ çağrısı

15 Ekim 2021 Cuma 18:00
12
14
16
18

ATO Başkanı Baran’dan “tasarruf” çağrısı;

Kapımıza dayanan enerji ve iklim krizlerine karşı israfı önleyelim


           HABER MERKEZİ      
     Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, iklim değişikliğinin getirdiği sorunlar ve enerji krizi nedeniyle dünya genelinde sıkıntılar yaşanmaya başlandığını belirterek, “Kapımıza dayanan enerji ve iklim krizi karşısında israfı önleyelim. Doğalgaz, petrol, elektrik, su ve gıda ürünlerini tasarruflu kullanalım” çağrısında bulundu. 

     ATO Başkanı Baran, iklim değişikliği etkisiyle su ve rüzgâr kaynaklı enerji üretiminin azaldığı yaz döneminin ardından, enerji krizinin Avrupa ülkeleri ve Çin başta olmak üzere birçok ülke ve sektörü tehdit ettiğini hatırlatarak, bu gelişmelerin sonuçlarının Türkiye’de de görülmeye başlandığını söyledi. Türkiye’nin mevcut anlaşmalarla ihtiyacının büyük bir bölümünün temin edildiğini, arz güvenliğini sağlamak üzere de yeni anlaşmalar yapıldığını kaydeden Baran, Azerbaycan ile 2024 yılı sonuna kadar 11 milyar metreküplük ilave doğalgaz alımı için anlaşmasının da bu açıdan önem taşıdığını ifade etti.

     Sanayi sektöründe, elektrik üretiminde ve evlerde ocaklarda ve sıcak su için kullanılan doğalgazın kış aylarının başlamasıyla birlikte ısınma amaçlı da kullanılmaya başlandığını kaydeden Baran, “Isınma ve üretimde kullandığımız doğalgazı Rusya başta olmak üzere, İran, Azerbaycan gibi ülkelerden ithal ediyoruz. Kullandığımız elektriğin yaklaşık yüzde 25’ini doğalgaz kullandığımız santrallerle üretiyoruz. Gelişmiş ülkelerin doğalgaz temini konusunda sıkıntı yaşadığı ve fiyatların yüksek düzeyde arttığı bu süreçte benzer sıkıntılara maruz kalmamak için hem doğalgaz hem de elektrik tüketiminde azami ölçüde tasarrufa yönelmemiz gerekiyor” dedi.

     Kuraklık ve doğalgaz darboğazının Çin’den Hindistan’a, Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar tüm dünyada küresel ölçekte buğdaydan şekere kadar hemen hemen tüm tarım ürünlerinde maliyeti artırdığını ve gıda üretimini aksattığını bildiren Baran, su ve gıdada alarm zillerinin çaldığını söyledi. Baran, “Küresel ısınmanın etkilerini hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağış miktarının dengesizleşmesiyle yaşadık. Barajlarımız tam doluluk oranına ulaşamadı. Su konusundaki sıkıntı, tarım üretimini de etkilerken, enerji krizi bu etkileri artırdı” diye konuştu.

     Enerji, gıda ve su tüketim alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Baran, “Pandeminin tüm dünyayı etkileyen sıkıntılı sürecinin ardından, enerji ve iklim kriziyle karşı karşıyayız. Sadece Türkiye’de değil dünyada bolluk dönemi sona eriyor. Türkiye olarak doğalgazı ithal ediyoruz. Su kaynaklarımız da kuraklık nedeniyle azalıyor. Enerji, gıda ve su tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirip, israf etmeden, azami şekilde tasarruf edecek yeni alışkanlıklar kazanmamız gerekiyor. Yaşam kaynaklarımızı gelecek nesillere de aktarabilmek bizim en büyük insanlık görevimizdir” dedi.

TASARRUF ÖNERİLERİ
     Baran, hem kaynakların israf edilmeden kullanılması hem de faturaların yükselmesinin önüne geçilmesi için tasarruf önerilerinde bulunarak şunları söyledi:
     “Gıdada israfı önlemek için sofrada tabağa yiyecek kadar almaktan tutun da, buzdolabında en uzun süre muhafaza edebilecek şekilde saklamaya kadar her türlü tasarruf önlemlerini hayatımıza geçirelim. Isınmak için doğalgaz tüketimimizi asgariye indirmek için enerji kaçaklarını engelleyelim. Kendi evlerimize ve yaşam şartlarımıza uygun önlemlerimizi alalım. Sorumluluk üstlenerek kaynaklarımızı tasarruflu kullanalım”


+ Benzer Haberler
» Haftanın ilk günü 131.990 kişi aşı oldu
» Dev projede ihale süreci tamamlandı
» 3600 Ek Gösterge toplu sözleşme maddesi haline getirildi
» TCMB: Kasımda enflasyona en belirgin katkı enerjiden
» TL’nin değeri tarihinin en düşük seviyesinde
» TBMM’de bütçe maratonu başladı
» “Uzun ömürlü bitki alanı 15 yılda %13 azaldı”
» Asgari ücrette ikinci tur görüşmeleri başlıyor
» Sığacık sahili yepyeni bir görünüme kavuştu
» Medianova, dijital altyapı yatırımlarına devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.12.2021
  Ticaret 06.12.2021
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni