• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Asgari ücrete vergi teşvikinin devamı isteniyor

01 Aralık 2017 Cuma 17:00
12
14
16
18

Asgari ücrete vergi teşvikinin devamı isteniyor

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018’de geçerli olacak asgari ücretibelirlemek üzere çalışmalara başladı. İlk toplantısını Çalışma Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Hükümet, işçi, işverenkesiminin ilk buluşmasında işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafınıTİSK temsil etti. Hükümet kanadında ise Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Jülide Sarıeroğlu toplantıya katıldı. Bakan Sarıeroğlu, asgari ücret ile ilgili popülist tavır içinde olmadıklarını bundan sonra da olmayacaklarını belirterek, “Emekten alın terinden yanayız.

     İki tarafından haklarını korumak zorundayız. Ortak uzlaşı çalışma barışı için çok önemli. Hassas dönemlerden geçiyoruz. Bir olmaya devam etmeliyiz. Birilerinin bizim hızımızı kesmesine izin vermeyeceğiz. Ancak piyasa koşullarında rekabet ortamının korunması gerekiyor. Burada sürece bir bütün olarak bakılması lazım” dedi. Türk İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücretin tespitinin dengeleyici olması gerektiğini ifade etti. Irgat, vergi dilimiyle ilgili evli ve çocuklu ücretli çalışanların vergi kaybının devam ettiğine dikkat çekerek, işverene teşvikin devam etmesini talep etti.
     Irgat, “2018 yılında Gelir Vergisi tarifesi oranlarında yapılan düzenleme sonucu asgari ücretli işçi bile yüzde 20 vergi dilimine girmiş ve daha fazla vergi ödemek zorunda kalmıştır.

     Bu durumun TBMM’de kabul edilen yeni düzenlemeyle kısmen giderilmiş olması olumlu fakat yetersizdir. Evli ve çocuklu ücretli çalışanların vergi kaybı devam etmektedir” dedi.
     Öte yandan 2018 yılında geçerli olacak vergi tarifesinin henüz açıklanmadığını belirten Irgat, “Ancak hepimizin bildiği husus, vergideki haksızlık ve adaletsiz düzenleme nedeniyle ücretlilerin her yıl daha fazla vergi ödemek zorunda kaldığıdır. Türkiye’deki vergi düzenlemelerinin yükü ağırlıklı bir biçimde ücretlilerin üzerindedir.

     Gelir vergisinden özel tüketim vergisine kadar geniş bir yelpaze düzenlenmiş vergiler yaşamını çalışarak sürdürmekten başka şansı olmayan kitleler tarafından ödenmektedir. Asgari ücretliler üzerinde bile taşınmaz boyutlarda vergi yükü bulunmaktadır. İşverenlerin sosyal güvenlik primi 5 puan indirimi devam etmektedir. Bu uygulamanın toplu sözleşmesi uygulanan özel sektör işverenlerine ait işyerleri için sürdürülmesi olmalı” dedi. Irgat, ayrıca belirleme yapılırken TÜİK verilerinin kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

     TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da konuşmasında, Hükümetin iki yıldır işverene verdiği teşvikin sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Koç, “Asgari ücretin ülkenin ekonomik durumu ve bu durumun işletmeler üzerindeki etkisi gözetilmeksizin sadece geçim şartları temelinde tartışılmasını doğru bulmuyoruz. Asgari ücrete Hükümetimizin iki yıldır verdiği desteğin önümüzdeki yıl uygulanmayacağı yönündeki açıklamaları endişeyle izliyoruz. Desteğin kesilmesi hem Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğinin başarısının hem de ülkemizin rekabet gücünün gerilemesine neden olacaktır” dedi.

     2018 yılı için asgari ücret desteğinin sürdürülmesini ve toplu iş sözleşmeli işyerlerinde uygulanan desteğin kapsamının genişletilmesini isteyen Koç, bu konudaki diğer taleplerini şöyle sıraladı:
    “İşsizlik sigortası işveren payının 2018 yılında sıfır olarak uygulanmasını, 2018 yılı asgari ücretinin 6 aylık dönemler itibariyle belirlenmesini, artış oranının belirlenmesinde enflasyon verileri dışında verimlilik artışı, işsizlik oranları, küresel ekonomik ve siyasi gelişmeler ve diğer değişkenler de dikkate alınmalı. Sonuç olarak bizim için bu uyum siyaset üstüdür.”
     Komisyon 2. Toplantısı’nı 15 Aralık’ta Türk-İş’in ev sahipliğinde gerçekleştirecek. Komisyon çalışmalarını 31 Aralık’a kadar tamamlamak zorunda... Yeni asgari ücret 1 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanacak.

 


+ Benzer Haberler
» Zordaki dürüst mükellefe prim kolaylığı
» Konak’ta tramvaylı günler Cumartesi başlıyor
» Ticaret müşavirleri ihracatçılara gönüllü danışman oldu
» “Petrol fiyatları vergi indirimleri ile kontrol edilmeli”
» Hazır giyimin kaptanları global tanıtım için kenetlendi
» Konut satışları yüzde 5,4 azaldı
» Türkiye, dünyanın en mutsuz ülkeleri arasında
» Hizmet sektörü güven endeksi 99,1 oldu
» Tetra Pak mükemmellik ödülü aldı
» “Lidyalılardan, kripto paraya yeni dijital ekonomi”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2018
  Ticaret 22.03.2018
  Ticaret 21.03.2018
  Ticaret 20.03.2018
  Ticaret 19.03.2018
  Ticaret 17.03.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni