• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması’nda DYO birinci oldu

08 Kasım 2019 Cuma 13:00
12
14
16
18

Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması’nda DYO birinci oldu

   ► İAOSB tarafından gerçekleştirilen İAOSB Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması bu yıl 3’üncü kez gerçekleştirildi.

           SELDA AK     
     İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) tarafından düzenlenen İAOSB 3. Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması töreni  İAOSB Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. törenle belli oldu. Sanayicilerin Ar-Ge ve İnovasyon alanındaki farkındalıklarını artırarak, İAOSB katılımcılarının projelerini vitrine çıkartmayı hedefleyen yarışmaya toplam 18 firma katıldı.
     Finale kalan 6 firma jüri önünde son kez sunumlarını gerçekleştirdikten sonra yapılan değerlendirmede ‘Bobin Boyalarında kalite enerji ve maliyet iyileştirilmesi’ projesiyle DYO Boya Fabrikaları Sanayi AŞ. birinci oldu. Yarışmanın ikincisi, ‘İki eksende hareket edebilen alt gövdeye sahip H tipi eksantirik pres tasarımı ve prototip imalatı’ projesiyle Dirinler Makine olurken, ‘Hidrostatik kendinden yürüyüşlü vakumlu yol süpürme makinesi-CityMouse’ projesiyle Yol Süpürme Araç Mak. San. Tic. Ltd. Şirketi üçüncü oldu.

     Marmak Otomatik Mak. Amb. San. Tic. Ultra Hızlı Robotik Kontrollü Paket Toplama Makinesi Tasarım ve Prototip İmalatı projesiyle, Atılım Metal Kauçuk San. Tic. AŞ. Kauçuk veya Poliüretan Kaplanmış Merdaneler için CNC Kontrollü Silindirik Taşlama Tezgahı Tasarımı ve İmalatı projesiyle, Norm Cıvata San. Ve Tic. AŞ. ve CMS Jant ve Mak. San. AŞ. ise, Jant Bijon Bağlantılarının Titreşim Altında Gevşeme Dirençlerinin Tespiti ve Yüksek Gevşeme Dirençli Bijon ve Jant Tasarımı ve İmalatı projesiyle mansiyon ödülüne layık görüldü.

“Ar-Ge çalışmaları devamlı geriye gitti”
     Törende açılış konuşması yapan İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulunarak, “Türk ekonomisi ne zaman büyüyor, cari açık artıyor. Bizim bunu kırmamız lazım. Ekonomi büyürken cari açığı artırmamamız lazım. Türkiye yüksek teknolojili ürün üreten ülkeler arasında 38 ya da 40. sırada. Önümüzde Malezya var. Devlet kamu kaynaklarında 2013’e göre Ar-Ge için daha fazla kaynak ayırmasına rağmen özel sektörün Ar-Ge çalışmaları devamlı geriye gitmiştir, devlet tarafından devamlı destek görmesine rağmen. 2013’ten bile ne yazık ki geri düşmüş durumdayız” diye konuştu.
Teknolojiye ve beşeri sermayeye yatırım yapmasının şart olduğunu dile getiren Uğurtaş, “Sermaye bulsak da beşeri sermayeyi yetiştiremezsek, Körfez’deki Arap ülkelerinin durumuna düşeriz. Bu anlamda hepimize ciddi görev düşüyor.

     Türkiye’nin nitelikli eğitim ihtiyacı var. Türkiye’yi üniversitelerle doldurmak ne kadar doğru? Nitelikli eğitimcilerimiz yoksa üniversiteyi bitirmiş üniversite mezunlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. İAOSB olarak elimizi taşın altına soktuk. Meslek lisemiz için her yıl İAOSB kanallarından ciddi kaynak ayırdık. Meslek liselerimiz bir felaket. Bu döngüyü kırmak gerektiğini gördük. Ama bu iş sadece 3-5 organize sanayi bölgesine bırakılmamalı, ülkenin sanayi politikası haline dönüştürülmeli. Bir eğitim seferberliği başlatmak zorundayız. Gençleri ve ailelerini mesleki eğitim konusunda inandırmalıyız. Üniversitelerde temel bilimlere gençlerin girmesini teşvik etmeliyiz. Ar-Ge ve inovasyon merkezlerinde eğer eğitilmiş elemanlarımız yoksa o merkezlerimizde istediğimiz hedeflere ulaşma imkanımız asla yok. Mühendis uygulayan ama yaratan bulan temel bilimler, bu ülkenin bugüne kadar yadsıdığı ve düşük puanlarla girilen ve öğretmen yetiştiren Fen Fakülteleri’nin daha işlevsel hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Gelişen ülkeler sınıfına girebiliriz”
     3’üncü kez düzenledikleri İAOSB Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması’nı gelenekselleştirdiklerini belirten Başkan Uğurtaş, “Ar-Ge ve inovasyon konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Firmaların, Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapabileceklerine, bu birlikteliklerle, buradan çıkacak sonuçlarla kendilerine daha da güveneceklerine inancımız var. Toplumda üreten kesimde bu inancı yerleştirme gibi bir düşüncemiz var. Bunlar çok kolay işler değil. Bugünden yarına halledilecek şeyler de değil. Ama göle mayayı çalmamız lazım. Birilerinin göle maya çalması lazım. Bu görev bizim. Ben inanıyorum, ülkemiz makus talihini yenecektir. Gelişen ülkeler sınıfına girebiliriz. Ar-Ge ve inovasyon yarışmamıza katılan 18 firmamıza, projeleri için çok teşekkür ediyorum. 6 proje finale kaldı. Umuyorum bu projelerden patentler, buluşlar doğar” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Çiğli ve Gaziemir’e de seyyar maskematik
» İhracata yönelik dijital faaliyetlere teşvik
» TİAD, Kovid-19’un takım tezgahları sektörüne etkilerini ölçümledi
» Aile Danışmanlığı Ulusal Yeterlilik Belgesi hazırlanıyor
» Sanal ticarete gerçek destek
» Mermercilerden ihracata ‘Fotoğraflı’ katkı
» Küresel salgına rağmen yatırıma devam
» Asansörde virüse karşı yeni çözümler yolda
» Başkan Kılıç sosyal medyayı salladı
» E-Spor pazarı 1,5 milyar dolara koşuyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni