• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Atıksız sofralar’la açlık son bulabilir

16 Ekim 2020 Cuma 13:00
12
14
16
18

‘Atıksız sofralar’la açlık son bulabilir

   ► Toplumun gıdaya yaklaşımını değiştirecek olan ‘Gıdanı Koru’ projesi, topluma atık gıdalarla ilgili farkındalık sağlayacak

           DUYGU GÖKSU     
     Tarım ve ormancılık sektörünün tüm paydaşlarının bir araya geldiği ‘Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi’ni düzenlendi. Gelecek 10 yıl içerisinde tarım ve ormancılık sektörünün yol haritasının belirlendiği zirvede ‘Atıksız Sofralar’ paneli gerçekleştirildi. Beslenme uzmanı Dilara Koçak’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde, Tarım ve Orman Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ve Net Holding Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Hande Tibuk konuşmacı oldu.

“Kulanılabilir ürünler çöpe atılıyor”
     Tarım ve Orman Bakanlığının israfın önlenmesi için farkındalık sağlamayı amaçlayan Gıdanı Koru projesi ile büyük başarı sağlanacağını aktaran Tarım ve Orman Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan, projeyi iki yıl önce başlattıklarını ve israfın önlenmesi için önemli adımlar attıklarını belirtti. 2013 yılında başlatılan ekmek israfını önleme kapsamındaki kampanya ile yıllık 300 milyon TL tasarruf edildiğini belirten Özcan, “Toplumun yüzde 72’si son tüketim tarihi ile tavsiye edilen tüketim tarihi arasındaki farkları bilmiyor, bu durum kullanılabilir ürünlerin çöpe atılmasına neden oluyor” dedi.

Dünyada 1.3 milyar ton gıda israfı var
     Türkiye’de milli gelirinin yüzde 15’inin israf edildiğine dikkat çeken Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, milli gelirin yüzde 15’inin 642 milyar TL’ye denk geldiğini, gıda israfının da 14 milyar TL civarında olduğunu söyledi. Akgül, “Tüm dünyada da büyük israf yapılıyor. Dünyada 4 milyar ton gıda üretiliyor ve bunun 1.3 milyar tonu israf ediliyor. İsraf edilen gıdaların dörtte biriyle açlık sınırının altındaki insanlar beslenebilir. Empati yoksunluğu yaşıyoruz” diye konuştu.

“İsrafı minimize etmeliyiz”
     Koronavirüs salgınının dünyayı değiştirdiğini ve Türk tarımı için ise fırsat olduğunu ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, “Türkiye’de çiftçiler için farklı iş alanları yaratılabilir. Türkiye olarak muz ithalatı yapıyoruz ancak yakın bir zamanda Antalya’daki muz üreticileri ihracata başlayacak olması çok önemli. Birçok ürünümüzü Türkiye markası ile pazarlayabiliriz. İsrafı minimize etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

20’inci yy’ın üçüncü krizi
     Pandemi süreciyle birlikte uygarlık kırılmasının eşiğine gelindiğini ifade eden Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, “20’inci yüzyıl boyunca üçüncü krizi yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz zamanda bir zihniyet dönüşümü yaşanıyor. Bütün bu küresel kapitalist yayılma süreci sonunda 70’ten fazla ülke sınırlarına duvar örüyor” diye konuştu.
     10 yıldır gıda bankacılığı üzerinde çalıştıklarını söyleyen Hande Tibuk da market formatında gıda bankaları açtıklarını ve ihtiyaç sahiplerini belirleyerek, tanımladıkları kredi ile ihtiyaç sahiplerinin istedikleri zaman bunu harcayabildiklerini aktardı. Tibuk, “Bağışları gıda israfını önleyerek alıyoruz. Şu anda 29 şehirde 45 gıda bankası var” dedi.


+ Benzer Haberler
» İkinci el’de fiyat artışı devam edebilir
» MB’den kredi kartı faizlerine düzenleme
» HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayi ile sağlanacak
» İzmir iş dünyasından deprem mesajı
» SunExpress’ten İzmir’e destek
» Başkan Soyer depremde son durumu anlattı
» Bayraklı Belediyesi, vatandaşı bir an yalnız bırakmadı
» İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda
» Gaziemir Belediyesi’nde deprem teyakkuzu
» “Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni