• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Asgari ücrette model arayışı

15 Ekim 2021 Cuma 14:00
12
14
16
18

Asgari ücrette model arayışı


   ► HAK-İŞ Başkanı Arslan: Asgari ücret tespit komisyonu daha katılımcı olmalı

           SEDA GÖK      
     Aralık ayında 2022 yılında geçerli olacak asgari ücret zam pazarlığı için bir araya gelecek olan işçi, işveren ve hükümet temsilcileri, milyonlarca asgari ücretlinin zam oranını belirleyecek. HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, pandeminin etkilerinin azaldığını ve ekonominin hızla büyümeye devam ettiğine dikkat çekerek, “İnanıyoruz ki işverenler bu büyümede en büyük paya sahip işçilere cömert davranacaklardık. Biz konfederasyon olarak enflasyonun üzerinde bir zam oranı talep edeceğiz elbette” dedi.
     Asgari ücret ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arslan, Türkiye’de asgari ücretle çalışanların oranının yüzde 40 olduğunu ve bunun büyük bir bölümünün de özel sektörde yer aldığını belirtti.
     Geniş katılımlı tespit komisyonu oluşturulmasının hem tartışmaları, hem de bir kesim üzerindeki sorumluluğu azaltacağını aktaran Arslan, daha katılımcı bir yapının inşa edilmesi gerektiğine işaret etti. Asgari ücret belirlenmesinde artık farklı bir modele ihtiyaç olduğunu belirten Arslan, şunları söyledi:
     “Asgari ücret tespit komisyonunda, temsil açısından son derece zayıf, adaletsiz ve katılım anlayışından uzak bir sistem mevcut. Bu nasıl aşılabilir, uzun yıllar gündeme getirdik. Sanıldı ki orada Türk-İş olmasın biz olalım. Biz böyle demiyoruz, herkes üyesi kadar orada olsun, bu yapılmadı. Asgari ücret komisyonunda mevzuat değişimi lazım. Daha geniş katılımlı olmalı, sendika üye sayısına oranla temsil edilmeli.”

ENFLASYON ÜZERİNDE ZAM TALEBİ
     Geniş katılımlı tespit komisyonu oluşturulmasının hem tartışmaları, hem de bir kesim üzerindeki sorumluluğu azaltacağını aktaran Arslan, daha katılımcı bir yapının inşa edilmesi gerektiğine işaret etti.
     Covid-19 sürecinde tüm sektörlerin durma noktasına gelirken üretimin devam ettiğini ve hatta ihracatta rekor kırıldığını dile getiren Arslan, bunun işçiler sayesinde olduğunu ve bu açıdan işverenlerden daha cömert olmalarını beklediklerini kaydetti. Arslan, enflasyonun üzerinde bir zam talebinde bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

SENDİKALI OLMAK TEŞVİK EDİLMELİ
     Sendikanın da cazip hale getirilmesi gerektiğini belirten Arslan, ürünün üstüne “bu ürün sendikalı işçiler tarafından üretildi” gibi yazılar yazılabileceğini ya da sendikalı işçi çalıştıran işverene vergi indirimi gibi çeşitli avantajlar sunulabileceğini söyledi. İşverenin teşviklerden yararlanmak için sendikalı işçi çalıştırmayı isteyeceğini anlatan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     “Sendikalı olmak teşvik edilmeli. Bu durum hükümetin işini de kolaylaştırır, gelir dağılımı azalır. Toplu sözleşmelerin olduğu yerde kayıt dışı olmaz. Sosyal güvenlik gelirleri, vergi gelirleri artar, iş kazaları azalır. Örgütlü yapıların olduğu yerde ölümlü iş kazaları oranı yüzde 1’in altında. Çünkü tedbirler elden bırakılmıyor. AK Parti hükümeti geldiğinde kayıt dışı istihdam yüzde 55’di, salgın öncesi yüzde 35’lere düştü. Salgın döneminde kayıt dışı daha da azaldı, son rakamlar yüzde 29 olmuş.”


+ Benzer Haberler
» Haftanın ilk günü 131.990 kişi aşı oldu
» Dev projede ihale süreci tamamlandı
» 3600 Ek Gösterge toplu sözleşme maddesi haline getirildi
» TCMB: Kasımda enflasyona en belirgin katkı enerjiden
» TL’nin değeri tarihinin en düşük seviyesinde
» TBMM’de bütçe maratonu başladı
» “Uzun ömürlü bitki alanı 15 yılda %13 azaldı”
» Asgari ücrette ikinci tur görüşmeleri başlıyor
» Sığacık sahili yepyeni bir görünüme kavuştu
» Medianova, dijital altyapı yatırımlarına devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.12.2021
  Ticaret 06.12.2021
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni