• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Araç şarj istasyonları 2 yılda her yerde

25 Kasım 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

Araç şarj istasyonları 2 yılda her yerde


   ► EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: Yerli şarj istasyonunu üretebilir seviyedeyiz. Her parça için sanayi kurulacak, istihdam sağlanacak

           SEDA GÖK / ANTALYA      
     Küresel ölçekte trafikteki elektrikli araçların sayısı her geçen gün artarken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da araç şarj istasyonlarının yaygınlaştırılmasıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Antalya’da gazetecilerin sorularını cevaplayan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, araç şarj istasyonlarıyla ilgili altyapı çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. Yılmaz, “Altyapıyla ilgili tüm çalışmalarımızı yaptık. Düğmeye bastığımızda düzenlemeler çok kısa sürede olacak. Bu düzenlemelerdeki hedefimiz Türkiye’nin her tarafında, herkesin erişebileceği istasyon yapısını geliştirmek. Bunun için gerekirse birtakım sübvansiyon ve mecburiyetler getireceğiz” dedi. 

DÜNYA DEVLERİNDEN PİL YATIRIMI
     Dünyanın önde gelen şirketlerinin elektrikli araçlarda kullanılan pil teknolojisiyle ilgili olarak Türkiye’de yatırım yapacağını belirten Yılmaz, “Türkiye, gelecekte iyi bir enerji üssü olacak diye düşünüyorum. 1-2 yıl içerisinde Türkiye’nin her tarafında erişilebilecek noktaya gelmeyi hedefliyoruz” dedi.

ELEKTRİKTEKİ KURULU GÜÇ, İHTİYACA CEVAP VERECEK
     Şarj istasyonlarının şebekeye ek yük getireceğine de dikkat çeken Yılmaz, “Onun için şebeke altyapımızda da ciddi yatırımlar yapıyoruz. Elektrik üretimini artırmamız lazım, zaten artıyor. Önce ihtiyaç noktalarını belirleyeceğiz, kapasitelerine bakacağız. Hepsi aynı anda gelişecek. Elektrik kurulu gücümüz de bu ihtiyaca cevap verecek çünkü elektrikte gücümüz artıyor” dedi.
     Şarj istasyonlarının istihdam oluşturacağını da dile getiren Yılmaz, “Böyle yeni bir sistem gelecek ve bu yeni sistem geldiğinde de şarj istasyonunun her bir parçası için sanayi kurulacak. Sanayide de istihdam oluşacak” dedi.
 
ÖNEMLİ BİR İHRACAT KALEMİ OLACAK
     Yerli şarj istasyonlarıyla ilgili yerli üretim çalışmalarına vurgu yapan Yılmaz, “Yerli şarj istasyonunu üretebilir seviyedeyiz. Yerli şarj ünitesi üreten firmalarımız var. Gelecekte bu, önemli bir ihracat kalemimiz olacak. Örneğin bizim kuruma kurulmuş olan istasyon, güneşten besleniyor ve yerli” açıklamasını yaptı.
     Araç şarj ünitelerinin maliyetinin gücüne göre değiştiğini ifade eden Yılmaz, “2 bin dolarlık da 30 bin dolarlık da var. Seri üretime geçildiği takdirde bu maliyetler çok ucuzlayabilir. Yaygınlaştıkça fiyatlar düşecek. Şarj istasyonlarının çoğu evde olacak” diye konuştu.

KADEMELİ TARİFE YILBAŞINDA
     Elektrikte kademeli tarifeye geçişin nasıl olacağı tartışılırken, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan bu konuda da önemli bir açıklama geldi. Yılmaz, “Maliyet çalışması yapacağız. Türkiye ortalamasını alacağız, tüketimi aşan maliyetini ödeyecek. Kademeli tarifenin hayata geçmesi de yılbaşını bulur. Ayrıca, şimdilik bir kademe ama bu ileride daha farklı olabilir. Öncelikle korumamız gereken bir mesken var” dedi.


+ Benzer Haberler
» Şehitkamil Belediyesi bayrak ve şapka satın alacak
» ETİK, mesleki eğitim kurumlarıyla işbirliği yapacak
» İZSU’nun 3 milyar 800 milyon liralık 2022 bütçesi kabul edildi
» Rakamlar riskli seviyelerin devam ettiğini gösteriyor
» 3. çeyrekte %7,4 büyüdük
» Sanayici 5 başlıkta destek isteği
» Ham çelik üretimi ekimde %8 arttı
» İşçi konfederasyonlarından asgari ücrete ortak talep
» HSK, yeni ihtisas mahkemelerini belirledi
» Eczane ve ecza depolarında denetim sürüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni