• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Artık alın terinin yerini akıl teri alıyor”

08 Kasım 2018 Perşembe 15:00
12
14
16
18

“Artık alın terinin yerini akıl teri alıyor”

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye’nin girişimcilik alanındaki en büyük etkinliği Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum’un 8’incisi, “İçimde Bir Girişimci Var” ana teması ile gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Turkcell ana sponsorluğunda, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası, Habitat ve PublicisLive ev sahipliğinde düzenlenen G3 Forum’da, 1000’e yakın girişimci adayı, 80 mentörle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu. Forumda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyada müthiş bir dönüşüm yaşandığını belirterek, “Eskinin şirketleri, yerlerini yeni nesil şirketlere bırakıyor. Artık alın terinin yerini akıl teri alıyor. Bu değişime ayak uyduramayan, değişimin gerisinde kalan kaybediyor” dedi.
     Girişimcilik konusunda farkındalığı artırmak amacıyla tüm dünyada 170’ten fazla ülke ile eş zamanlı kutlanan Global Girişimcilik Haftası kapsamında düzenlenen, Türkiye’nin en büyük girişimcilik etkinliği Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum’un 8’incisi, “İçimde Bir Girişimci Var” ana teması  ile gerçekleştirildi.

     Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Turkcell ana sponsorluğunda, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası, Habitat ve PublicisLive ev sahipliğinde düzenlenen G3 Forum, geleneksel olarak düzenlenen interaktif yuvarlak masa toplantılarıyla başladı ve toplantıda 1000’e yakın girişimci adayı, iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan 80 mentörle bir araya geldi. Açılış konuşmalarını ise G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz, Habitat Kurucu Başkanı Sezai Hazır, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz ile Turkcell Müşteri Deneyimi ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk’ün yaptığı G3 Forum, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuşmacı olduğu panel ile devam etti. Etkinlik, TAV İcra Kurulu Başkanı Mustafa Sani Şener ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı başta olmak üzere, iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin ve başarılı girişimcilerin deneyimlerini aktardığı oturumlarla gün boyu sürdü.
Panelde yaptığı konuşmada G3 Forum’un, Türkiye’nin en kurumsal girişimcilik etkinliği olduğunu ifade eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Artık tüm olanaklar elimizin altında ama girişimciler için en önemli konu doğru insanları tanımaları. İşte biz G3 Forum ile 8 yıldır girişimcilerin doğru insanları tanımalarını ve doğru bir network kurmalarını sağlıyoruz. Türkiye’nin yıldız girişimcileriyle ve yatırımcılarla, girişimci adaylarını tanıştırıyoruz. Çünkü dünyada müthiş bir dönüşüm var, herkes ve her şey birbirine bağlanmış durumda.

Üretim ve şirketler sürekli bir değişim halinde. Eskinin şirketleri, yerlerini yeni nesil şirketlere bırakıyor. Artık alın terinin yerini akıl teri alıyor. Bu değişime ayak uyduramayan, değişimin gerisinde kalan kaybediyor. Türkiye de bu anlamda büyük bir dönüşüm geçirdi ve hala bu dönüşümün içinde. Bu noktada, G3 Forum’a katılan gençlerimiz sayesinde ülkemizin geleceğine inancımın tam olduğunu söylemek isterim. Çünkü şimdiki girişimciler, bizden daha ileride. Hemen hepsi dil biliyor ve bilgiye bizden daha hızlı ulaşıyor; çünkü mobil yaşıyorlar. Ama öte yandan, bu genç neslin bazı dezavantajları var. Öncelikle artık rakipleri tüm dünya. Eskiden rekabet sadece kendi şehrimizle, ülkemizle sınırlıydı. O yüzden gençler, mutlaka dünyayı takip etmeli, muhakkak en az bir yabancı bir dil bilmeli. İkincisi, bizde sermaye yok veya az. O halde, nitelikli girişimler için ortak iş yapmayı öğrenmeliyiz. Çünkü birleşerek yükselen, daha fazla mesafe alıyor. Hem ekonomide büyümenin, hem ülkede huzuru sağlamanın yolu ortaklıktan kurmaktan geçiyor. İş insanı ile girişimci arasındaki fark, girişimcinin hayal ederek daha önce olmayan bir hizmet sunması; ürüne değer katmasıdır.  O yüzden tüm gençlere her zaman hayal etmelerini ve kendilerine olan güvenlerinden asla vazgeçmeden hayallerinin peşinden gitmelerini tavsiye ediyorum.”

Gülden Yılmaz: “Gençlerimiz geleceğin geçer akçesi olan girişimcilik vizyonuna sahip”
     G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz ise yaptığı konuşmada, G3 Forumu’nda geride bıraktıkları 7 yılda, 7 binden fazla girişimci ve girişimci adayıyla bir araya geldiklerini belirterek, “Binlerce yeni iş fikri burada filizlendi. Bazı katılımcılarımız çoktan iş fikirlerini hayata geçirip kendi başarı hikayelerini yazmaya başladılar” dedi. Adgager’ın, İTÜ ARI Teknokent iş birliği ile yaptığı bir çalışmanın, Türkiye’deki gençlerin çoğunluğunun girişimciliğe hazır olduğunu gösterdiğini söyleyen Yılmaz, “Öğrencilerin girişimciliğe bakış açısını ortaya koyan bu rapora göre, lisans öğrencilerinin yüzde 65’i mezun olduktan sonra veya hali hazırda girişimci olmak istiyor” diye konuştu. Türkiye’de gençlerin çoğunun küresel boyutta büyüme potansiyeline sahip ve Türkiye’yi pek çok alanda yeni dünyanın liderliğine taşıyacak girişim fikirleri ürettiğini ve bunları geliştirecek azimlerinin de olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti: “Dünyanın en kapsamlı girişimcilik projesi sayılan Küresel Girişimcilik Monitörü’nün son verileri de bu görüşü doğruluyor. Bu çalışmaya göre Türkiye, büyüme potansiyeline sahip erken dönem girişimcilerin oranlamasında, araştırmaya katılan 62 ülke arasında 2’nci sırada yer alıyor. Girişimciliği bir meslek seçimi olarak gören yetişkin nüfusun oranı Türkiye’de yüzde 81’i buluyor. Bu sonuçla Türkiye, 65 ülke arasında beşinci basamakta. Özetle, gençlerimiz geleceğin dünyasında geçer akçe olacak vizyonu çoktan kazanmış ve bunu kolektif şekilde yaymaya hazır durumdalar. Bu yönüyle G3 Forum, hem gençlerin fikirlerini büyütecekleri olanaklarla buluşması hem de tecrübeli iş insanlarının onların yeniliklerle iç içe gelişen görüşlerini tanıması açısından çok önemli bir rol üstleniyor.”

Ali Kopuz: “Türkiye, iş yapma kolaylığı sıralamasında 17 basamak yükselerek 43. sıraya çıktı”
     Türkiye’nin, ülkede girişimcilik ortamının oluşturulması amacıyla büyük bir çaba sarf ettiğini kaydeden İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, ise şunları söyledi: “Hükümetimizin ve ekonomi yönetimimizin desteği ile Türkiye, iş yapma kolaylığı sıralamasında 17 basamak yükselerek 43. sıraya çıktı. Bu ülkenin; girişimcilerin iş planlarına, fikirlerine, vizyonlarına ihtiyacı var. Onları desteklemek, yol göstermek de hepimizin borcu. Bizler bugün girişimcilerimizi geleceğe taşırsak, yarın da onlar bizi daha güçlü bir Türkiye’ye taşıyacaklar.
Bir girişimci için asıl mesele; risklerden korkmak değil, ardındaki başarıya odaklanabilmektir.”

Sezai Hazır: “Bugüne dek 1,5 milyon kişiye yüz yüze eğitim verdik”
     Habitat olarak bugüne kadar yürüttükleri projelerle 1,5 milyon kişiye yüz yüze eğitim verdiklerini ve 81 ilde 5 binden fazla gönüllü eğitmenleri olduğunu söyleyen Habitat Kurucu Başkanı Sezai Hazır ise, şöyle konuştu: “Girişimciliğin desteklenmesi için mülteci girişimciliği programında 132 girişimciye 940 bin TL finansal destek verdik. Önümüzdeki dönem 25 girişimcinin şirket kurması için finansal olarak destekleyeceğiz. Kadınların ekonomik olarak güçlenmesi adına yürüttüğümüz proje ile ise 7 bin 536 kadına ulaştık. Bu arada 2030 yılı itibariyle 400 milyon kişi yapmış olduğu mesleği değiştirecek, 800 milyona yakın kişi ise otomasyondan ötürü mesleğini yitirecek. Geleceğe hazırlanmak için hazırladığımız eğitim içeriklerimizle 40 binden fazla çocuğa kodlama ve robotik eğitimleri verdik. Kadının bilişim ile tanışması adına da 65 ilde 17 bin kadına bilgisayar okuryazarlığı eğitimleri verdik. Önümüzdeki dönemde ise Facebook ile bir inovasyon merkezi kuracağız ve girişimcilik ekosistemini güçlenmesine katkıda bulunacağız. Ayrıca İstanbul’da bir blockchain eğitim merkezi kurarak, blockchain girişimciliğini destekleyeceğiz.”

Serkan Öztürk: “Arıkovanı ve teknolojik altyapımızla girişimcilerin yanındayız”
     Turkcell olarak Türkiye’de istihdama ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla birçok sektörde teknolojiyle güçlenmiş girişimcilerin yetişmesine ve büyümesine destek olduklarını ifade eden Turkcell Müşteri Deneyimi ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk, şunları söyledi: “Projelerimizle, online platformlarımızla, işbirliklerimiz ve teknolojik altyapımızla girişimcilerin yanındayız. Kendisi de bir girişim örneği olan ve girişimciler ile destekçileri bir araya getiren kitlesel fonlama platformumuz Arıkovanı ile bugüne kadar 4.5 milyon TL destek toplandı ve 64 tane kitlesel fonlama kampanyasından 32 tanesi hayata geçirildi. Ayrıca geleceğin dâhilerini Turkcell Zeka Gücü Projesi ile destekliyoruz. Proje kapsamında ‘maker ve kodlama kiti’ ile özel yetenekli çocuklar, kendi robotlarını oluşturuyor ve kodluyorlar. Eğitimde fırsat eşitliği vizyonumuz ile 27 şehirdeki 33 laboratuvar ile yola devam eden Turkcell Zeka Gücü projemizle 3 yılda 30 bin öğrencinin hayatına dokunduk. Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell olarak, bu bakış açısıyla;  ülkemizin dijitalleşme sürecinin öncüleri arasında yer alması için, girişimcilik ekosistemini geliştirme sorumluluğumuzu kararlılıkla yerine getirmeye ve girişimcilere destek sağlayacak yeni projeler hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

 


+ Benzer Haberler
» İyleşme oranı yüzde 93 oldu
» “Çelik ihracatında azalma hızlanacak”
» Ciro artışı cadde mağazalarına gidiyor
» Makine ihracatı 7 ayda 9,1 milyar dolara ulaştı
» Mesleki eğitim programlarına 2 yılda 4,6 milyar TL kaynak
» İzmir’de suya %11,76 zam
» 2 bin 400 yıllık mekânda tarihi birleşim
» 3 dakikada virisü yok eden cihaz
» Gültepe’nin eski belediye başkanı Aydın Erten mezarı başında anıldı
» Konak’ta denetimden ödün yok


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni