• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ar-Ge 250 araştırmasında Turkcell, patent sayısıyla liderlik koltuğunda

12 Kasım 2020 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Ar-Ge 250 araştırmasında Turkcell, patent sayısıyla liderlik koltuğunda

           HABER MERKEZİ      
     Ar-Ge 250 araştırmasında bu yıl listenin dördüncü sırasına yerleşen Turkcell, Ar-Ge merkezinde alınan patent sayısına göre yapılan sıralamada ise Türkiye’nin lider ismi oldu. Sektörel sıralamada telekomünikasyon firmaları arasında birinci sırada bulunan firma, 2019 yılında aldığı 142 patent ile sektörel sıralamadaki birinciliği ile aynı performansı göstererek bu listenin de başında yer aldı.
     Ekonomi ve iş dünyası portalı Turkishtime tarafından uzun süren hummalı çalışmalar sonucunda ortaya çıkan Ar-Ge 250 araştırması bu yıl da Ar-Ge ve yenilikçiliğin her geçen gün daha da derinleştiği Türkiye’de firmaların bu alana yaptığı yatırımların katlanarak arttığını gözler önüne serdi. Firmaların 2019 yılına dair Ar-Ge rakamlarını tüm detaylarını ile ortaya koyan araştırmada bu yıl Ar-Ge merkezinde alınan patent sayısına göre yapılan “İlk 50 Şirket” sıralamasında birinciliğe yerleşen isim Turkcell oldu.   

İLK 10’DAKİ PATENT SAYISINDA TELEKOMÜNİKASYON SEKTÖRÜ AĞIR BASTI
     462 milyon 477 bin TL’lik Ar-Ge harcaması ile sektörel sıralamada telekomünikasyon firmaları arasında birinci sırada yer alan Turkcell, 2019 yılında aldığı 142 patent ile sektörel sıralamadaki birinciliği ile aynı performansı göstererek patent sıralamasında da listenin başında yer aldı.
     2019 yılında yaptığı Ar-Ge harcaması ile (175 milyon 252 bin TL) sektörel sıralamada Turkcell’den sonra ikinci sırada yer alan Netaş Telekomünikasyon A.Ş., konu patente gelince bu kategoride de benzer bir performans gösterdi. Firma 2019 yılında aldığı 36 patent ile Turkcell’in ardından ikinciliğe yerleşti. Netaş geçtiğimiz yıl patent sıralamasında listenin 12’nci sırasında yer alıyordu.
     Geçtiğimiz yıl listenin beşinci sırasında bulunan Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. bu yıl aldığı 33 patent ile sıralamada üçüncü oldu. Bu yıl elektronik sektöründe en fazla Ar-Ge harcaması yapan Vestel Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş., aldığı 32 patent ile patent sıralamasında dördüncü sırada kendine yer buldu.
     Patent sıralamasında geçtiğimiz yılla kıyasladığında sıçrama yaşayan isim BSH (Bosch/Siemens) Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş. oldu. Geçtiğimiz yıl bu kategoride 24’üncü sırada yer alan firma, bu yıl yapılan değerlendirmede ise aldığı 25 patent ile beşinciliğe yerleşti. BSH’ı sırasıyla; Anadolu Isuzu Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. (25), Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (23), Tırsan Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş (23), MAN Türkiye A.Ş. (16) ve Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. (15) takip etti.
     Birinci sırada yer alan Turkcell ve ikinci sırada bulunan Netaş’ın aldığı patent sayısından da anlaşıldığı üzere Ar-Ge 250 araştırmasının 2019 yılında alınan patent sayısına göre yapılan sıralamasında, ilk 10’da telekomünikasyon sektörünün ağırlığı hissedildi.

TASARIM TESCİLİNDE BURSALI TEKSTİL DAMGA VURDU
     Ar-Ge merkezinde tescil edilen tasarım sayısına göre firmaların performansını da ortaya koyan araştırmada; bu kategorinin lider ismi Bursalı Tekstil Sanayi ve Tic. A.Ş. oldu. Geçtiğimiz yıl bu kategoride beşinci sırada olan firma, bu yıl dört basamak yukarı çıkarak, Ar-Ge merkezinde tescil ettirdiği 259 tasarım ile listenin zirvesine yerleşmeyi başardı. Bursalı Tekstil’in ardından listenin ikinci sırasında bulunan isim Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. 2018 yılında Ar-Ge merkezinde tescil ettirdiği 23 tasarım ile söz konusu listenin 27’nci sırasında olan firma, 2019 yılına gelindiğinde bu alandaki performansını yaklaşık sekiz kat artırarak 161 tasarım tescili ile listede ikincilik koltuğuna oturan isim oldu. 2019 yılında yaptığı Ar-Ge harcaması ile listenin sonlarında (490.) kendine yer bulan Merkez Çelik San. ve Tic. A.Ş., konu Ar-Ge merkezinde tescil edilen tasarım sayısına geldiğinde çok daha başarılı bir performans ortaya koydu. Geçtiğimiz yıl 11 tasarım tescili ile listenin 45’inci sırasında adını geçiren firma, bu yıl 81 tasarım tescili ile üçüncü olarak bu alanda ciddi bir sıçrama yaşadığını rakamlarla ortaya koymuş oldu.   

TESCİL EDİLEN FAYDALI MODELDE ASELSAN FARKI
     Ar-Ge 250 araştırması kapsamında bu yıl firmaların Ar-Ge merkezleri aracılığıyla tescil ettirdikleri faydalı modellerin sayıları da ortaya konuldu. Yapılan araştırmaya göre Ar-Ge merkezinde en çok faydalı model çıkaran şirketlerin başında savunma sanayinin devi Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. geliyor. Bu yıl yaptığı Ar-Ge harcaması ile listenin ikinci sırasında bulunan firma, Ar-Ge merkezinden çıkardığı 14 faydalı model ile bu listenin zirvesinde yer aldı. Aselsan’ı 10 faydalı model ile Estaş Eksantrik Sanayi ve Ticaret A.Ş. takip ederken, listenin üçüncü sırasında yer alan isim ise 9 faydalı model ile Korkmaz Mutfak Eşyaları San. ve Tic. A.Ş. oldu. Tescil ettirdiği 5 faydalı model ile Vestel Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş. ise listenin dördüncü sırasına ismini yazdırdı.


+ Benzer Haberler
» Aktif hasta sayısı 70 bine yaklaştı
» ‘Süper Cuma’da 2 milyar TL rekoru bekleniyor
» Yöresel ürünlerin raf alanı büyüyecek
» Türkiye, 1 ayda 110 milyon dolarlık mandalina ihraç etti
» İlk yerli Tetanos-Difteri aşısı kullanıma hazır
» Konak’ta nikâhla İstanbul sözleşmesi bir arada
» Büyükşehir, ikinci kadın sığınma evini hizmete açıyor
» İSİB, 2020’nin son sanal heyet organizasyonunu Kolombiya’ya yapıyor
» AVM sektöründe ikinci yeni dönem
» Uzundere’de ikinci etap kapsamında anahtar teslimi başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.11.2020
  Ticaret 25.11.2020
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
  Ticaret 21.11.2020
  Ticaret 20.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni