• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Ar-Ge merkezlerinizi Türkiye’ye taşıyın”

22 Mayıs 2020 Cuma 16:00
12
14
16
18

“Ar-Ge merkezlerinizi Türkiye’ye taşıyın”

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Fikirden ürüne, üründen pazara girişimcinin, yatırımcının yanında olduklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli ve yabancı yatırımcı ayrımı yapmadıklarını söyledi. Yabancı yatırımcılara AR-GE merkezlerini Türkiye’ye taşıma çağrısı yapan Bakan Varank, “Ürettiğiniz ve istihdama katkı sunduğunuz müddetçe, bizim için sizler de yerli ve millisiniz. Hem mevcut yatırımları artırmaya hem de yeni yatırımlar çekmeye odaklanın. Üretimin yanında, Ar-Ge merkezlerinizi de Türkiye’ye taşıyın. Yurt içindeki tedarikçilerden ve start-up’lardan daha fazla yararlanın” dedi.

TEK BİR MERKEZE BAĞLI KALMA VURGUSU
     Bakan Varank, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Webınar’ına video konferans yöntemiyle katılan ve burada bir konuşma yaptı. Konuşmasında tedarik zincirlerinin konumlanma konusuna değinen Bakan Varank, küresel şirketlerin, salgın döneminde üretimde tek bir merkeze bağlı kalmanın dezavantajını bizzat yaşayarak öğrendiğini vurguladı.

     Bakan Varank, “Çok büyük olasılıkla, üretimde tek kutuplu dünya düzeninden, çok kutuplu dünya düzenine doğru geçiş olacak. Yeni merkezler ortaya çıkacak, güç dengeleri değişecek. Doğrudan yabancı yatırımlar; rekabet gücü kazanma, istihdam oluşturma ve Ar-Ge ekosistemini besleme yönleriyle kritik öneme sahip. Küresel tedarik zincirlerini de aslında bu yatırımların aldığı kararlar şekillendiriyor. Ana merkezlerinizin aldığı kararlar, tedarik zincirlerinin sadece bugününü değil, yarınını da doğrudan etkiliyor. Yeni dönemde dünyanın sayılı bölgesel tedarik ve inovasyon merkezlerinden biri olabiliriz.

     Yatırım girişlerinde son yıllarda gözlemlediğimiz performansı tersine çevirebiliriz. Hazır küresel şirketler kendilerine yeni merkezler ararken, ülkemizin artılarını yüksek sesle muhataplarımıza anlatalım. Onları ikna edelim. Herhangi bir ülkenin yerini doldurmaktan bahsetmiyorum. Yeni bir oyuncu olarak, sunduğumuz avantajlarla piyasaya daha güçlü girmekten bahsediyorum” diye konuştu.
 
     Tüm dünyayı derinden etkileyen zor zamanlardan geçildiğini  de belirten Varank, küresel ekonominin bu sene en az yüzde 3 küçülmesinin beklendiğini hatırlattı.
     Uluslararası ticarette yüzde 13 ile yüzde 32 arasında, doğrudan yabancı yatırımlarda ise yüzde 30-40 arasında bir daralmanın öngörüldüğünü belirten Bakan Varank, dünyanın pandemilere yabancı olmadığını, yeni olanın mücadele şekli olduğunu ifade etti. Salgın sürecinde Türkiye’nin gösterdiği mücadeleye işaret eden Bakan Varank, dinamik ve bütüncül bir kamu yönetimi yaklaşımı izlendiğini söyledi.


OSB’LERDE BİNDE 3 CİVARINDA POZİTİF VAKA
Organize Sanayi Bölgelerinde uygulanan korona virüs testlerine değinerek, “Kocaeli ve Ankara’da testler devam ediyor. Binde 3 civarında pozitif vaka ile karşılaşıyoruz” dedi. Bakan Varank, YASED üyelerine güvenli üretim belgeleri almaları önerisinde bulunarak, TSE ile hazırlanan korona virüsüne yönelik tesislerin alması gereken önlemleri içeren kılavuzu ve COVID-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi’ni takip etmelerini istedi.+ Benzer Haberler
» Bornovalı kadınlar eğitimde eşit
» Bayraklı Belediyesine ‘Sürdürülebilir iş ödülü’
» Vergi ödemelerinde son gün 30 Kasım
» Bucalı minikler eğlenirken öğreniyor
» Bornova’da kadına şiddete karşı Dijital Eylem
» Sıcak yuvalarında moral ziyareti
» Gürer: 2021 bütçesinde de umut ışığı yok
» “Son sözlerini hiç unutmayacağız”
» Bornova ve Susurluk’tan kardeşlik adımı
» Başkan Batur’dan öğretmenine ‘pandemiye özel’ kutlama


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.11.2020
  Ticaret 27.11.2020
  Ticaret 26.11.2020
  Ticaret 25.11.2020
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni